Początek wydarzenia: 2020-02-02

Szczegóły:

Kurator wystawy: Wojciech Zmorzyński

Harmonogram

Data:

Lokalizacja:

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Lipowa 3c, 84-100 Puck

Wystawa „Wiatr od morza. W sto lat później” w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku

Wernisaż: 1 lutego 2020 r., godz. 16.00

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku powstała wyjątkowa kolekcja obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego zebranymi w książce Wiatr od morza. Założeniem Muzeum Narodowego w Gdańsku zamawiającego te prace było pokazanie ich na wyjątkowej wystawie. Obrazy zostały ponadto wykorzystane jako ilustracje w specjalnym wydaniu książki Żeromskiego przygotowanym przez współorganizatora projektu – Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im.  Josepha-Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Książka, która pełni funkcję literackiego katalogu wspomnianej wystawy, została wybrana przez pomysłodawców projektu nieprzypadkowo. Wiatr od morza, wydany został po raz pierwszy w Warszawie w 1922 roku i natychmiast stał się – mówiąc dzisiejszym językiem – bestsellerem. Stefan Żeromski, zafascynowany polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią, spędził na Pomorzu sporo czasu, angażując się w działalność propolską. Pomysłodawcom projektu te okoliczności wydały się wyjątkowo interesującym nawiązaniem do jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości.

Do projektu, nad którym patronat honorowy objął Pan Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani twórcy, jak i młodzi artyści, dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

Twórcom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń.

Premiera wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później” odbyła się jesienią 2018 roku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.  Następnie wystawa gościła w Słupsku, Wejherowie, Malborku, Kartuzach oraz w Bytowie.

Kolejną edycję wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później” organizatorzy projektu przygotowali w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku, gdzie będzie można ją zwiedzać od 1 do 13 lutego 2020 roku.

Zarówno termin, jak i miejsce nie są przypadkowe. Dla Pomorzan data 10 lutego 1920 roku to jedna z najważniejszych dat w historii. Organizatorom szczególnie zależało na tym, by wystawa trafiła do Pucka w przededniu rocznicy i wpisała się w obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.

https://zaslubiny.pomorskie.eu/

Na wystawę zapraszają:
Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
Hanna Pruchniewska – Burmistrz Miasta Puck

Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku

Mecenas:
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Marcin Zawicki, Smętek, 2018, olej na płótnie, 100x100 cm, fot. © MNG

Andrzej Umiastowski, Odjazd Smętka, 2018, olej na płótnie, 120x100 cm, fot. © MNG

Janusz Akermann, Rzeź w Gdańsku, 2018, olej na płótnie, 150x150 cm, fot. © MNG

Anna Orbaczewska, Zagłada Dworu, 2018, olej na płótnie, 160x190 cm, fot. © MNG

 

 

Skip to content