Początek wydarzenia: 2019-02-28

Szczegóły:

Kurator wystawy: Alicja Andrzejewska-Zając Email: a.andrzejewska@mng.gda.pl

Harmonogram

Data:

Lokalizacja:

Muzeum Narodowe W Gdańsku / Oddział Sztuki Dawnej / Ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk

ANIMALIUM. Dürer, Schultz, Dujardin i inni. Ryciny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pokaz towarzyszący wystawie „Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630-1703)”

Zwierzęta, które są bohaterami tej niewielkiej ekspozycji, pojawiały się w sztuce wszystkich epok i kultur, począwszy od paleolitycznych malowideł naskalnych aż po współczesność.  Tematyka ta cieszyła się nieustająca popularnością, a jej znaczenie i sposób przedstawiania ewoluowały na przestrzeni wieków. Rozkwit animalistyki miał miejsce zwłaszcza w siedemnastowiecznej Holandii i Flandrii, właśnie z tego kręgu kulturowego pochodzi najwięcej, zaprezentowanych rycin. Na wystawie będzie można zobaczyć również trzy unikatowe miedzioryty Albrechta Dürera (1471 – 1528). Pokaz gdańskich rycin to wyjątkowa okazja by zapoznać się z tą cenną i wyjątkową  kolekcją, która ze względów konserwatorskich nie może być eksponowana na wystawie stałej.

Pokaz rycin ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku towarzyszy wystawie „Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630 – 1703)”.

Albrecht Dürer, Wizja św. Eustachego, 1500, miedzioryt, fot. © MNG

Karel Dujardin, Pasterz strzegący bydła, 1658, akwaforta, fot. © MNG

Adolf Menzel, Niedźwiedzie w ZOO, 1851, litografia, fot. © MNG

Daniel Schultz, Bajka o cudzych piórkach, poł. XVII w., akwaforta,  fot. © MNG