Aktualności

Nowości wydawnicze – Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisarda

Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisarda / Gdańsk of the 1950s in the Lens of Marcel Grisard

W 2021 roku Muzeum Narodowe Gdańsku, dzięki dotacji Miasta Gdańska, przygotowało publikację poświęconą fotograficznym portretom Gdańska składającym się na kolekcję Działu Fotografii. Publikacja została sfinansowana ze środków Miasta Gdańska.

Książka Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisarda pod redakcją Mai Bieńkowskiej to 250-stronicowy album z ponad 160 barwnymi fotografiami oraz trzema esejami na temat autora i niezwykłej historii fragmentu muzealnej kolekcji. Publikacja przenosi nas do Polski powojennej widzianej oczami francuskiego dyplomaty.

W 2016 roku Françoise Grisard de Burbon, córka pierwszego powojennego konsula Francji w Gdańsku, ofiarowała Muzeum Narodowemu 192 barwne diapozytywy ojca i opowiedziała swoją „filmową” historię związaną z Gdańskiem. Okazuje się, że była pierwowzorem postaci Margueritte z filmu Do widzenia, do jutra w reżyserii Janusza Morgensterna ze Zbigniewem Cybulskim i Teresą Tuszyńską w rolach głównych. Ojciec Françoise – Marcel Grisard, który w latach 1956–1960 sprawował urząd konsula Francji w Gdańsku, za pomocą aparatu fotograficznego dokumentował wydarzenia związane ze swoją pracą zawodową, ale przede wszystkim utrwalał momenty prywatnych wycieczek po Pomorzu i Polsce. Były to głównie fotografie przedstawiające architekturę, pejzaże, miejsca turystycznych atrakcji, a także sceny rodzajowe ze swoją rodziną: żoną Yvette oraz córkami Françoise i Hélène. Przy okazji Marcel Grisard na barwnych slajdach uwiecznił historię odbudowy Polski po wojnie. Dzięki jego fotografiom możemy w kolorze zobaczyć ażurową konstrukcję odbudowywanego Żurawia, zrujnowany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, puste miejsca po oknach w kamienicach przy Długim Targu, ale i zniszczone mury zamku krzyżackiego w Malborku. Fotografie Grisarda stanowią z jednej strony dokumentację śladów dramatycznej historii miasta, a z drugiej – próbę szukania polskich dróg do nowoczesności.

Książka Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisarda zawiera trzy eseje. Historię autora fotografii i przekazania ich do kolekcji muzeum przybliża Jolanta Barełkowska, dziennikarka polska we Francji i jednocześnie przyjaciółka Françoise Grisard. O estetyce i związkach fotografii z turystyką szerzej pisze Maja Bieńkowska, z kolei barwny wątek filmowy w artystycznej atmosferze Gdańska tamtych lat opisuje Dorota Karaś, dziennikarka i autorka książek biograficznych. Za graficzną formę publikacji odpowiada ES/Joanna Kwiatkowska. Książka jest dwujęzyczna (polsko-angielska), dla zainteresowanych dostępna ze streszczeniem tekstów w języku francuskim.

Spis treści / Table of Contents

Fragment katalogu / Excerpt from the book

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska | Project co-financed with funds from the City of Gdańsk

Herb Gdańska - dwa lwy trzymające tarczę herbową z dwoma krzyżami nad którymi znajduje się korona, pod spodem znajduje się napis Gdańsk

Autorki tekstów: Jolanta Barełkowska, Maja Bieńkowska, Dorota Karaś, red. prowadząca: Daria Majewska
ISBN: 978-83-66433-22-9
Format: 200×200 mm
Liczba stron: 250
Oprawa: twarda
Język: polski, angielski
Rok wydania: 2021

Cena: 49,00 zł

Książkę można nabyć w kasach:
– NOMUS-u – Nowego Muzeum Sztuki Działu Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk
– Oddziału Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
– Oddziału Zielona Brama, Długi Targ 24, Gdańsk

adminNowości wydawnicze – Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisarda