Aktualności

Muzeum Narodowe w Gdańsku z nietypową akcją promocyjną w Toruniu

„Torunianinie, nie bądź jak Haselau, po prostu przyjedź!” – kampanią pod takim hasłem Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza mieszkańców grodu Kopernika na wystawę, która opowiada o… nostalgii pewnego XVIII-wiecznego mieszkańca Torunia za Gdańskiem. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 22 kwietnia w oddziale muzeum w Zielonej Brami.

Oprócz przygotowanych specjalnie dla torunian druków i akcji plakatowej, którą będzie można zobaczyć w przestrzeni miasta, czy też kierowanej do nich kampanii w mediach społecznościowych, muzeum zachęca gości również do pokazywania przy kasie swoich zdjęć z toruńskim Kopernikiem. Okazuje się, że to wystarczy, aby wystawę w zabytkowej Zielonej Bramie zwiedzić za symboliczną złotówkę.

plakat reklamujący wystawę pod tytułem Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua
Identyfikacja graficzna wystawy – Joanna Michniewska – Fromline.

Skąd taka akcja promocyjna przygotowana właśnie dla mieszkańców Torunia? Musimy tu sięgnąć aż do osiemnastowiecznej historii powstania serii graficznej, która jest bezcennym źródłem wiedzy o dawnym Gdańsku. Oczywiście z bardzo istotnym toruńskim wątkiem w tle. Historia powstania tej serii rozpoczęła się latem 1749 roku. Podczas Jarmarku Św. Dominika augsburski rytownik Mattheaus Deisch, skuszony wizją zawodowych perspektyw i dostatniego życia, jakie miało oferować portowe miasto, zdecydował się osiedlić w Gdańsku. Niestety codzienność okazała się znacznie trudniejsza i pięć lat później Deisch znalazł się na skraju bankructwa. W poszukiwaniu stałych dochodów postanowił wykonać, we współpracy z Friedrichem Lohrmannem, zespół graficznych widoków miasta. Aby dochody były pewne, zdecydowali się zaoferować prenumeratę, którą ogłoszono w lokalnej prasie w 1761 roku. Tak powstał jeden z najsłynniejszych portretów Gdańska – pięćdziesiąt akwafort ukazujących miasto w różnych ujęciach: od odległych, malowniczych panoram, poprzez przemysłowe peryferia, miejskie systemy obronne, gwarne place, ulice, po zbliżenia na poszczególne budowle.

I właśnie w tym momencie pojawia się toruński wątek historii. Jednym z prenumeratorów graficznej serii był pastor Johann Jacob Haselau, z pochodzenia gdańszczanin, który w 1763 roku przybył do Torunia i pozostał tu do śmierci. Tęsknił jednak za Gdańskiem, w którym spędził dzieciństwo i młodość oraz za rodziną i przyjaciółmi, których w nim zostawił. Graficzna seria Deischa pozwoliła pastorowi powracać, jak sam wspominał, do „ukochanego miasta”, którego konieczność opuszczenia nie obyła się ,,bez wylewania częstych łez”. Pastor Haselau był jedną z najbardziej znanych postaci w toruńskim środowisku intelektualnym XVIII wieku – bibliofil, wykształcony humanista, zgromadził za życia imponującą kolekcję map, rysunków i rycin przedstawiających widoki europejskich miast. Swój zbiór polecił połączyć w atlas, złożony obecnie z czterech tomów znajdujących się w Archiwum Państwowym w Toruniu. Właśnie jeden z tych albumów, zawierający m.in. serię rycin Mattheausa Deischa, zostanie zaprezentowany na ekspozycji w Gdańsku.

Wystawa będzie czynna do 3 lipca 2022, jej kuratorką jest Alicja Andrzejewska-Zając. Projekt ten przygotowała we współpracy z Teresą i Jackiem Tylickimi. Natomiast za nietypową – bo zdecydowanie site specific – kampanię promocyjną, odpowiada Dział Marketingu Muzeum Narodowego w Gdańsku, który zachęca: „torunianinie, nie bądź jak Haselau, po prostu przyjedź”.

Więcej na temat wystawy: tutaj.

adminMuzeum Narodowe w Gdańsku z nietypową akcją promocyjną w Toruniu