Aktualności

Wakacje w Muzeum

OFERTA DLA RODZIN

GDAŃSKA GALERIA FOTOGRAFII

12.08. poniedziałek, godz. 11.00–13.00, Jednodniowy wakacyjny kurs podstaw fotografii
Przysłona, matówka, pryzmat pentagonalny, kadrowanie, złoty podział, ISO, perspektywa ptasia i żabia – jeżeli te pojęcia brzmią nieco tajemniczo, to zapewniamy, że po zajęciach wszystko będzie jasne jak słońce! Rozpracujemy wszystkie przyciski i pokrętła na aparacie i obiektywie, poznamy podstawowe zasady fotografowania, a na koniec kursu wykorzystamy teorię w praktyce, czyli zrobimy zdjęcia! Uwaga. Zachęcamy do wzięcia własnych aparatów fotograficznych lub telefonów komórkowych.

Informacje praktyczne:
– zapisy: obowiązuje rezerwacja pod nr tel. 58 307 59 12 wew. 117 lub m.bienkowska@mng.gda.pl (otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji)
– warsztaty trwają od godz. 11.00 do 13.00
– warsztaty są adresowane do dzieci w wieku 7–15 lat
– opłata: dzieci do 7. roku życia – bilet bezpłatny; powyżej 8. roku życia – bilet za 1 zł, dorośli: 6 zł – bilet ulgowy
– w warsztatach uczestniczą dzieci wraz z opiekunami
– miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama), ul. Długi Targ 24, Gdańsk

Kontakt:
Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
Długi Targ 24, Gdańsk
tel. 58 307 59 12 wew. 117
e-mail: m.bienkowska@mng.gda.pl

 

OFERTA DLA GRUP

ODDZIAŁ SZTUKI DAWNEJ

W POSZUKIWANIU SZTUKI – warsztaty dla dzieci z kolonii i półkolonii szkolnych są prowadzone przez cały lipiec, w terminach wybranych przez grupy. Zajęcia odbywają się w Oddziale Sztuki Dawnej.

Skarbiec sztuki (dla przedszkolaków)
Muzeum jest miejscem pełnym skarbów, które niewątpliwie warto poznać! Wspólnie z najmłodszymi wyruszymy w podróż, a drogę wskaże nam wyjątkowa mapa. Czy wszystkie skarby zostaną odnalezione? Przekonajmy się!

Na tropach sztuki (dla dzieci z klas I–III i IV–VIII)
Mury naszego muzeum kryją wiele tajemnic. Uczestnicy zajęć wcielą się w rolę detektywów, których zadaniem będzie zwiedzenie muzeum i rozwiązanie zagadek dotyczących najciekawszych eksponatów. Zajęcia są dostosowane do grup wiekowych.

Informacje praktyczne:
– zapisy: obowiązuje rezerwacja pod nr tel. +58 301 70 61 wew. 216 i 252 lub edukacja@mng.gda.pl (otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji)
– zajęcia trwają ok. 1 godz. 15 min
– zajęcia są adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I–III, IV–VIII
– grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
– bilety wstępu dla dzieci i ich opiekunów: 1 zł od osoby
– opłata za zajęcia dla grupy: 50 złotych
– miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul Toruńska 1, Gdańsk

Kontakt:
Oddział Sztuki Dawnej
Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
tel. 58 301 70 61 wew. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

 

MUZEUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE
Zajęcia dla grup (np. kolonii, półkolonii) są prowadzone przez cały lipiec i sierpień, w terminach wybranych przez grupy. Zajęcia odbywają się w na terenie Oddziału, a do wyboru są tematy z oferty stałej.

DLA DZIECI:

Józef Wybicki i jego czasy
Zajęcia ukazują postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Jest on przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i gospodarz, a przede wszystkim jako gorący patriota. Zapraszamy dzieci do najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego budynku.

Śladami Mazurka Dąbrowskiego
Zajęcia przypominają, kto jest autorem Mazurka Dąbrowskiego, oraz wyjaśniają, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach powstała ta pieśń. Uczestnicy zajęć mają także możliwość prześledzenia jej losów aż do czasów współczesnych.

Polskie symbole narodowe
Zajęcia są poświęcone najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania Mazurka Dąbrowskiego i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz z historią polskiego herbu.

DLA MŁODZIEŻY:

Polskie symbole narodowe
Zajęcia są poświęcone najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania Mazurka Dąbrowskiego i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz z historią polskiego herbu.

