Aktualności

Komunikaty MNG

[AKTUALIZACJA 22 MAJA 2020 R.]

Pierwszym oddziałem, który już 23 maja 2020 roku, o godz. 12.00 zostanie udostępniony zwiedzającym, jest Oddział Sztuki Nowoczesnej, mieszczący się w Pałacu Opatów w Gdańsku.

Gości Oddziału Sztuki Nowoczesnej będą obowiązywać nowe zasady zwiedzania muzealnych galerii:

  • będzie konieczne zakrywanie nosa i ust, a także dezynfekowanie rąk. W części recepcyjnej oddziału zostało przygotowane stanowisko z płynem dezynfekującym, jest on też dostępny w toaletach;
  • w salach wystawienniczych jednocześnie będzie mogło przebywać 40 osób – 20 osób na parterze i 20 osób na I piętrze;
  • widzowie będą mogli zwiedzać wystawy Oddziału Sztuki Nowoczesnej indywidualnie lub w maksymalnie 5-osobowych grupach, przy czym należy pamiętać o zachowaniu dwumetrowego dystansu od innych gości i pracowników muzeum;
  • szatnie będą nieczynne, nie będzie więc możliwości zostawienia wierzchnich okryć. Zwiedzającym zostanie udostępnione miejsce do przechowania parasoli, walizek i plecaków podróżnych, przy czym muzeum nie ponosi za nie odpowiedzialności.;
  • sklep muzealny będzie nieczynny;
  • opłaty za bilet wstępu do muzeum będą przyjmowane zarówno w gotówce, jak i kartami płatniczymi. Nie będzie możliwości zakupu biletu wstępu przez Internet.

Oddział Sztuki Nowoczesnej MNG dysponuje odpowiednimi środkami dezynfekcji rąk. W budynku będą przeprowadzane cykliczne czynności sanitarne zapewniające czystość w udostępnianej przestrzeni, systematycznie będą dezynfekowane klamki, poręcze oraz toalety.

Do odwołania Oddział Sztuki Nowoczesnej będzie czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00–17.00. Poniedziałek jest nadal dniem, w którym ustawowo muzeum jest nieczynne.

Wkrótce zaprosimy naszych widzów do pozostałych oddziałów MNG, w których są aktualnie opracowywane procedury udostępnienia przestrzeni muzealnych zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi i sanitarnymi organizatorów MNG – Samorządu Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


[AKTUALIZACJA 29 KWIETNIA 2020 ROKU]

29 kwietnia 2020 roku na Premier Mateusz Morawiecki przekazał informację, że 4 maja 2020 roku zostanie zniesiony zakaz udostępniania muzeów publiczności. Nie oznacza to jednak, że już tego dnia Muzeum Narodowe w Gdańsku wznowi normalną działalność. To dopiero początek całego procesu. Po przekazaniu nam wytycznych i zaleceń przez Samorząd Województwa Pomorskiego – organizatora MNG, zostanie przygotowany szczegółowy plan przywracania naszej aktywności.

W najbliższym czasie wszystkie oddziały będą więc nadal zamknięte. Większość pracowników muzeum będzie pracować zdalnie, a powrót do pracy stacjonarnej będzie następował stopniowo.

Muzeum Narodowe w Gdańsku będzie informować na bieżąco opinię publiczną o poszczególnych fazach tego procesu.


[AKTUALIZACJA 31 MARCA 2020 ROKU]

W związku z pandemią COVID-19 Muzeum Narodowe w Gdańsku śledzi zalecenia i rekomendacje światowych ośrodków muzealnych ICOM (Międzynarodowa Rada Muzeów), dotyczące ochrony zdrowia pracowników, a także zabezpieczania ekspozycji i dzieł sztuki w zaistniałej sytuacji. Temu celowi służą też kontakty z Muzeum Narodowym w Warszawie. Zalecenia są dostępne w poniższych dokumentach:
https://icom.museum/en/covid-19/resources/recommendations-for-museum-conservation/
Dekontaminacja MNW

W okresie zamknięcia Muzeum pracujemy nad nowymi standardami i metodami jego funkcjonowania, Chodzi o to, by spełniały one normy bezpieczeństwa, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości możliwe będzie otwarcie Muzeum dla zwiedzających.

adminKomunikaty MNG