Aktualności

Rozmowy o fotografii. Spotkanie z Karoliną Puchałą-Rojek | 18.07

Cykl spotkań „Rozmowy o fotografii” to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością. Interesują nas tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmiemy się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych.

Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

 

Album fotograficzny jako szczególna forma wypowiedzi w twórczości Anety Grzeszykowskiej

Aneta Grzeszykowska jest jedną z najważniejszych współczesnych polskich artystek, która posługuje się fotografią i filmem oraz także tworzy prace z wykorzystaniem skóry i wełny. Jej dzieła są niemal zawsze głęboko autobiograficzne, a wykorzystanie różnych mediów służy jej do analizy własnej tożsamości, z zawsze bardzo świadomym wyborem formy wyrazu. Podczas spotkania omówione zostaną prace, w których Grzeszykowska sięgnęła po format albumów fotograficznych, w tym „Album” z 2004 i 2022 roku. Dodatkowo przyjrzymy się innym niefotograficznym obiektom, które mimo różnej formy, mogą stanowić inspirujące porównanie i poszerzać interpretację samych albumów.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– kiedy: 18.07.2024 (czwartek)
– czas: od godz. 18.00 do godz. 19.30
– miejsce: Dział NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki i Gdańska Galeria Fotografii, ul. Stefana Jaracza 14
– koszt: bezpłatnie
– nie obowiązują zapisy

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: „Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku”

logo ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego

adminRozmowy o fotografii. Spotkanie z Karoliną Puchałą-Rojek | 18.07