Aktualności

Konferencja online otwierająca projekt „Schronienie – Klimat, Migracje, Dziedzictwo”

Konferencja online otwierająca projekt “Schronienie” (kick-off ze wszystkimi partnerami) odbyła się 24 lutego 2022.
Spotkanie rozpoczął Waldemar Elwart – kurator Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, a następnie gości powitał Dyrektor Muzeum Jacek Friedrich.
O głównych założeniach projektu opowiedziały koordynatorki Anna Ratajczak-Krajka oraz Krystyna Weiher-Sitkieiwcz. Każdy z partnerów przedstawił swoja instytucję uczestnikom spotkania. Był to wydarzenie inaugurujące i sieciujące wszystkie osoby zaangażowane w projekt. 

O projekcie:

Projekt “Schronienie – migracje, klimat, dziedzictwo” to multidyscyplinarne działanie o charakterze badawczym, edukacyjnym i artystycznym. Tematem projektu jest wpływ zmian klimatycznych na dziedzictwo kulturowe, zmiany społeczne i procesy migracyjne. Celem projektu jest edukacja międzykulturowa i proekologiczna realizowana poprzez liczne działania warsztatowe i kulturalne. 

Projekt łączy środowiska artystyczne, twórców ludowych, muzealników ze środowiskami naukowymi – klimatologami, etnologami i antropologami kultury wokół tematów związanych ze zmainami klimatycznymi. Działania projektowe koncentrują się na promowaniu celów zrównoważonego rozwoju i idei ekomuzeum, łączącej dziedzictwo naturalne z dziedzictwem kulturowym. 

Przedmiotem projektu jest różnorodność kulturowa i strategie integracji imigrantów wykorzystujące ich zasoby kulturowe oraz sieciowanie instytucji zajmujących się imigrantami w Polsce, Islandii i Norwegii oraz współpraca na rzecz wielokulturowości. W ramach projektu realizowane są działania wykorzystujące dziedzictwo kulinarne, muzyczne czy artystyczne migrantów. 

Założeniem projektu jest stworzenie platformy międzynarodowej współpracy kulturalnej pomiędzy instytucjami, badaczami i artystami z Polski, Norwegii i Islandii oraz innych krajów europejskich, wypracowanie metodologii i narzędzi badawczych, zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie przedsiębiorczości kulturalnej i zarządzania dziedzictwem kulturowym, wypracowanie strategii włączania imigrantów oraz mniejszości etnicznych i narodowych do życia kulturalnego oraz zwiększenie dostępu do kultury i sztuki ze szczególnym naciskiem na grupy wykluczone bądź do tej pory niezaangażowane. 

Lider projektu: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii. 

Partnerzy projektu: Oslo School of Environmental Humanities z Uniwersytetu w Oslo (UiO), Norges Arktiske Universitet w Tromsø (UiT), Trøndelag Bildende Kunstnere w Trondheim (TBK), The Norwegian House Regional museum of Snæfellsnes, The Multicultural Council of Akureyri, Icelandic Human Rights Centre w Reykjaviku i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (partner towarzyszący).

Projekt realizowany jest w terminie grudzień 2021 – listopad 2023. 

Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. 

Projekt „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo” jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

 

 

adminKonferencja online otwierająca projekt „Schronienie – Klimat, Migracje, Dziedzictwo”