Aktualności

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie LOOKING THROUGH OBJECTS | 11.06, godz. 13.00-14.00

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Agnieszki Jacobson-Cieleckiej po wystawie „Looking Through Objects. Współczesne polskie projektantki”.

Design lokuje się gdzieś na przecięciu sztuki, rzemiosła i przemysłu. Wzornictwo rozumiane w ten sposób odzwierciedla zmiany kulturowe, społeczne i gospodarcze na przestrzeni lat. W ciągu ostatniej dekady wnikliwość i całościowe myślenie stały się kluczowymi wartościami w projektowaniu, zastępując efektowne i sezonowe wzornictwo, które obserwowaliśmy w przeszłości. Dziesięć lat temu Polska nie była marką projektową, a jedynie znanym podwykonawcą dla globalnych brandów. Obecnie jest cenionym partnerem projektowym, biznesowym i strategicznym, który wyróżnia się oryginalnym rzemiosłem, jakością wzornictwa i rozsądnymi cenami. W tych zmianach coraz wyraźniej uczestniczą kobiety, aktywne i niezależne projektantki o wyrazistych postawach.

Narracja wystawy „Looking Through Objects” skupia się na kobietach, współczesnych polskich projektantkach. Punktem wyjścia jest kuratorski wybór obiektów pozwalających przyjrzeć się zachodzącym w Polsce przemianom. Prezentowane przedmioty należą do różnych kategorii: od seryjnych, przemysłowych produktów po kolekcjonerskie unikaty. Postawy projektantek też są zróżnicowane – od pragmatycznej realizacji zamówień, po artystyczne, intuicyjne poszukiwania twórczej wolności.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

– kiedy: 11.06.2023 (niedziela)
– czas: od godz. 13.00 do godz. 14.00
– miejsce: Dział NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14

– prowadzenie: Agnieszka Jacobson-Cielecka
– koszt: udział w cenie biletu wstępu
– nie obowiązują zapisy

 

Organizator Muzeum Narodowego w Gdańsku:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mecenas Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku”.

adminOprowadzanie kuratorskie po wystawie LOOKING THROUGH OBJECTS | 11.06, godz. 13.00-14.00