Początek wydarzenia: 2018-09-09

Szczegóły:

Kurator wystawy: Dobromiła Rzyska-Laube, Maciej Kraiński

Harmonogram

Data:

Lokalizacja:

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Muzeum Tradycji Szlacheckiej / 82-410 Waplewo Wielkie

Bolesław Jan Czedekowski – portrecista wiedeński

Jeszcze przez ponad trzy miesiące będzie można oglądać obrazy Bolesława Jana Czedekowskiego zgromadzone na wystawie w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Wystawa będzie czynna do 31 marca 2019 roku.

Bolesław Jan Czedekowski (1885–1969) urodził się w Wojniłowie we wschodniej Galicji. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, był uczniem Kazimierza Pochwalskiego i Heinricha von Angeliego. Jest uznanym portrecistą elit polskich, austriackich, francuskich, angielskich i amerykańskich. Wśród portretowanych znajdowali się m.in. cesarz austriacki Karol I, Kazimierz Lubomirski (stryj Heleny Sierakowskiej), marszałek Ferdynand Foch, Alfred Chłapowski – dyplomata II Rzeczypospolitej i ambasador RP we Francji, a także prezydent Ignacy Mościcki, bracia Alfred i Jerzy Potoccy z Łańcuta, kardynał August Hlond, gen. George Patton i wiele innych znanych postaci XIX i XX wieku.

Jedyna córka Czedekowskiego, Helena, we wrześniu 1939 roku poślubiła Adama Sierakowskiego, syna Stanisława i Heleny Sierakowskich, ostatnich właścicieli Waplewa Wielkiego. Po śmierci Czedekowskiego jego druga żona Hertha Aujezdecky przekazała do Muzeum w Łańcucie część spuścizny po malarzu: wyposażenie atelier oraz 15 obrazów wraz ze szkicami. Na wystawę zostanie pokazana cała darowizna żony malarza wypożyczona z Muzeum w Łańcucie, cztery obrazy przekazane na ekspozycję przez prywatnych kolekcjonerów oraz portret Adama Sierakowskiego wykonany przez jego żonę Helenę Czedekowską, podarowany Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim przez Jadwigę Sierakowską-Rey z Luksemburga.

Czedekowski namalował ponad 2000 portretów. W małej galerii, jadalni i sali gdańskiej waplewskiego pałacu zostaną pokazane obrazy ze zbiorów łańcuckich oraz prace użyczone przez prywatnych kolekcjonerów. Z okazji wystawy zostanie wydany katalog ze z esejem Małgorzaty Paszylki-Glazy oraz obszernym kalendarium życia i twórczości artysty przygotowanym przez Macieja Kraińskiego. W katalogu znajdą się też reprodukcje wszystkich pokazywanych na wystawie obrazów.

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Bolesław Jan Czedekowski (1885-1969) „Artysta z czaszką i śmiercią”, Muzeum – Zamek w Łańcucie, fot. M. Szewczuk, M. Kosior

Bolesław Jan Czedekowski (1885-1969) „Portret Mary Grey Miller”, Muzeum – Zamek w Łańcucie, fot. M. Szewczuk, M. Kosior

Bolesław Jan Czedekowski (1885-1969) „Dłonie w geście modlitewnym”, Muzeum – Zamek w Łańcucie, fot. M. Szewczuk, M. Kosior

Bolesław Jan Czedekowski (1885-1969) „Hertha w czerwonym szalu”, Muzeum – Zamek w Łańcucie, fot. M. Szewczuk, M. Kosior

Bolesław Czedekowski, Portret damy w czerwonej sukni, 1925 r., Sopocki Dom Aukcyjny, fot. J. Nienartowicz