Edukacja

Nasza oferta edukacyjna

ODDZIAŁ SZTUKI DAWNEJ

Oferta wakacyjna dla rodzin

Sztuka i zabawa na leżakach, twórcze działania, odkrywanie tajemnic portretów czy też poznanie warsztatu konserwatora – to wszystko czekać będzie na rodziny w czasie muzealnych wakacji, które będą trwać cały lipiec. Każdy dzień to inne tematy i wyzwania twórcze. Zapraszamy!

10 i 11.07.2018 (wtorek i środa)
Zrób to z nami! Muzealna strefa twórcza

10.07.2018 (wtorek), godz. 11.00
Krajobrazy w 3D
Artyści bardzo chętnie malowali pejzaże i krajobrazy. Były to miejsca, które znali, po których podróżowali, które lubili lub takie, o których marzyli. A co, gdyby można było je odtworzyć w trójwymiarze? Postaramy się to zrobić!

11.07.2018 (środa), godz. 11.00
Łapacze Sztuki
Znacie przedmiot, który jest jednocześnie ozdobą i odstraszaczem koszmarów? To Łapacze Snów – indiański amulet czuwający nad dobrym snem. Te, które powstaną na naszych warsztatach, będą miały jeszcze jedną właściwość – będą też łapać Sztukę!

17, 18 i 19.07.2018 (wtorek, środa i czwartek)
Z portretem w roli główne.
Warsztaty rodzinne przygotowane w ramach programu edukacyjnego do wystawy czasowej „Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku”

17.07.2018 (wtorek), godz. 11.00
Miny i pozy
Ludzie są bardzo różni: jedni uwielbiają przygody, drudzy wolą spędzić czas z nosem w książce. Czy da się to wszystko pokazać na „niemym” portrecie? Oczywiście, że tak, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Wszelkie tajniki sztuki portretowej poznacie na naszych zajęciach.

18.07.2018 (środa), godz. 11.00
W warsztacie portrecisty
Jak długo trzeba pozować do portretu? Do czego w warsztacie były potrzebne szkło powiększające, sadza i gwoździe? Co robił malarz, jeśli portret się nie spodobał? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, zapraszamy na warsztaty.

19.07.2018 (czwartek), godz. 11.00
Portret współczesny
Dawniej portrety głównie malowano, chociaż można je było także wyrzeźbić, wyhaftować lub ułożyć na mozaice. Dzisiaj wystarczy wyciągnąć telefon i zrobić selfie. Na zajęciach wnikliwie przyjrzymy się temu, jak artyści malowali portrety, i stworzymy ich współczesny odpowiednik. Za pomocą jakich materiałów i technik będziemy tworzyć portrety? Zdradzimy na zajęciach!

24 i 25.07.2018 (wtorek i środa)
W warsztacie konserwatora

24.07.2018 (wtorek), godz. 11.00
Gips i złoto
Co się stanie, kiedy pęknie złota rama, albo ukruszy się ozdoba lustra? Czy da się je uratować? To zadanie dla konserwatora, który za pomocą gipsu i płatków złota przywraca obiekty do idealnego stanu. Czy jest to trudne zadanie? Przekonacie się na zajęciach

25.07.2018 (środa), godz. 11.00
Jajko i olej, czyli malujemy obraz

W dawnych czasach artyści, aby namalować obraz musieli zrobić wiele rzeczy, np. samodzielnie przygotować farby. Dzisiaj konserwatorzy zabytków, którzy naprawiają obrazy, również muszą znać tajemnice warsztatu dawnych artystów. Wy też go poznacie, a potem z kilku jajek, oleju i pigmentów wyczarujemy farby, dokładnie tak, jak robiono to kilka wieków temu i… namalujemy obraz!