Józef Wybicki i jego czasy
Zajęcia ukazują postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Jest on przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Zapraszamy młodzież do najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego budynku.

WARSZTATY:
Warsztaty są podzielone na dwie części – wykładową oraz praktyczną, w czasie której uczestnicy wykorzystują właśnie przyswojoną wiedzę. Poziom zajęć jest dostosowywany do wieku uczestników. Warsztaty mogą być wzbogacane o dodatkowe elementy, takie jak np. historyczna mennica, czerpanie papieru czy ognisko.

Symbole Niepodległej
Wszyscy znamy nasze symbole narodowe, ale czy naprawdę? Skąd się wzięły barwy narodowe, czym się różnił Orzeł Biały Jagiellonów od Orła Wazów i co oznaczała korona umieszczona nad herbem. Tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć w trakcie naszych warsztatów. Dla uczestników zostanie przygotowany zestaw zadań i prac ręcznych dostosowanych do ich wieku.

Świat finansów według Józefa Wybickiego
Czy zawsze w Polsce płaciło się złotówkami? Kiedy i dlaczego pojawiły się polskie banknoty? I co z tym wszystkim wspólnego ma Józef Wybicki? Jak działały mennice i jakie kary czekały fałszerzy pieniądza? Każdy uczestnik wzbogaci się o własnoręcznie zrobiony banknot lub monetę.

Informacje praktyczne:
– rezerwacja pod numerem telefonu +48 58 687 71 83 lub mhn@mng.gda.pl– zajęcia odbywają się od wtorku do soboty w godzinach 9.00–16.00, w niedziele w godzinach 10.00–16.00
– grupy nie mogą liczyć więcej niż 40 osób
– opłata: bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł, dla dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatny; koszt lekcji muzealnej – 50 zł
– warsztat Symbole Niepodległej – 7,50 zł od uczestnika
– warsztat Symbole Niepodległej z ogniskiem – 10 zł od uczestnika
– warsztat Świat finansów – 12,50 zł od uczestnika
– warsztat Świat finansów z ogniskiem – 15 zł od uczestnika

Kontakt:
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
83-422 Nowy Barkoczyn, Gmina Nowa Karczma
tel. +48 58 687 71 83
e-mail: mhn@mng.gda.pl

 

ODDZIAŁ ETNOGRAFII
ETNOMISJE NA WAKACJE – zajęcia dla grup (np. kolonii, półkolonii) są prowadzone przez cały lipiec i sierpień, w terminach wybranych przez grupy. Zajęcia odbywają się w na terenie Oddziału, a do wyboru są tematy z oferty stałej.

LEKCJE MUZEALNE

Kaszuby – wczoraj i dziś
Zapraszamy do poznania bogactwa kaszubskiej kultury: tradycyjnych form gospodarowania, przygotowywania pożywienia, wyposażenia dawnych izb wiejskich – pięknie zdobionych mebli, elementów sztuki regionalnej, w tym charakterystycznego kaszubskiego haftu. Zajęcia poszerzą wiedzę o kulturze materialnej i duchowej regionu.

O psie i kocie
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje, jak pies i kot. Dziś wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? Tematyka zajęć: motywy literackie, symbolika, zwierzęta w historii społeczeństw i regionów.

Dźwięki pierwotne – oprowadzanie po wystawie „Dźwięki pierwotne”
Na potrzeby ekspozycji powstały oryginalne instalacje dźwiękowe, wypożyczono wyjątkowe eksponaty i zabytkowe, często już nieznane instrumenty muzyczne. Przygotowany został także soundtrack (ścieżka dźwiękowa) wystawy stałej, który wzbogaca ekspozycję o antropologiczno-muzykologiczną opowieść o nieistniejącym już świecie. Wystawa zachęca do aktywnego słuchania, daje możliwość grania na instrumentach muzycznych dzięki aplikacji Muzeum dźwięku oraz pozwala się zapoznać z historią polskich badań etnomuzykologicznych.

WARSZTATY MUZEALNE: ETNOMISJA: DŹWIĘKI PIERWOTNE

Fabryka instrumentów – kolorowe tamburynki | grzechotki | dźwięczne bransoletki | kije deszczowe
Wykorzystując dostępne materiały naturalne i z recyclingu, stworzymy fantazyjne i pięknie brzmiące instrumenty muzyczne, nawiązujące do instrumentów etnicznych z Polski i ze świata. Własnoręcznie ozdobione mogą się stać częścią rodzinnej lub klasowej orkiestry!

