Aktualności

Unikalna kolekcja marionetek teatralnych

Unikalną kolekcję marionetek teatralnych ze spektakli wileńskiego Teatru Łątek można oglądać na w Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) od 13 listopada do 16 grudnia 2018 roku. 24 listopada 2018 roku o godzinie 14.00 Małgorzata Abramowicz – kustosz tej kolekcji zaprasza na oprowadzanie kuratorskie.

Z dramatyczną historią wileńskiego Teatru Łątek związana jest unikalna kolekcja 39 drewnianych marionetek, o które wzbogaciły się zbiory Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Lalki pochodzą 40. i 50. lat XX w., a ich zakup umożliwiły fundusze pozyskane przez muzeum z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2018.

Wileński Teatr Latek został założony w 1936 w Wilnie przez Olgę Dobużyńską-Totwenową i jej córki – Ewę i Irenę. Premiera Nowej szaty króla wg H. Ch. Andersena – pierwszego spektaklu teatru – odbyła się w 1941 roku. Po II wojnie światowej teatr przeniósł się w ramach repatriacji do Polski. W Białymstoku odbyła się premiera drugiego spektaklu – O gwiazdce z nieba, według bajki, którą Irena Totwen napisała w czasie wojny. Następnie członkowie Teatru Łątek spędzili prawie dwa lata w Łodzi, aż wreszcie w maju 1947 r. przyjechali do Gdańska i tu już pozostali na stałe.

Teatr Łątek był pierwszym na Pomorzu teatrem dla dzieci. Niestety w życie artystyczne zaczęła ingerować polityka. Teatr został upaństwowiony, a Olgę i Ewę Totwen usunięto z zespołu w 1952 roku (Irena zrezygnowała już wcześniej). W 1957 roku Olga, Ewa i Irena, nazywane nazywano Totwenkami podjęły próbę reaktywacji teatru marionetkowego. Do 1959 r. działały w ramach Towarzystwa Przyjaciół Marionetek – Teatr Łątek. Niestety i ten teatr został upaństwowiony, a następnie połączony z Państwowym Teatrem „Miniatura”, który działa w Gdańsku do dzisiaj.

Większość drewnianych marionetek grających w Teatrze Łątek udało się zachować. Część z nich została pozyskana do zbiorów teatralnych Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest to najstarsza kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Część tego zbioru – 20 marionetek z czterech spektakli zostanie zaprezentowana na specjalnym pokazie zorganizowanym w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG.

Dział Teatralny przygotował także lekcje muzealne poświęcone historii wileńskiego Teatru Łątek oraz gdańskim teatrom lalkowym. Odbędą się warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać różne typy lalek teatralnych.

Zwiedzanie pokazu i udział w zajęciach edukacyjnych wymaga wcześniejszej rezerwacji: Małgorzata Abramowicz, tel. +58 552 12 71 w. 145, m.abramowicz@mng.gda.pl, Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18, Gdańsk.

Wstęp na pokaz, udziału w zajęciach edukacyjnych oraz udział w oprowadzaniu kuratorskim są bezpłatne.

Zdjęcia pochodzą z wystawy Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 – Gdańsk 1959 zrealizowanej w Muzeum Narodowym w Gdańsku w 2015 r. Autorem wszystkich zdjęć jest Rafał Rzeczkowski.

Król i Królowa, Nowe szaty króla, Wilno 1941

Królewna i Królewicz, O gwiazdce z nieba, Białystok, 1945

Kot i Kazik, O gwiazdce z nieba, Białystok, 1945

Latający Diabeł, O gwiazdce z nieba, Białystok, 1945

Smok, O gwiazdce z nieba, Białystok, 1945

Czarownica, O gwiazdce z nieba, Białystok, 1945

Słudzy, Dworzanie, Cesarz (z lewej strony, w żółtej szacie), Czteroręki Bóg Bodisatwa (pośrodku), Słowik, Łódź, 1947

Śmierć, Słowik, Łódź, 1947

Św. Piotr, Najszczęśliwsza z sióstr, Gdańsk 1947

Jesień i Zima, Najszczęśliwsza z sióstr, Gdańsk 1947

Koszałek Opałek, Krasnoludki idą w świat, Gdańsk 1948

Królewicz i Królewna i dwa Elfy, Zagubiony elf, Gdańsk 1955

adminUnikalna kolekcja marionetek teatralnych