Aktualności

ETNO na nowo

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych poświęconych projektowi remontu i modernizacji wnętrz Spichlerza Opackiego – siedziby Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz oferty edukacyjnej i kulturalnej oddziału.

Przyjdź koniecznie! 23 lutego 2020 r. o godz. 13.00. Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii, ul. Cystersów 19, 80-806 Gdańsk. Wstęp wolny.

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w zabytkowym Spichlerzu Opackim. Jest częścią kompleksu pocystersko-katedralnego z 1723 roku – jednego z najciekawszych zabytków Oliwy i atrakcji Parku Oliwskiego.

W ofercie Oddziału Etnografii jest wystawa stała: „Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego”, wystawy czasowe oraz bardzo bogata oferta wydarzeń edukacyjnych  i kulturalnych. Cykle:  „Kino w muzeum”, „Etnomatograf” – prezentujący najciekawsze filmy dokumentalne poświęcone kulturom świata „Etnopodróże” – relacje podróżników z ich fascynujących podróży , liczne potkania, wykłady i konferencje naukowe oraz warsztaty zgromadziły wokół Oddziału Etnografii znaczącą liczebnie i lojalną publiczność. Latem na terenie przymuzealnego ogrodu odbywają się na lunche i śniadania na trawie propagujące kuchnie świata oraz Letni Jarmark Etnograficzny prezentujący sztukę ludową Pomorza. Zima – to czas Świątecznego Etnokiermaszu i świątecznych rodzinnych warsztatów artystycznych. Ostatnio ogromną popularność zdobyły zajęcia jogi i OM Chantingu.

Ta bogata i różnorodna oferta kulturalna Oddziału Etnografii prowadzona jest jednak w budynku, który ostatnią modernizację przeszedł niemal 40 lat temu i nie spełnia oczekiwań i potrzeb oraz standardów nowoczesnego współczesnego muzeum.

Konieczne jest dostosowanie budynku do potrzeb wszystkich Gości, likwidacja barier architektonicznych, wyposażenie budynku w nowoczesną i wygodną przestrzeń recepcyjną.

Gruntownej zmiany wymaga też wystawa stała, tak, aby bogate dziedzictwo kultury materialnej i niematerialnej regionu mogło być zaprezentowane w sposób odpowiadający współczesnym formom komunikacji i narracji, która sprawi, że opowiadana historia będzie nie tylko ciekawa, ale edukacyjnie efektywna.

Aby zdobyć środki finansowe na zrealizowanie tych postulatów Muzeum Narodowe w Gdańsku zamierza aplikować o dofinansowanie  z Programu „KULTURA” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014 – 2021 działanie: Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Tylko dzięki bezpośredniej rozmowie z Wami będziemy mogli  zweryfikować nasze plany i dostosować zamierzenia, tak aby Wasze potrzeby i oczekiwania były spełnione. Wszystkie pomysły i uwagi są bezcenne.

Formą uczestniczenia w konsultacjach społecznych jest wypełnienie ankiety https://muzeumnarodowe.webankieta.pl/. To zajmie Ci najwyżej 5 minut.

adminETNO na nowo