Aktualności

Design Stories. An insight into design history and contemporary practice from women’s perspective

Design Stories. An insight into design history and contemporary practice from women’s perspective to anglojęzyczna publikacja podsumowująca seminarium zorganizowane online w dniach 25–26 listopada 2021 roku przez Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Uniwersytetem SWPS oraz Muzeum Sztuk Stosowanych i Designu w Tallinie. Podczas ubiegłorocznego webinaru z perspektywy projektantek i badaczek z Polski, Estonii i Wielkiej Brytanii zostały omówione zmiany, jakie dokonały się w designie w ostatnich 10 latach.

Wydarzenie było częścią dwuletniego projektu Looking Through Objects (2021–2022) realizowanego przez Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz instytucjami partnerskimi w ramach programu „Kultura Inspirująca” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku w Muzeum Sztuk Stosowanych i Designu w Tallinie zaprezentowano również wystawę Looking Through Objects. Women in Contemporary Polish Design poświęconą sylwetkom 16 polskich projektantek działających na pograniczu designu produktowego, kolekcjonerskiego, rzemiosła i sztuki.

Publikacja Design Stories pod redakcją dr. Gian Luca Amadei i dr Agnieszki Jacobson-Cieleckiej zawiera przede wszystkim teksty uczestniczek seminarium zebrane w trzech rozdziałach: Design as a Story, Design as a Tool, Design as a Practice. Interdyscyplinarne ujęcie zestawia osobiste doświadczenia współczesnych projektantek i wyzwania ich pracy twórczej z historycznym kontekstem i perspektywą teoretyczek. Różnorodność przedstawionych punktów widzenia daje wgląd w złożoność współczesnego świata designu. Publikację dopełniają ilustracje duetu projektantów Chmara.Rosinke (Anna Rosinke i Maciej Chmara).

Design Stories. An insight into design history and contemporary practice from women’s perspective: do pobrania tutaj.

EDITORS: Agnieszka Jacobson-Cielecka, the SWPS University; Gian Luca Amadei, Royal College of Art
TEXT EDIT: Anna Jasiewicz
PROOFREADING: Andrzej Samsel
GRAPHIC DESIGN: Kasia Kubicka
TEXT © Authors
ILLUSTRATIONS © Anna Rosinke
PHOTOGRAPHY © Dario Lombardi
PUBLISHERS
© National Museum in Gdańsk
© SWPS University of Social Science and Humanities in Warsaw
ISBN 978-83-66433-30-4, ISBN 978-83-62443-89-5
Gdańsk–Warszawa 2022

Projekt Looking Through Objects dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.

adminDesign Stories. An insight into design history and contemporary practice from women’s perspective