Aktualności

Książka „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga”

„Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” O historii obrazu Memlinga w książce dla dzieci Jacka Friedricha i Joanny Czaplewskiej

Jak powstało arcydzieło Hansa Memlinga Sąd Ostateczny? Kto je zamówił i dlaczego? Kto je namalował? Co przedstawia? Jak trafiło do Gdańska? Jakie były jego późniejsze losy, aż po dziś dzień?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania mali Czytelnicy znajdą w książce „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga”, którą napisał Jacek Friedrich, a zilustrowała Joanna Czaplewska.

Książka została wydana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w ramach realizowanego w Gdańsku w 2017 roku programu „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jeden ze 100 najważniejszych obrazów sztuki dawnej”. Publikacja została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książkę można kupić w sklepie w Oddziale Sztuki Dawnej oraz drogą mailową (sklep@mng.gda.pl)

Cena: 8 zł.

Jacek Friedrich, historyk sztuki. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UG. Autor licznych publikacji poświęconych historii sztuki i kultury w dawnym i współczesnym Gdańsku, w tym także książek dla dzieci: „Gdańsk dla młodych podróżników”, Gdańsk 2005 oraz „Srebrna łyżeczka”, Gdańsk 2007. Zajmuje się także historią ilustratorstwa.

Joanna Czaplewska, graficzka i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki gdańskiej ASP, obecnie asystentka na macierzystym wydziale. Wraz z Katją Widelską zilustrowała książkę „Trzy, dwa, raz, Günter Grass” (wyd. Oficyna Gdańska, Gdańsk 2015) która otrzymała wyróżnienie w dziale grafiki konkursu Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY.

adminKsiążka „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga”