Aktualności

Inauguracja Roku Wybickiego 2022

10 marca 2022 roku w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbyła się oficjalna inauguracja Roku Józefa Wybickiego, przypadająca w 200. rocznicę jego śmierci. Prawnik, działacz polityczny, konfederata barski, publicysta, generał z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, twórca zrębów państwa Księstwa Warszawskiego, senator i wojewoda, czy Prezes Sądu Najwyższego… ale przede wszystkim gorący patriota, który przeszedł do historii jako autor pieśni, która od 1927 roku jest hymnem Rzeczypospolitej. W uznaniu zasług Sejm RP ustanowił Józefa Wybickiego patronem roku 2022. 

Uroczystości rozpoczęto od odsłonięcia poddanego rewitalizacji pomnika Józefa Wybickiego w Będominie, pod którym złożono kwiaty. Podczas prezentacji Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych odegrała Hymn RP. Oficjalną część inauguracji otworzyli Dyrektor Departamentu ds. Kultury UMWP Władysław Zawistowski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku dr hab. Jacek Friedrich oraz Kurator będomińskiego oddziału muzeum Przemysław Rey. Podczas uroczystości zaprezentowano nowy obiekt w kolekcji oddziału – Order św. Stanisława, którym Józef Wybicki został odznaczony w 1793.  

W związku z ustanowieniem 2022 Rokiem Józefa Wybickiego Muzeum Narodowe w Gdańsku zaplanowało szereg wydarzeń i uroczystości przypominających jego postać. Będą to m.in. ogólnopolskie uroczystości związane z rocznicą urodzin Wybickiego 29 września 2022, XVII Rajd edukacyjno-historyczny z Wybickim po generalskie epolety czy impreza historyczna „XVI Batalia Napoleońska – Nie zginęła!”. Zapraszamy na oficjalny fanpage Wybicki2022 (facebook.com/Wybicki2022), gdzie będą się pojawiały komunikaty dotyczące tej rocznicy i organizowanych wydarzeń. 

 

grupa ludzi składająca kwiaty pod pomnikiem Józefa Wybckiego

Fot. A. Leszczyński. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Wybickiego 10 marca 2022

Dyrektor MNG składający kwiaty pod pomnikiem Józefa Wybckiego

Fot. A. Leszczyński. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Wybickiego 10 marca 2022

Pomnik Józefa Wybickiego

Fot. A. Leszczyński. Pomnik Józefa Wybickiego

orkiestra dęta przed budynkiem w Będominie w czasie gry, słoneczna pogoda

Fot. A. Leszczyński. Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Lasów Państwowych

grupa osób we wnętrzu dworu Wybickich w Będominie, przysłuchuje się przemowie dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku

Fot. A. Leszczyński. Przemówienie dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku dr hab. Jacka Friedricha

grupa osób we wnętrzu dworu Wybickich w Będominie, toczą się rozmowy

Fot. A. Leszczyński. Na fot. m.in. Dyrektor MNG dr hab. Jacek Friedrich, kurator Muzeum Hymnu Narodowego Przemysław Rey

adminInauguracja Roku Wybickiego 2022