Aktualności

Dzieła Mariana Mokwy kupione przez Muzeum Narodowe w Gdańsku dzięki Portowi Lotniczemu w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu obrazów Mariana Mokwy, jednego z najwybitniejszych malarzy marynistycznych, związanych z Pomorzem. Dzieła znajdowały się dotychczas na wyposażeniu legendarnego Grand Hotelu w Sopocie. Ich sprzedaż została zorganizowana w formie aukcji i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu gdańskiego lotniska.

Muzeum Narodowe wzbogaciło się o następujące dzieła Mariana Mokwy:

  1. Osada rybacka pod Łebą, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: ‚Mokwa’,
  2. Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?), lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 109,2 cm, sygnowany p.d.: ‚Mokwa’,
  3. Łodzie na brzegu II, lata 50/60. XX w., olej/płótno, 68 x 102,2 cm, sygnowany l.d.: ‚Mokwa’,
  4. Łodzie na brzegu III, lata 60. XX w., akwarela/papier, 46 x 57,3 cm, sygnowany l.d.: ‚Mokwa’,
  5. Las pomorski, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 78 cm, sygnowany p.d.: ‚Mokwa’,
  6. Martwa fala, lata 50–60 XX w., olej/tektura, 64 x 74 cm (w świetle passe-partout), sygnowany l.d.: ‚Mokwa’,
  7. W Zatoce Puckiej, lata 50–60. XX w., olej/płótno naklejone na płytę, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: ‚Mokwa’.

Zakup unikatowego malarstwa Mariana Mokwy był możliwy dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk im. Lecha Wałęsy, wieloletniemu sponsorowi Muzeum Narodowego w Gdańsku. Decyzją Prezesa Zarządu Portu Tomasza Kloskowskiego, popartą przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Muzeum otrzymało pomoc finansową w wysokości ponad 120 tysięcy złotych. Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że tak cenne dzieła Mariana Mokwy nie zostaną na Pomorzu i nie będę prezentowane szerokiej publiczności, dlatego po raz kolejny wsparliśmy finansowo działania Muzeum – powiedział prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.

Już za kilka miesięcy pomorska publiczność będzie mogła obejrzeć zakupione właśnie dzieła Mokwy na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wcześniej jednak zostaną one poddane niezbędnym pracom konserwatorskim. Kustoszem zbioru jest Wojciech Zmorzyński, wieloletni kierownik Pracowni Malarstwa i Rysunku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, autor dwóch dużych wystaw monograficznych Mariana Mokwy w MNG: „Marian Mokwa, wierny morzu” (1998) i „Tureckie śluby Mariana Mokwy” (2014), oraz autor towarzyszących im katalogów.

Muzeum Narodowe w Gdańsku regularnie od 2015 roku otrzymuje pomoc finansową od Portu Lotniczego Gdańsk. Port jest wieloletnim mecenasem tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga i dzięki wsparciu finansowemu możliwa była realizacja wielu projektów wydawniczych i promocyjnych. Warto wymienić między innymi Złotą Kampanię, w skład której weszły plakaty, spot video, kalendarz 2019 i system identyfikacji wizualnej. W ciągu najbliższych 6 miesięcy dzięki pomocy Portu Muzeum zrealizuje kolejne projekty promujące obraz: animowaną historię obrazu, nową zakładkę w serwisie www.mng.gda.pl oraz kalendarz MNG 2020.

W 2018 roku dzięki pomocy Portu Lotniczego Gdańsk Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło do zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie bezcenną kolekcję grafik gromadzonych przez dr Andrzeja Nieuważnego, badacza epoki napoleońskiej i kolekcjonera dzieł sztuki przedstawiających wydarzenia tego okresu. 24 sierpnia 2019 roku w Muzeum Hymnu Narodowego zostanie otwarta i będzie prezentowana wystawa tej kolekcji.

Osada rybacka pod Łebą, lata 50–60. XX w., fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?), lata 50–60. XX w., fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

Łodzie na brzegu II, lata 50/60. XX w., olej/płótno, fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

Łodzie na brzegu III, lata 60. XX w., fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

Las pomorski, lata 50–60. XX w., fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

Martwa fala, lata 50–60 XX w., fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

W Zatoce Puckiej, lata 50–60. XX w., fot. © reprodukcja z katalogu aukcyjnego

adminDzieła Mariana Mokwy kupione przez Muzeum Narodowe w Gdańsku dzięki Portowi Lotniczemu w Gdańsku