Aktualności

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zaprasza ponownie od 25 listopada

Po zaledwie kilku dniach, jakie upłynęły od rozpoczęcia przerwy technicznej w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, przekonaliśmy się, jak lojalną i przywiązaną  publiczność udało się przez lata zgromadzić wokół tego miejsca. Informacje świadczące o niesłabnącym zainteresowaniu odwiedzających przyczyniły się do podjęcia decyzji o powrocie do regularnych dni i godzin otwarcia z dniem 25 listopada. Do będomińskiego oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku zapraszamy od wtorku do soboty w godz. 9:00–16:00, w niedzielę 10:00-16:00. Przypominamy też, że sobota jest dniem wolnego wstępu.

Zwiedzającym polecamy dwie wystawy: „Józef Wybicki i jego czasy” oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Pierwsza z nich ukazuje postać Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Przedstawiony jest on nie tylko jako pisarz, ale też polityk, prawnik, generał czy innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Miejscem wystawy jest najstarsza część Dworu Wybickiego (tu w 1747 r. na świat przyszedł autor hymnu). W historycznych wnętrzach prezentowane są też stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego budynku. Do najcenniejszych, a zarazem najciekawszych obiektów należą: odznaczenia – współczesny Order Orła Białego i Order Legii Honorowej 1852–1870, portret księcia Józefa Poniatowskiego, listy Józefa Wybickiego oraz kolekcja śpiewników patriotycznych.

Druga wystawa dotyczy już samej Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, później znanej pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego, która po 130 latach od jej napisania stała się hymnem Polski. Jej treść była później niejednokrotnie cenzurowana, zmieniana, a sama pieśń bywała nawet zakazywana. Na wystawie można poznać burzliwe losy hymnu, zobaczyć różne wersje pieśni czy też przedmioty z pozytywkami odgrywającymi zakazaną przez cenzurę melodię Mazurka. Ekspozycja uświadamia, jak popularna była to pieśń w okresie powstania listopadowego, Wiosny Ludów, powstania styczniowego oraz następujących po nim represji. Wystawa podejmuje także takie tematy, jak odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, czas budowania państwowości w czasach II Rzeczypospolitej (w tym również ponownego ustanawiania symboli narodowych), znaczenie hymnu podczas II wojny światowej, w czasach PRL oraz w okresie strajków organizowanych przez „Solidarność”.

Poza wystawami w Będominie, w listopadzie i grudniu tego roku zaplanowaliśmy również premiery filmów edukacyjnych dla młodzieży, poświęconych postaci Józefa Wybickiego. Ponadto już 29 listopada w gmachu Senatu Rzeczypospolitej otwieramy wystawę na temat autora słów polskiego hymnu pt. „Obywatel – aby z korzyścią dla Ojczyzny”.

adminMuzeum Hymnu Narodowego w Będominie zaprasza ponownie od 25 listopada