Aktualności

Nowości wydawnicze – Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968

W niniejszej publikacji, będącej rozszerzoną wersją pracy doktorskiej, Mieczysław Abramowicz szczegółowo omawia dzieje teatru żydowskiego w Gdańsku na przestrzeni XIX i XX wieku: począwszy od pierwszych występów Nathana Schwarza w 1876 roku, poprzez działalność stałego Teatru Żydowskiego w latach 30. XX wieku, aż po występy teatru Idy Kamińskiej po drugiej wojnie światowej. Wzbogacona licznymi, dotychczas nigdzie niepublikowanymi ilustracjami książka przywołuje miejsca, w których występowali aktorzy, i przybliża biogramy związanych z teatrem żydowskim artystów.

O książce pt. Teatr żydowski w Gdańsku 1876–1968 można powiedzieć, że jest to od dawna oczekiwane dzieło życia Autora, poprzedzone kilkoma artykułami zapowiadającymi całościowe opracowanie tematu. Dlatego budzi ono nie tylko ciekawość, lecz także respekt i szacunek dla Badacza, który latami gromadził okruchy informacji, kompletował dokumenty, penetrował archiwa, prowadził żmudne kwerendy prasowe i rekonstruował biografie bohaterów swojej pracy. Wynik tych badań realizowanych przez kilka dekad jest prawdziwie imponujący, a uznanie musi budzić zarówno objętość książki, jak i przede wszystkim precyzyjna narracja, w której splecione i połączone ze sobą zostały przekazy czerpane z różnych źródeł.

Z recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Leyko

 

Mieczysław Abramowicz ‒ wieloletni pracownik Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku, badacz dziejów Żydów gdańskich, autor wielu prac naukowych i publicystycznych na ten temat.

Spis treści / Table of Contents

Fragment katalogu / Excerpt from the book

Mecenas wydania – Gdańskie Autobusy i Tramwaje

Logo przedstawiające herb Gdańska przytrzymywany przez dwa lwy oraz napis: Gdańskie Autobusy i Tramwaje

Wydawca: Muzeum Narodowe w Gdańsku i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Autor tekstu: dr Mieczysław Abramowicz
ISBN: 978-83-66433-24-3
ISBN: 978-83-8206-290-8
Format: 260 x 190
Liczba stron: 504
Oprawa: twarda
Język: polski
Rok wydania: 2022

Cena: 94,50 zł

Książkę można nabyć w kasach:
– Oddziału Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
– Oddziału Sztuki Nowoczesnej, ul. Cystersów 18, Gdańsk

adminNowości wydawnicze – Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968