Zabawa w muzykowanie – zajęcia z elementami arteterapii
Zapraszamy do wspólnych zabaw muzyczno-plastycznych, dzięki którym kształtuje się poczucie rytmu i harmonii, rozwija się wyobraźnia indywidualną i wspólną, a także które integrują grupę dzięki aktywnym działaniom arteterapeutycznym. W zależności od wieku uczestników są proponowane różne działania ruchowe i umuzykalniające oraz elementy dramy. Warsztaty są prowadzone przez doświadczonych animatorów i muzyków.

Powitalny koncert – warsztaty muzyczno-plastyczne
Prawdziwa orkiestra z chórem na jednych zajęciach? To możliwe! Każdy może zostać członkiem zespołu, zagrać na instrumentach muzycznych lub zaśpiewać piosenkę „Powitalny koncert”. Po wspólnym występie relaksujące warsztaty plastyczne poświęcone tworzeniu i ozdabianiu prostych instrumentów perkusyjnych. Warsztaty są prowadzone przez doświadczonych animatorów i muzyków.

Czas trwania zajęć: dla 4–5-latków – 1,5 godz., dla 5–6-latków – 2 godz.

ETNOMISJA: TRADYCJA

Kaszubskie malarstwo na szkle
Warsztaty są prowadzone przez twórcę ludowego Edmunda Zielińskiego, od lat zajmującego się tradycyjnym malarstwem na szkle. Poznamy zasady, według których wykonuje się obrazy na szkle, i samodzielnie stworzymy własne dzieła. Inspiracją będą kaszubskie motywy i tradycje.

Rzeźbienie w glinie
Pod kierunkiem twórcy ludowego Stanisława Śliwińskiego stworzymy gliniane figurki i niewielkie formy plastyczne, wsłuchując się w barwną gawędę o rzeźbieniu. Dla starszych dzieci (młodzież z liceum, grupa do 10 osób) istnieje możliwość zorganizowania warsztatu rzeźbienia w drewnie.

ETNOMISJA: KREACJA

Kolorowe latawce
Latawce wywodzą się z Azji, gdzie stanowią ulubioną rozrywkę na świeżym powietrzu. Mogą mieć najróżniejsze formy i kształty, od najprostszych po niezwykle skomplikowane. Na warsztatach stworzymy latawce w kształcie karpi, inspirowane proporcami koinobori – najbardziej rozpoznawalnego symbolu Dnia Chłopca w Japonii, lub prostsze, w kształcie rombu.

Woreczki zapachowe
Stworzymy woreczki pachnące latem, ziołami i suszonymi kwiatami, idealne do torebek, tornistrów i szuflad. Ozdobimy je kaszubskimi wzorami lub dowolnie wykreowaną dekoracją malarską. To wspaniały prezent dla najbliższych lub aromatyczny element wystroju.

Kaszubski design
Dekorować można niemal wszystko, także całkiem zwyczajne sprzęty kuchenne. Dzięki technice decoupage zamienimy je w niepowtarzalne przedmioty i nadamy im zupełnie nowe znaczenie. Podczas warsztatów weźmiemy na warsztat kuchenne deski, drewniane łyżki i łopatki, dając im nowe, artystyczne życie. Jako materiał mogą też służyć drewniane formy: anioły, serca, podkładki, zakładki albo drewniane koniki.

Co się kryje w bałtyckich głębiach?
Twórcza wyprawa po dnie Morza Bałtyckiego, gdzie pełno niezwykłych stworzeń: ryb, meduz, fok, skorupiaków… Na zajęciach odkryjemy tajemnice podwodnego świata i jego mieszkańców, poznany problemy związane z ich ochroną i wykonamy papierowe morskie zwierzęta.

Statek pełen skarbów
Gdańsk to miasto portowe. Od wieków przypływają tu statki wypełnione towarami z dalekich krajów. Kiedyś były to drewniane okręty, dziś to wielkie kontenerowce, na których jedne na drugich piętrzą się kontenery. Co się w nich kryje? Wspólnie się zastanowimy i stworzymy model statku, wypełniając kolejne przestrzenie często zaskakującymi towarami.

Tajemnice gdańskiej mapy
Jak dobrze znasz Gdańsk i jego najważniejsze zabytki? Czy masz swoje ulubione miejsca i ścieżki zwiedzania? Wspólnie stworzymy mapę Gdańska, która powstanie z miejsc realnych i stworzonych w wyobraźni dzieci. Warsztaty inspirują do wspólnego działania i pracy w grupie.

ETNOMISJA: WIELOKULTUROWOŚĆ

Stemplujemy – ukraińskie wybijki na płóciennych torbach
Вибійка [Wybijka] to dekorowanie płócien rozmaitymi wzorami i ornamentami za pomocą specjalnych rzeźbionych tablic, form, drewnianych klisz, obrabiarek. Na ukraińskim obszarze etnograficznym taka ozdoba odzieży była popularna od XVIII w. na Bojkowszczyźnie, Łemkowszczyźnie, zachodnim Pokuciu, jak również w centrum Ukrainy. Ukraińskie kobiety wykorzystywały wybijki do stworzenia niepowtarzalnego kolorytu ludowej odzieży, ręczników, obrusów, poszewek, firanek. Podczas warsztatów samodzielnie wykonamy bawełniane torby ekologiczne ozdobione drewnianymi stemplami. Prowadzenie: Hanna Drobchenko, Ukraina

Wycinamy – ukraińskie wycinanki papierowe
Wycinanka to jeden z popularnych rodzajów ukraińskiego ludowego zdobnictwa. Nazwa pochodzi od słowa витинати (‘wycinać’). Wycinankowymi ornamentami ozdabiano mieszkania: ściany, sufity, przestrzenie wokół okien. Pod okiem prowadzącej dzieci nauczą się podstawowych technik wycinania, kształcąc zdolności manualne, rozwijając wyobraźnię i poszerzając wiedzę o świecie. Prowadzenie: Hanna Drobchenko, Ukraina

ETNOMISJA: EKOLOGIA

Bogate wnętrze ryb, czyli sekcja kręgowca (starsze dzieci)
Rybołówstwo to ważna część dziedzictwa naszego regionu. Ryby to jednak nie tylko pokarm i nie są jedynie związane z handlem i gospodarką, to również istoty cudownie przystosowane do życia w błękitnych głębinach. Zajęcia z biologii i anatomii ryb to wstęp do zrozumienia działania organizmów kręgowych. Zbadamy ich budowę zewnętrzną i wewnętrzną, a uczestnicy samodzielnie wykonają sekcję przy użyciu precyzyjnych narzędzi. Wstęp teoretyczny i instruktaż pozwolą zamienić słuchaczy w początkujących chirurgów lub weterynarzy. Zajęcia dla dzieci od 12. roku życia.

Entomologia, czyli jak polubić owady
W naszych miastach żyje mnóstwo owadów: jedne latają, inne biegają, a jeszcze inne pełzają. Na co dzień nie zwracamy uwagi na świat naszych „braci mniejszych”. W trakcie warsztatów przyjrzymy się zwierzętom wokół nas, tym większym i tym zupełnie malutkim, skrzydlatym i sześcionogim. Poznamy ich historie, zwyczaje i tajemnice. Na koniec spotkamy się również z kilkoma „cudakami” z egzotycznych krain.

Dżdżownicowy zawrót głowy (starsze dzieci)
Dżdżownice, zazwyczaj niezauważane i niedoceniane, to jedne z najbardziej pracowitych i pożytecznych sprzymierzeńców człowieka. Gdyby nie one, nie istniałaby delikatna równowaga świata roślin i zwierząt. Przyjrzymy się bliżej ich ciężkiej pracy, ale również zwyczajom, ulubionym smakołykom i ich „supermocom”. Poznamy dżdżownice, skoczogonki, roztocza glebowe i chrząszcze ksylofagiczne.

Opowiastki o dżdżownicach (młodsze dzieci)
Podczas zajęć opowiemy o ważnej roli dżdżownic w ekosystemach glebowych. Odkryjemy ich świat, mity z nimi związane oraz przekonamy się, jak idealnie się przystosowały do życia w ziemi. Wiele im zawdzięczamy, więc spróbujemy je zrozumieć, polubić, a może nawet… przytulić.

Informacje praktyczne:
– czas trwania lekcji: 45 minut
– czas trwania warsztatu: 1–2 godziny
– warsztaty od wtorku do piątku w godzinach 10.00–17.00
– opłaty: lekcja muzealna: 50 zł (grupy do 30 osób), warsztat: 180 zł (grupy do 25 osób)
– bilet wstępu dla dzieci: 1 zł, dla dzieci do 7. roku życia: bilet bezpłatny
– grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem

Kontakt:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Spichlerz Opacki
Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. +48 (58) 552 41 39
e-mail: etnograf@mng.gda.pl

adminWakacje w Muzeum