Początek wydarzenia: 21/07/2018

Szczegóły:

Kurator Mariola Balińska Email ggf@mng.gda.pl

Termin:

Data:

Lokalizacja:

Muzeum Narodowe W Gdańsku / Gdańska Galeria Fotografii / Ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk

Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w.

Wystawa prezentuje fotografie amerykańskiej artystki powstałe na początku jej kariery artystycznej, czyli w latach 60. i 70. XX wieku, w których to pracach realizowała wyzwania artystyczne ówczesnych czasów. Jacqueline Livingston jako debiutująca fotografka eksperymentowała z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem tamtych dekad. Rejestrowała najbliższe otoczenie, przestrzenie muzealne, kobiety przy witrynach sklepowych, jak również wątki związane z przemijaniem i materialnością ludzkiego życia. W zbiorze fotograficznym znajdują się prace, w których artystka pojawia się na pierwszym planie, jak również z kilkuletnim synem.

Zaprezentowanie wczesnej twórczości Jacqueline Livingston ma szerszy kontekst historyczny. Fotografie te powstawały w przełomowych dla Stanów Zjednoczonych momentach, by wymienić choćby ruch na rzecz kobiet czy demonstracje przeciw wojnie w Wietnamie, w których artystka brała czynny udział. Ta postawa aktywizmu jest znana w sztuce amerykańskich artystek, jednak Livingston wybrała inny język przekazu, bardziej poetycki i metaforyczny niż feministki II fali, stąd też dorobek jej został w głównym nurcie amerykańskiej sztuki pominięty i niedoceniony. Wystawa ma celu przywołanie pamięci tej wybitnej twórczyni, prezentację dotychczas niepublikowanych zdjęć z prywatnego archiwum jej spadkobierców.

Jacqueline Livingston (1943–2013) – absolwentka fotografii na Arizona State University. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach, w tym 26 indywidualnych. Prace artystki znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach na świecie: Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork; George Eastman House, Rochester, Nowy Jork; San Francisco Museum of Modern Art, San Francisco, Kalifornia; Frankfurter Kunstverein, Frankfurt, Niemcy; Bibliotheque Nationale, Paryż, Francja; Oakland Museum, Oakland, Kalifornia; University of New Mexico Art Museum, Albuquerque, Nowy Meksyk; Kalamazoo Institute of Arts, Kalamazoo, Michigan; Herbert F. Johnson Museum, Cornell University, Ithaca, Nowy Jork; Walker Art Center, Minneapolis, Minnesota oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Muzeum Narodowe w Gdańsku było w 2009 roku organizatorem pierwszej po 35 latach indywidualnej wystawy Jacqueline Livingston „Album rodzinny. Przestrzenie intymności”.

 

Z okazji wystawy został przygotowany katalog pod tym samym tytułem. Jest to pierwsza w języku polskim i jedna z nielicznych na świecie publikacja poświęcona twórczości Jacqueline Livingston.

„Jacqueline Livingston, W cieniu feminizmu. Na obrzeżach amerykańskiej sztuki
lat 60. i 70. XX w.
In the shade of feminism. On the fringes of the American art of the ’60s and
’70’s.”

teksty: Mariola Balińska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
strony: 92, ilustracje: 48
wersja językowa: polska i angielska
Muzeum Narodowe w Gdańsku, 2018
ISBN 978-83-63185-58-9

Cena: 25 zł

Do kupienia w sklepie oddziału Zielona Brama w Gdańsku (ul. Długi Targ 24) oraz online (p.burian@mng.gda.pl).

 

Wystawie towarzyszy program edukacyjny.