Informacje praktyczne:
Termin:  03-04, 10-11, 17-19, 24-25 lipca
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1;
uwaga! – zajęcia w 17-19 lipca 2018 rozpoczną się w Oddziale Zielona Brama,ul. Długi Targ 24, część plastyczna odbędzie się w Oddziale Sztuki Dawnej. W związku z czasem potrzebnym na przejście między tymi oddziałami zajęcia trwają do godz. 14.00
Uczestnicy: dzieci w wieku od 5 do 10 lat oraz ich opiekunowie
Koszt: udział dziecka w warsztatach – 1 zł, opiekunowie – 6 zł (bilet ulgowy), dzieci do lat 7 – bezpłatnie
Rezerwacja:
– obowiązkowa, można się zapisać na pojedynczy warsztat lub cały cykl
– liczba miejsc ograniczona
– (58) 301 70 61 w. 216 i 252 lub  edukacja@mng.gda.pl

 

Oferta wakacyjna dla grup (kolonie, półkolonie)

Warsztaty dla grup (np. kolonii, półkolonii) realizujemy przez cały lipiec, w terminach wybranych przez grupy. Zajęcia odbywają się na terenie Oddziału, a do wyboru jest kilka tematów. Zajęcia są bezpłatne i realizowane są w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”, którego celem jest ułatwienie dostępu do edukacji kulturalnej dzieciom.

Warsztaty dla dzieci

Diabły, anioły i… piraci
Co łączy groźnych piratów i przyjazne anioły? Pewien bardzo ważny obraz o niezwykłej historii i często zmieniających się właścicielach, pełen tajemnic i zagadek. Wiecie już, o które dzieło chodzi? To oczywiście „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Jeśli chcecie poznać wszystkie historie z nim związane, nie ma innego wyjścia – musicie przyjść na warsztaty!

Na tropie muzealnych tajemnic
Co mieściło się w tym budynku, zanim otwarto Muzeum? Czy szafa zawsze musi mieć cztery nogi? Dlaczego niektóre naczynia mają dziwne nazwy? Ciekawi odpowiedzi? Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których zmierzycie się z muzealnymi tajemnicami, niczym prawdziwi detektywi!

Smok w muzeum!
Jak wszyscy wiemy, średniowiecze było pełne księżniczek, rycerzy i smoków. Ale czy tylko? Na zajęciach poznamy średniowiecznych rzemieślników, świętych i pewnego odważnego rycerza, który pokonał smoka. I takiego smoka, ale papierowego, zrobimy na koniec sami.

W warsztacie malarza
Kto z nas nie malował farbami – nie wydaje się to skomplikowane, ale czy na pewno? Na zajęciach zobaczymy jakie problemy napotykali dawni artyści, jakich narzędzi potrzebowali w swoich warsztatach i co mogli wyczarować z kolorowych minerałów i oleju.

Informacje praktyczne:
Miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
Termin: lipiec, od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00
Uczestnicy: dzieci w wieku odpowiadającym kl. 1-6.; grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
Koszt: zajęcia bezpłatne w ramach programu „Kultura Dostępna” MKIDN
Rezerwacja:  (58) 301 70 61 w. 216 i 252 lub edukacja@mng.gda.pl (rezerwacja zostanie potwierdzona mailowo)

 

 

ODDZIAŁ ETNOGRAFII

Czy słońce czy deszcz – w Etno nie ma nudy! Zapraszamy na szereg wydarzeń dla małych i dużych, dla rodzin z dziećmi i grup zorganizowanych, dla wielbicieli miast i wsi. W przepięknej atmosferze zielonego Parku Oliwskiego Oddział Etnografii zaprasza codziennie oprócz poniedziałków od godziny 10.00 do 17.00.

Od 21 czerwca 2018 r. NIEMAPA zaprasza mieszkańców Gdańska i turystów na rodzinne spacery po mieście Neptuna i na niezwykłą wystawę w Oddziale Etnografii MNG. Ilustrowany przewodnik z serii NIEMAPA w zabawny i atrakcyjny graficznie sposób pokazuje ciekawe miejsca, architekturę, kulturę i przyrodę Gdańska, a skierowana do rodzin i dzieci wystawa zaprasza do radosnego eksplorowania miasta w dziecięcej skali. Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer! W ramach wystawy zapraszamy na serię wakacyjnych działań edukacyjnych prowadzonych przez gdańskie instytucje kulturalne i działania organizowane przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Nie przegap letniego Jarmarku Etnograficznego w ogrodzie Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – spotkań ze sztuką ludową, rękodziełem i folklorem Pomorza. W trakcie „Etno Multi Kulti – Weekendu wielokulturowego” spotkasz regionalnych twórców z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław, ale także wystawców z różnych stron świata. Kupisz tu tradycyjne produkty rzemieślnicze i rękodzielnicze, a także wyroby etnodizajnerskie. Zapraszamy do udziału w warsztatach, koncertach i tematycznych weekendach.

