Aktualności

Otwarcie Oddziału Etnografii

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zostanie ponownie otwarty dla widzów 23 czerwca 2020 roku.

Gości Oddziału Etnografii będą obowiązywać nowe zasady zwiedzania:

 • będzie konieczne zakrywanie nosa i ust, a także dezynfekowanie rąk. W części recepcyjnej Oddziału Etnografii zostało przygotowane stanowisko z płynem dezynfekującym, jest on też dostępny w toaletach;
 • w Oddziale Etnografii jednocześnie może przebywać nie więcej niż 42 osoby z rozłożeniem ich ilości na poszczególne sale wystawowe:
  -sala na poziomie 0 – maksymalnie 6 osób,
  -sala na poziomie +1 – maksymalnie 6 osób,
  -ogród  – maksymalnie 30 osób,
  przy czym należy pamiętać o zachowaniu dwumetrowego dystansu od innych gości i pracowników muzeum.
 • szatnie będą nieczynne, nie będzie więc możliwości zostawienia wierzchnich okryć. Zwiedzającym zostanie udostępnione miejsce do przechowania parasoli, walizek i plecaków podróżnych, przy czym muzeum nie ponosi za nie odpowiedzialności;
 • opłaty za bilet wstępu do muzeum będą przyjmowane zarówno w gotówce, jak i kartami płatniczymi. Nie będzie możliwości zakupu biletu wstępu przez Internet.

Oddział Etnografii dysponuje odpowiednimi środkami do mycia i dezynfekcji rąk. W budynku cyklicznie będą wykonywane czynności sanitarne zapewniające czystość w udostępnianej przestrzeni, systematycznie będą dezynfekowane klamki, poręcze oraz toalety.

Oddział Etnografii będzie czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00. Poniedziałek jest dniem, w którym ustawowo muzeum jest nieczynne.

Szczegółowy regulamin zwiedzania Oddziału Etnografii, a także wszystkie informacje na temat oferty kulturalnej, dni i godzin otwarcia oddziału, cen biletów oraz  dostępności dla osób niepełnosprawnych ruchowo i udogodnień dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności są opublikowane na stronie www.mng.gda.pl.

OFERTA KULTURALNA ODDZIAŁU ETNOGRAFII MNG

Zapraszamy do zwiedzania wystawy stałej Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego
Wystawa stała prezentuje podstawowe formy gospodarki wiejskiej i zajęcia ludności Pomorza Gdańskiego – rybołówstwo, uprawę ziemi, hodowlę zwierząt oraz przetwórstwo domowe. Zgromadzone obiekty pochodzą głównie z Kaszub, ale także z Kociewia, Żuław i Powiśla. Ich chronologia obejmuje okres od połowy XIX do połowy XX wieku. W jednej z części wystawy została zrekonstruowana żuławska izba mieszkalna, którą wyposażono w charakterystyczne, bogato zdobione sprzęty domowe i meble żuławskie oraz sprzęty, które służyły do przetwórstwa żywności. Tę część wystawy uzupełniają elementy zdobnictwa domów: pazdury szczytowe, ozdoby werand, wiatrowskazy oraz fotografie pokazują, jak wyglądało budownictwo regionalne. Unikalnym  eksponatem pokazanym na wystawie jest karak – ogromne radło koleśne, które było używane do ciężkich gleb żuławskich. Podobny eksponat jest jedynie w zbiorach Muzeum w Elblągu. W części wystawy opowiadającej o rybołówstwie można obejrzeć łódź, tzw. dłubankę, sadze oraz sprzęty i narzędzia do połowu i transportu ryb. Zwiedzaniu wystawy towarzyszą dźwięki tworzące klimat tradycyjnej pomorskiej wsi.

Letni Jarmark Etnograficzny
ogród przed Oddziałem Etnografii MNG
23 czerwca – 20 września 2020 roku, godz. 10.00 – 17.00 

Uwaga! W ogrodzie przy Oddziale Etnografii sprzedawcy będą oddzieleni od siebie w odległości przynajmniej 2 metrów. Będą zobowiązani do osłonienia ust i nosa oraz używania rękawiczek jednorazowych odkażanych środkiem dezynfekcyjnym.

 • Kiermasz prac twórców ludowych z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław oraz rękodzieła artystycznego i użytkowego.
 • Pokazy tradycyjnych rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła.
 • Sprzedaż wydawnictw promujących regiony.
 • Potrawy kuchni regionalnej.

Weź udział w spotkaniach tematycznych Letniego Jarmarku Etnograficznego

Dzień rzemiosł tradycyjnych
26 lipca 2020 roku, godz. 10.00 – 17.00
Pokaz umiejętności garncarskich z aktywnym udziałem uczestników jarmarku – toczenie, kształtowanie i dekorowanie naczyń glinianych. Pokaz wykonywania instrumentów muzycznych głównie burczybasów, ale także diabelskich skrzypiec oraz prezentacja gry na instrumentach.

Dzień miodu i ziół
15 sierpnia 2020 roku, 10.00 – 17.00
Możliwość zakupu różnorodnych rodzajów miodów i produktów pszczelarskich z ekologicznych pasiek. W ofercie obok miodów o tradycyjnych smakach także miody z dodatkiem róży, maliny, imbiru, truskawki. Pokaz przygotowania bukietów zielnych wraz z prezentacją zastosowania poszczególnych ziół w domowej aptece.

Dzień Twórcy Ludowego
30 sierpnia 2020 roku, godz. 10.00 – 17.00
Wyjątkowa możliwość spotkań, rozmów i obserwacji sztuki tworzenia prac przez artystów ludowych z obszaru Pomorza – Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. Prezentacja bogactwa odmian haftów regionalnych zastosowanych w wyrobach tradycyjnych oraz współczesnych inspirowanych dawnym wzornictwem; pokazy wykonywania prac rzeźbiarskich – interesujących, barwnych i doskonałych rzeźby o charakterze ludowym; pokazy wyrobów garncarskich o charakterze użytkowym i dekoracyjnym oraz produktów wyplatanych z wikliny i korzeni sosny; wyrób tabakier, a także pokaz wykonywanie tabaki według tradycyjnych receptur.

adminOtwarcie Oddziału Etnografii