Aktualności

KONKURS — Zapozuj w MNG! | zgłoszenia zakończone

Zrób modowe zdjęcie z fotografią w tle na jednej z dwóch wybranych wystaw czasowych* w Muzeum Narodowym w Gdańsku, udostępnij na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #zapozujwMNG lub #modneMNG i oznacz @mngdansk. Spośród prac wybierzemy 5 najciekawszych, a dla zwycięzców przewidujemy katalogi, plakaty lub bilety 30-dniowe do muzeum.

Obecnie trwające ekspozycje w Zielonej Bramie i Oddziale Etnografii mają wspólny mianownik – artystka i artysta, których prace prezentujemy, wnieśli ogromny wkład w rozwój fotografii modowej 2 połowy XX wieku. Zbigniew K. Wołyński był fotografem wyznaczającym trendy w rodzimym środowisku twórców reklamy od połowy lat pięćdziesiątych do schyłku dekady gierkowskiej. Był pierwszym polskim teoretykiem fotografii mody, a jego teksty ukazywały się na terenie krajów demokracji ludowej. W jego pracach można odnaleźć inspirację przedwojennym awangardowym kinem i stylistyką fotografii zachodnich magazynów mody takich jak: „Vogue” czy „Harper`s Bazaar. Sibylle Bergemann to niemiecka fotografka, która przed upadkiem muru berlińskiego tworzyła dla popularnych magazynów, mając zasadniczy wpływ na styl i estetykę fotografii modowej w czasach transformacji Niemiec Wschodnich. W 1990 roku współtworzyła agencję Ostkreuz zajmującą się fotografią dokumentalną (dziś jedną z najwybitniejszych w Niemczech).

Na fotografie czekamy do 4 czerwca. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone do 30 czerwca 2023 r.

*Konkurs dotyczy wystaw: „Wdzięk i fantazja”. Moda i reklama w PRL-u w twórczości fotograficznej Zbigniewa K. Wołyńskiego” w Oddziale Etnografii oraz „Sibylle Bergemann. Fotografie” w Zielonej Bramie

Regulamin konkursu Zapozuj w MNG

Pamiętaj! Na ekspozycji można fotografować tylko bez flesza! 🙂

Fot.:
– Autoportret Zbigniewa K. Wołyńskiego, lata 50. XX w., ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu
– Autoportret Sibylle Bergemann, 1986 r., ze zbiorów ifa / Estate Sibylle Bergemann

adminKONKURS — Zapozuj w MNG! | zgłoszenia zakończone