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku w każdy piątek stanie się magicznym wehikułem, którym podróżować będziemy po najdalszych zakątkach świata. W ETNOMATOGRAFIE poznacie ciekawe, często nieznane obszary oraz zagadnienia współczesnego świata i różne oblicza człowieka. W repertuarze dzieła dokumentalne i fabularne, jak i te z pogranicza, a także eseje audiowizualne – od filmu etnograficznego do antropologii wizualnej. Projekcjom będą towarzyszyć dyskusje i debaty oraz spotkania ze specjalistami danej dziedziny.

Oferta wakacyjna dla rodzin

 

Kto w lesie mieszka?
warsztat prowadzony przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gdańsk, zajęcia towarzyszą wystawie „Odkryj Gdańsk z NIEMAPĄ”
13.07.2018, godz. 11.00
dla rodzin z dziećmi
Las to nie tylko drzewa. To także dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W trakcie warsztatów poznamy tajemnice przyrody, nauczymy się rozpoznawać wybrane gatunki ptaków i ssaków, a także rysować liście. Zajęcia poprowadzi Witold Ciechanowicz, leśnik, doświadczony edukator w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” Nadleśnictwa Gdańsk.

Gdy rodzice byli dziećmi
warsztat prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności, zajęcia towarzyszą wystawie „Odkryj Gdańsk z NIEMAPĄ”
14.07.2018, godz. 11.00
dla rodzin z dziećmi w wieku 6–11 lat
Jak myślicie, czy coś, co udaje czekoladę, może być smaczne? Czy irysy to rodzaj kwiatów, a kukułki to gatunek ptaków? O łakociach i nie tylko… Na zajęciach odbędziemy podróż do krainy dzieciństwa Waszych rodziców. Wejdziemy między półki sklepowe, bliżej poznamy codzienność PRL-u.

Dzień Żuław i Powiśla
Letni Jarmark Etnograficzny
22.07.2018
Prezentacja kultury dwóch regionów pomorskich w ramach letniego Jarmarku Etnograficznego. Będzie można zaopatrzyć się w ciekawe wydawnictwa, wyroby artystyczne i rzemieślnicze, hafty powiślańskie, posmakować regionalnych kulinariów.

Gdy rodzice byli dziećmi
warsztat prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności, zajęcia towarzyszą wystawie „Odkryj Gdańsk z NIEMAPĄ”
28.07.2018, godz. 11.00
dla rodzin z dziećmi w wieku 6–11 lat
Jak myślicie, czy coś, co udaje czekoladę, może być smaczne? Czy irysy to rodzaj kwiatów, a kukułki to gatunek ptaków? O łakociach i nie tylko…
Na zajęciach odbędziemy podróż do krainy dzieciństwa Waszych rodziców. Wejdziemy między półki sklepowe, bliżej poznamy codzienność PRL-u.

Dzień miodu i ziół
Letni Jarmark Etnograficzny
15.08.2018
Z okazji święta Matki Boskiej Zielnej zapraszamy na pachnący miodem i ziołami Letni Jarmark Etnograficzny. W jednym miejscu pojawią się wystawcy z całego regionu, oferujący przeróżne gatunki miodów, ziołowe wyroby lecznicze i kolorowe ziołowe bukiety. Zapowiada się piękny dzień w otoczeniu zgromadzonych w naszym ogrodzie uli figuralnych.

Etno Multi Kulti – Weekend Wielokulturowości
Letni Jarmark Etnograficzny
18–19.08.2018
Gdańszczanie, czy wiecie, skąd pochodzą wasi sąsiedzi? Poznajcie twórców pochodzących z różnych stron świata, którzy są częścią naszej społeczności. Do udziału w jarmarku zostali zaproszeni kreatywni imigranci, którzy śpiewem, tańcem i sztuką przybliżą nam swoje kultury. Będziemy wspólnie spędzali czas, bawili się, jedli i rozmawiali o tym, co nas pięknie różni i w czym jesteśmy tacy sami. W trakcie Weekendu odbędzie się wiele warsztatów rodzinnych i koncertów. Program wydarzenia będzie dostępny na stronach http://www.mng.gda.pl/ i https://www.facebook.com/OddzialEtnografii bliżej daty wydarzenia.

Informel – plama i ekspresja
warsztat prowadzony przez CSW „Łaźnia”, zajęcia towarzyszą wystawie „Odkryj Gdańsk z NIEMAPĄ”
22.08.2018, godz. 11.00
dla rodzin z dziećmi od 6. roku życia
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z pojęciem informelu oraz jego odmianami. Celem działania nie będzie namalowanie konkretnego i pełnego dzieła, a przyjrzenie się i doświadczenie samego procesu tworzenia. Szczególnie ważne w wyborze tematu prac będą emocjonalność oraz postrzeganie otaczającego świata przyrody.

Informacje praktyczne:
Bilety: warsztaty są bezpłatne, obowiązują bilety do muzeum (oprócz piątków):
8 zł dorośli, 1 zł  dzieci i młodzież do 26 roku życia, bezpłatnie – dzieci do 7 roku życia
Rezerwacja: liczba osób na warsztatach ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr 58/552 12 71 wew. 101
Kontakt: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. (058) 552 41 39, fax 552 46 37
e-mail: etnograf@mng.gda.pl

 

Oferta dla grup zorganizowanych

Co się kryje w bałtyckich głębiach?
dla przedszkoli szkół podstawowych
Twórcza wyprawa po dnie Morza Bałtyckiego, gdzie pełno niezwykłych stworzeń: ryb, meduz, fok, skorupiaków… Na zajęciach odkryjemy tajemnice podwodnego świata i jego mieszkańców, poznany problemy związane z ich ochroną i wykonamy papierowe morskie zwierzęta.

Morze Bałtyckie w pudełku
dla szkół podstawowych i gimnazjów
Choć nie każdy ma morze pod nosem, każdy może mieć morze w pudełku! Zapraszamy do zapoznania się z mieszkańcami morskich głębin i wspólne stworzenie pudełkowego „akwarium”, które będzie przypominać o nadmorskiej przygodzie.

Zainspiruj się Bałtykiem!
dla szkół podstawowych i gimnazjów
Morze inspiruje piaszczystymi plażami, słonymi falami, delikatnymi muszlami, morskimi zwierzętami i roślinami… Na warsztatach stworzymy dekoracje na ramkach do zdjęć z wakacji lub obrazy, które zawisną w pokoju na pamiątkę letnich nadmorskich przygód.

Statek pełen skarbów
dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów
Gdańsk to miasto portowe. Od wieków przypływają tu statki wypełnione towarami z dalekich krajów. Kiedyś były to drewniane okręty, dziś to wielkie kontenerowce, na których jedne na drugich piętrzą się kontenery. Co się w nich kryje? Wspólnie zastanowimy się i stworzymy model statku, wypełniając kolejne przestrzenie często zaskakującymi towarami.

Tajemnice gdańskiej mapy
dla szkół podstawowych i gimnazjów
Jak dobrze znasz Gdańsk i jego najważniejsze zabytki? Czego brakuje na mapie Gdańska i co chcielibyście na niej umieścić? Jakie sklepy i towary mogłyby się znaleźć w portowym mieście? Wspólnie stworzymy mapę Gdańska, która powstanie z miejsc realnych i stworzonych w wyobraźni dzieci.

 

Lekcje muzealne

Kaszuby – wczoraj i dziś
dla wszystkich grup wiekowych
Zapraszamy do poznania bogactwa kaszubskiej kultury: barwnych strojów, charakterystycznego haftu, instrumentów muzycznych czy kaszubskiej mitologii. Lekcję wzbogacą wyjątkowe eksponaty, które rzadko są prezentowane na wystawach. Zajęcia poszerzą wiedzę o kulturze materialnej i duchowej regionu.

O psie i kocie
dla przedszkoli i szkół podstawowych
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje jak pies i kot. Dziś wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? Motywy literackie, symbolika, zwierzęta w historii społeczeństw i regionów.

 

Warsztaty muzealne

Kaszubskie malarstwo na szkle
dla szkół podstawowych i gimnazjów
Warsztaty prowadzone przez twórcę ludowego od lat zajmującego się tradycyjnym malarstwem na szkle. Poznamy zasady, według których wykonuje się obrazy na szkle, i samodzielnie wykonamy własne dzieła.

Rękodzieło, decoupage i dizajn kaszubski
dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów
Własnoręcznie wykonamy anioły, zakładki do książek, podstawki, zabawki i wiele innych drobiazgów zdobionych motywami kaszubskimi.

Robimy kartki okolicznościowe
dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów
Przywracamy zapomniany zwyczaj tworzenia kartek okolicznościowych! Wielkanoc czy Boże Narodzenie, Dzień Kobiet, Dzień Mamy, Dzień Babci i Dziadka, imienny, urodziny…
Każda okazja jest dobra!

Rzeźbienie w glinie
dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów
Pod kierunkiem twórcy ludowego stworzymy gliniane figurki i niewielkie formy plastyczne, wsłuchując się w barwną gawędę o rzeźbieniu.

Zrób sobie latawiec
dla przedszkoli i szkół podstawowych
Puszczanie latawców to pochodząca z Azji zabawa na świeżym powietrzu. Nauczymy się wykonywać je z najprostszych materiałów: bibułki, listewek i sznurka. Podczas warsztatów można też będzie wykonać papierowe latawce w kształcie karpia inspirowane japońskimi latawcami koinobori.

Informacje praktyczne:
Opłaty za zajęcia:
-Lekcja muzealna 50 zł
-Warsztaty 120 zł
-Warsztat malowania na szkle 180 zł
-Pokaz 80 zł
Uwaga! Oprócz opłaty na zajęcia obowiązuje bilet wstępu:
Młodzież i dzieci od lat 7 oraz opiekunowie grupy wstęp 1 zł.
W piątki wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Zasady rezerwacji: telefonicznie (58 552 41 39) lub mailowo etnograf@mng.gda.pl  najpóźniej 2 tygodnie przed planowaną wizytą
grupa na warsztaty – do 25 osób, czas trwania 1,5 h
grupa na lekcję lub pokaz – do 30 osób, czas trwania ok. 45 minut
prosimy o wcześniejszą rezerwację w przypadku rezygnacji
Kontakt: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. (058) 552 41 39, fax 552 46 37
e-mail: etnograf@mng.gda.pl

 

 

MUZEUM HYMNU NARODOWEGO

Oferta dla grup (kolonie, półkolonie)

Zajęcia dla grup (np. kolonii, półkolonii) realizujemy przez cały lipiec i sierpień, w terminach wybranych przez grupy. Zajęcia odbywają się w na terenie Oddziału, a do wyboru są tematy z ofert stałej. Zajęcia są bezpłatne i realizowane są w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”, którego celem jest ułatwienie dostępu do edukacji kulturalnej dzieciom i młodzieży.

Dla dzieci

Józef Wybicki i jego czasy
Zajęcia ukazują postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Wybicki jest przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Lekcja odbywa się w najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego budynku.

Śladami Mazurka Dąbrowskiego
Zajęcia przypominają, kto jest autorem Mazurka Dąbrowskiego, oraz wyjaśniają, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach powstała ta pieśń. Uczestnicy zajęć mają także możliwość prześledzenia jej losów aż do czasów współczesnych.

Polskie symbole narodowe
Zajęcia poświęcone najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania Mazurka Dąbrowskiego i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz z historią polskiego herbu.

 

Dla młodzieży

Polski orzeł wojskowy
To świetna okazja, by poznać historię polskiego orła wojskowego, począwszy od 1791 roku (czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego) po obecnie obowiązujące orły wojskowe. Podczas zajęć można obejrzeć liczne eksponaty, w tym bardzo rzadkie orły z okresu II wojny światowej: jenieckie i powstańcze.

Polskie symbole narodowe
Zajęcia poświęcone najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania Mazurka Dąbrowskiego i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz z historią polskiego herbu.

Józef Wybicki i jego czasy
Zajęcia ukazują postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Wybicki jest przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Lekcja odbywa się w najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego budynku.

Informacje praktyczne:
Termin: wtorek – sobota 9.00–16.00, niedziele 10.00–16.00
Bilety:
-1 zł  – dzieci i młodzież
-wstęp bezpłatny – dzieci poniżej 7. roku życia
-koszt lekcji muzealnej – 50 zł
Rezerwacja: +48 58 687 71 83; grupy nie mogą liczyć więcej niż 40 osób
Kontakt: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
83-422 Nowy Barkoczyn, Gmina Nowa Karczma
tel. +48 58 687 71 83

Przedszkole

Kamyczkowe Muzeum

Po co właściwie jest muzeum i co się tam robi? Czym się zajmują konserwator, kustosz lub inwentaryzator i czy naprawdę są tak ważni i potrzebni, że bez nich muzeum nie mogłoby działać? Jak się dba o przedmioty muzealne? Jak to się dzieje, że na sale ekspozycyjne trafiają eksponaty tak ładne, jakby były wykonane niedawno? Tego wszystkiego dzieci dowiedzą się na naszych zajęciach. Podczas nich będą mogły wejść w rolę pracowników muzeum, by stworzyć wyjątkowe wystawy z wyjątkowych przedmiotów.

W pracowni dawnego artysty

Co znajdziemy w pracowni artysty malarza? Kim jest artysta? Co trzeba było zrobić żeby dawniej stworzyć obraz? Na te i inne pytania odpowiemy na naszych zajęciach. Poszukamy również obrazu, na którym została przedstawiona pracownia artysty, a na koniec sami spróbujemy zostać artystami!

W domu patrycjusza

Muzeum to nie tylko obrazy, ale też przedmioty opowiadające o życiu w dawnych czasach. W trakcie zajęć cofniemy się w czasie i odwiedzimy gościnny dom gdańskiego patrycjusza. Zobaczymy między innymi, w czym trzymał ubrania, z czego jadał obiad i czym dekorował stół na ważną ucztę.

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – około 1,5 godz.
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.15–16.00, czwartek w godzinach 12.15–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.15–16.00
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet wstępu dla dzieci – 1 zł
 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • wszystkie zajęcia należy zamawiać telefonicznie: (058) 301 70 61 w. 216 i 252
 • grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • nie prowadzimy zajęć w weekendy

Kontakt:
Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Szkoła podstawowa

Kamyczkowe Muzeum, kl. 1–3

Po co właściwie jest muzeum i co się tam robi? Czym się zajmują konserwator, kustosz lub inwentaryzator i czy naprawdę są tak ważni i potrzebni, że bez nich muzeum nie mogłoby działać? Jak się dba o przedmioty muzealne? Jak to się dzieje, że na sale ekspozycyjne trafiają eksponaty tak ładne, jakby były wykonane niedawno? Tego wszystkiego dzieci dowiedzą się na naszych zajęciach. Podczas nich będą mogły wejść w rolę pracowników muzeum, by stworzyć wyjątkowe wystawy z wyjątkowych przedmiotów.

Małe patrycjuszki. Mali patrycjusze, kl. 1–3

Jak dawno, dawno temu wyglądało nasze miasto? Czym się zajmowali dawni gdańszczanie? Co najchętniej nosiły modne gdańszczanki? Odpowiedzi na te i inne pytania można odnaleźć na starych i pięknych obrazach znajdujących się w Muzeum. Odbywamy podróż w czasie do starego Gdańska i utrwalamy ją na kilkudziesięciometrowej rolce papieru, tworząc najdłuższy „obraz” Muzeum Narodowego.

Muzealna Wyspa Skarbów, kl. 1–3

Muzeum jest miejscem pełnym skarbów, wśród których czasem łatwo stracić orientację. Co może nam pomóc w odnalezieniu drogi? Mapa! Na zajęciach dzieci dowiedzą się, kto tworzył mapy i plany, czyli kim jest kartograf i co to takiego kartografia. Następnie wyruszą w muzealną podróż w poszukiwaniu wyjątkowego eksponatu. W części plastycznej zajęć wykonają mapę muzeum jako tajemniczej i niezwykłej wyspy skarbów .

Tajemnice gdańskiej szafy, kl. 1–3

Co można było zmieścić w takiej dużej szafie? Na te i inne pytania odpowiemy podczas zajęć. Na zakończenie dzieci będą mogły zaprojektować własną szafę i narysować, co by do niej włożyły.

Statki, krowy i homary – czyli co malowali dawni mistrzowie, kl. 1–3

Uczestnicy są podzieleni na grupy. Każda z nich poszukuje w galerii malarstwa holenderskiego i flamandzkiego takich motywów plastycznych, jak owoce i warzywa, sceny rodzajowe itp. Po omówieniu wyników poszukiwań uczestnicy wykonują własne kompozycje inspirowane sztuką niderlandzką. Porównanie prac z dziełami mistrzów niderlandzkich kończy dyskusja na temat cech charakterystycznych poszczególnych gatunków tego malarstwa.

 „Sąd Ostateczny” dla najmłodszych, kl. 1–3

Dlaczego obraz składa się z trzech części? Kto i jak długo go malował? Dlaczego Pan Jezus jest ubrany w długi czerwony płaszcz i siedzi na tęczy? Dlaczego diabły mają kopyta, długie ogony lub skrzydła barwnych motyli? Gdzie są anioły i co właściwie robią? Na te pytania i wiele innych staramy się odpowiedzieć najmłodszym uczestnikom zajęć. W części plastycznej zapraszamy dzieci do stworzenia niezwykłego autoportretu – najpierw odrysowujemy sylwetki dzieci na papierze, by potem każdy uczestnik mógł narysować siebie jako anioła lub diabła.

Złote i srebrne skarby dawnych gdańszczan, kl. 1–3

Dawni gdańszczanie w swoich domach posiadali wiele cennych przedmiotów ze złota i srebra. Niektóre z nich można zobaczyć w naszym Muzeum. Na zajęciach uczniowie dowiedzą się między innymi, kto wykonywał takie przedmioty, do czego służyła złota łódeczka, co to jest wilkom oraz czy puszka może mieć kształt owocu? Na zakończenie dzieci będą mogły wykonać własne dzieła złotnicze z papieru.

W pracowni dawnego artysty, kl. 1–7

Co znajdziemy w pracowni artysty malarza? Kim jest artysta? Co trzeba było zrobić żeby dawniej stworzyć obraz? Na te i inne pytania odpowiemy na naszych zajęciach. Poszukamy również obrazu, na którym została przedstawiona pracownia artysty, a na koniec sami spróbujemy zostać artystami!

Detektywi sztuki, kl. 4–7

Średniowieczne mury Muzeum kryją w swoich zakamarkach wiele tajemnic. Na zajęciach uczniowie zamienią się w detektywów, których zadaniem będzie samodzielne zwiedzenie Muzeum Narodowego w Gdańsku i rozwiązanie zagadek dotyczących jego najciekawszych i najważniejszych zbiorów. To doskonałe zajęcia dla aktywnej grupy młodzieży.

Klasa w Gdańsku – gra fabularna dla dzieci, kl. 4–7

Na spotkaniu trwającym około 2 godziny uczestnicy wezmą udział w pełnej przygód i niebezpieczeństw wyprawie po przyprawy! Będzie to nieco inny sposób na poznanie zbiorów Oddziału Sztuki Dawnej i historii XVII-wiecznego Gdańska.

Dzieci są dobrane w dwie grupy, otrzymują specjalnie przygotowane stroje oraz losowo wybrane umiejętności (od intelektualnych, np. „czytanie starych ksiąg”, po czysto fizyczne, np. „skradanie się”). Wybierają również kapitana swojej drużyny, który poprowadzi ich grupę do zwycięstwa! