Aktualności

Lotnisko dla Muzeum Hymnu Narodowego

27 listopada 2018 roku Tomasz Kloskowski Prezes Zarządu Portu Lotniczego w Gdańsku i Wojciech Bonisławski Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku podpisali umowę o sfinansowaniu przez Port Lotniczy w Gdańsku zakupu zespołu 349 grafik – fragmentu kolekcji dra Andrzeja Nieuważnego, który znajdzie się w zbiorach Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Tym razem wsparcie, jakiego Port Lotniczy w Gdańsku udziela Muzeum Narodowemu, od wielu już lat, doskonale wpisuje się w obchody Jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Grafiki, o które bogatszy wkrótce będzie zbiór Muzeum Hymnu Narodowego mają bowiem ogromne znaczenie dla tej części działalności instytucji, która dotyczy ważnych dla historii Pomorza i Gdańska wydarzeń okresu napoleońskiego.

Grafiki przedstawiają kluczowe wydarzenia epoki napoleońskiej, najważniejsze postaci tego okresu, a także wizerunki formacji wojskowych. W skład kolekcji wchodzi też kirys (zbroja osłaniająca korpus żołnierza) będący na wyposażeniu ciężkiej kawalerii w okresie napoleońskim. Najstarsze z zakupionych obiektów powstały w końcu XVIII w., najmłodsze są datowane na XX w.

Twórcą i właścicielem kolekcji grafik był dr Andrzej Nieuważny, znawca epoki napoleońskiej i wybitny popularyzator historii. Wieloletni pracownik Zakładu Historii XIX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dr Nieuważny był częstym gościem w Gdańsku, Tczewie i Będominie, gdzie prowadził wykłady oraz współorganizował spotkania i inscenizacje historyczne Był m.in. narratorem w widowisku Bitwa o Twierdzę Wisłoujście oraz w organizowanej co roku przez Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Batalii Napoleońskiej.

Haute a ceux qui nous ont enchaine, Charles Philipon, 1848-1862 r., papier, litografia barwna

Fryderyk August król saski i książę warszawski, Zimmermann wg Vogla, ok. 1840 r., papier, litografia

Generał Buonaparte, naczelny dowódca armii Włoch, Rossmaler Friedrich wg. Verneta, Lipsk, 1798 r., papier, akwaforta

adminLotnisko dla Muzeum Hymnu Narodowego