„Wiatr od morza. W sto lat później” w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
25.10.2019 – 26.11.2019

Wystawę Wiatr od morza. W sto lat później, która została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i miała swoją premierę we wrześniu 2018 roku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej od 26 października 2019 roku można oglądać w Muzeum Kaszubskim im Franciszka Tredera. Wystawę można będzie oglądać do 26 listopada 2019 r. 

Wcześniej ekspozycję można było oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Muzeum Piśmiennictwa W Wejherowie i w Muzeum Zamkowym w Malborku. Przed organizatorami kolejne przeniesienia wystawy – miedzy innymi do Bytowa i Pucka.

W roku setnej rocznicy odzyskania państwowości Muzeum Narodowe w Gdańsku przystąpiło do projektu utworzenia unikatowej kolekcja dzieł malarskich, stworzonych przez znakomitych pomorskich artystów. Jej inspiracją i motywem przewodnim jest zbiór napisanych na początku lat dwudziestych XX. wieku, na Pomorzu i o Pomorzu, opowiadań Stefana Żeromskiego Wiatr od morza. Jest to również dobra okazja, aby książka ta, niezwykle ważna w pierwszych latach II Rzeczpospolitej, powróciła do naszej literackiej świadomości.

Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku pod auspicjami Samorządu Województwa Pomorskiego.

Do projektu zostali zaproszeni czołowi malarze Wybrzeża – zarówno twórcy uznani jak i artyści młodzi, rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann,  Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

Nie narzucaliśmy twórcom ani technik malarskich ani rozwiązań formalnych przygotowywanych prac. Każdy z nich stworzył kompozycję we własnym  stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń. W ten sposób powstała unikatowa kolekcja prac malarskich doskonale wpisująca się w zbiory sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Nieodłącznym oraz równie ważnym elementem projektu jest specjalnie przygotowany i wydany zbiór opowiadań Stefana Żeromskiego Wiatr od morza, który opatrzony reprodukcjami powstałej kolekcji stanowi literacki katalog wystawy.

Patronat honorowy nad wystawą i jej kolejnymi edycjami objął Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Marcin Zawicki, Smętek, 2018, olej na płótnie, 100x100 cm, fot. © MNG

Andrzej Umiastowski, Odjazd Smętka, 2018, olej na płótnie, 120x100 cm, fot. © MNG

Janusz Akermann, Rzeź w Gdańsku, 2018, olej na płótnie, 150x150 cm, fot. © MNG

Anna Orbaczewska, Zagłada Dworu, 2018, olej na płótnie, 160x190 cm, fot. © MNG

Skip to content