Aktualności

Nowy obraz w depozycie w Oddziale Sztuki Dawnej

Portret Patrycjuszki namalowany został ok. 1590 r. Autorem jest najprawdopodobniej Anton Möller starszy, artysta tworzący m.in. dla Dworu Artusa, Kościoła Mariackiego czy kościoła św. Katarzyny. Wykonany w technice olejnej na desce obraz reprezentuje popularny wówczas typ portretowania, nazywany „state portrait”, który zakłada idealizację modela i skupienie się na reprezentacyjnych walorach przedstawienia. Portretowana ukazana jest w modnym, inspirowanym hiszpańską modą stroju, popularnym na przełomie XVI i XVII wieku wśród gdańskich panien i młodych mężatek. Tło stanowi kaskadowo opadająca kotara z dekoracyjnym upięciem. Dzieło pochodzi z prywatnej kolekcji w Kolonii, a obecnie stanowi depozyt MNG. Portret będzie można oglądać do marca 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej MNG.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla najmłodszych zwiedzających grę edukacyjną „Powitanie patrycjuszki”, która będzie dostępna od 4 grudnia do końca br. Każdy z uczestników otrzyma kartę zadań do wykonania w przestrzeni muzealnej. Odpowiedzi na pytania i fragmentów układanki uczestnicy gry będą musieli poszukać wśród obiektów na ekspozycji. Po prawidłowym wypełnieniu karty, zebraniu i ułożeniu puzzli, każdy może liczyć na słodki upominek.

Gra przeznaczona jest głównie dla dzieci z klas 1-5 szkół podstawowych, jednak z pomocą opiekunów poradzą sobie z nią również młodsi goście. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Autorkami gry są Sławomira Bigaj i Katarzyna Purzycka.

Żeby wziąć udział w grze wystawczy kupić bilet do Oddziału Sztuki Dawnej i poprosić w kasie o kartę zadań.

Dzieci do 6 r.ż.  – wstęp bezpłatny.
Dzieci i młodzież uczący się od 7 do 26 r.ż. – wstęp 1 zł
Każdy piątek – wstęp bezpłatny.

Portret Patrycjuszki, Anton Möller, ok. 1590, kolekcja prywatna, Kolonia, fot. Archiwum MNG

adminNowy obraz w depozycie w Oddziale Sztuki Dawnej