Aktualności

Nowości wydawnicze – NOMUS. Kolekcja w działaniu / Collection In Action

NOMUS. Kolekcja w działaniu / Collection In Action

Wydawnictwo jest pierwszym monograficznym opracowaniem zbiorów, które znajdują się w Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, przekazanej w depozyt Muzeum Narodowemu w Gdańsku. W publikacji zaprezentowane są także prace będące darami bądź depozytami od artystek i artystów oraz kolekcjonerów prywatnych, jak również dzieła zakupione do zbiorów muzeum.

„Publikacja ujawnia najbardziej wyraziste ścieżki kolekcjonowania, które przyświecają idei Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej: umieszczenie sztuki z Gdańska i Pomorza w szerszym, krajowym i międzynarodowym, kontekście, a także w polu wartości istotnych dla demokratycznej wspólnoty, takich jak wolność, równość, solidarność społeczna i różnorodność – pisze w eseju Aneta Szyłak. – Punktem wyjścia do tworzenia kolekcji jest lokalność, a nie kanon estetyczny. Interesuje nas, jak naprawdę żyje społeczeństwo i jak odzwierciedla to sztuka, nie zaś tworzenie fikcyjnych lub wykluczających narracji”.

Tworzona od 2017 roku Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej składa się z dzieł sztuki ukazujących lokalną scenę artystyczną począwszy od lat 80. do współczesności. Prace z kolekcji stanowią świadectwo swoich czasów oraz doskonały materiał do napisania historii sztuki w Gdańsku i Trójmieście w kontekście regionalnym, ogólnopolskim a także globalnym.

Teksty, noty biograficzne oraz bibliografia, opracowane zostały przez uznane krytyczki i krytyków sztuki oraz kuratorki Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Katalog zawiera teksty w języku polskim i angielskim oraz bogaty materiał wizualny.

Spis treści / Table of Contents

Fragment katalogu / Excerpt from the book

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska | Project co-financed with funds from the City of Gdańsk

Herb Gdańska - dwa lwy trzymające tarczę herbową z dwoma krzyżami nad którymi znajduje się korona, pod spodem znajduje się napis Gdańsk

Autorzy tekstów: Mariola Balińska, Gabriela Brdej, Anna Czaban, Michał Grzegorzek, Aleksandra Grzonkowska, Piotr Krajewski, Małgorzata Ludwisiak, Stanisław Ruksza, Aneta Szyłak, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Magdalena Ujma, Maksymilian Wroniszewski, Magdalena Ziółkowska
Redakcja: Aneta Szyłak, Aleksandra Grzonkowska
Projekt graficzny i skład: Anna Witkowska
Przekład: Joanna Figiel
Koordynacja wydawnicza: Daria Majewska

PL: ISBN 978-83-66433-20-5
EN: ISBN 978-83-66433-20-5
Liczba stron: 398
Oprawa: twarda
Język: polski, angielski
Rok wydania: 2021

Cena: 100,00 zł

Katalog można nabyć w kasach:
– NOMUS-u – Nowego Muzeum Sztuki Działu Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk
– Oddziału Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk

adminNowości wydawnicze – NOMUS. Kolekcja w działaniu / Collection In Action