Początek wydarzenia: 2019-07-13

Szczegóły:

Kurator wystawy: Joanna Szymula-Grygiel, współpraca: Hildegard Skowasch, Mariola Balińska Email: j.szymula@mng.gda.pl

Harmonogram

Data:

Lokalizacja:

Muzeum Narodowe W Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk

Hildegard Skowasch. close your eyes

Pokaz twórczości Hildegard Skowasch proponuje kompleksowy wgląd w jej prace: rzeźby (papierowe i ceramiczne), ceramiczne napisy, linoryty, kolaże i akwarele. Jest to premierowa wystawa indywidualna berlińskiej artystki w Polsce. Prezentacja obejmie okres od lat 90. XX wieku do dnia dzisiejszego.

Hildegard Skowasch, posługując się technikami autorskimi (m.in. papier-mâché), tworzy niezwykłe obiekty i instalacje rzeźbiarskie. Podstawowym materiałem, z którym pracuje, jest papier, ale chętnie stosuje też inne, np. glinę, tworzywo sztuczne, drut czy przedmioty codziennego użytku. Forma jej oryginalnych dzieł łączy elementy figuralne i abstrakcyjne, uwagę widza przyciąga również ich żywiołowa kolorystyka.

Tematyka prac artystki jest związana z człowiekiem i jego problemami egzystencjalnymi, takich jak codzienne zmagania z życiem, troski i radości. Podstawową jej inspiracją są osobiste doświadczenia i refleksje. W jej twórczości nie brak czytelnych odniesień do teatru, które można dostrzec w warstwie formalnej, jak też w symbolicznym przydzielaniu ról niektórym figurom. W sztuce Skowasch odnajdziemy zarówno dylematy moralne, jak i elementy subtelnego poczucia humoru, poetyckiej metafory.

Tworzenie zestawów z dzieł, wystawianie ich w określonym porządku i układach, w których zyskują symboliczne znaczenie, jest bardzo ważne dla artystki. W Oliwie chciałaby ona poszerzyć przestrzeń ekspozycyjną, umieszczając swoje dzieła w przestrzeni Parku Oliwskiego.

Tytuł wystawy jest symboliczny. „Close Your Eyes” (‘Zamknij oczy’) to nieco przewrotne zaproszenie, które artystka kieruje do widza. Chce bowiem, by zajrzał w głąb siebie, odkrył własne myśli i wyciągnął osobiste wnioski i refleksje.

Wystawie prac Hildegard Skowasch będzie towarzyszył katalog, jak również program edukacyjny, oparty przede wszystkim na różnego rodzaju warsztatach plastycznych. Planowane są również działania teatralne.

Hildegard Skowasch urodziła się w 1958 w Essen. W latach 1978–1987 ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Münster oraz romanistykę na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w tym samym mieście. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Tourcoing we Francji (1982–1983). Od 1998 mieszka i pracuje w Berlinie.

Współpracuje z wieloma twórcami, bierze udział w akcjach i projektach, aktywnie działa w stowarzyszeniu Atelier Mengerzeile – grupie skupiającej ponad 30 berlińskich artystów.

Rodzina jej ojca pochodzi z Prus Wschodnich i mieszkała na Mazurach. Stąd między innymi zainteresowanie artystki Polską i jej kulturą – uczestniczyła w kilku projektach w naszym kraju, dwukrotnie w Gdańsku.

figury, 2008-2012, papier, drut, farba, materiały różne

ogród Marty, 2003-2004, olej na desce, 340 x 340 cm, 100 paneli; fragment kompozycji

huśtawka, 2012, papier, drut, farba, 60 x 200 x 30 cm

struggle, 2018, papier, drut, farba, 80 x 80 x 100 cm

the public, 2010/11, 90 masek, papier, farba, zmienna wielkość instalacji

figury, 2016-2018, papier, drut, farba, ceramika szkliwiona, materiały różne

close your eyes, 2018, ceramika szkliwiona, 40 x 40 cm

bez tytułu, 2017, linoryt, 120 x 90 cm (czerwona przykucnięta figura)

bez tytułu, 2018, linoryt, 170 x 120 cm (podwójna figura w paski)

bez tytułu, 2017, cyjanotypia, 72 x 52 cm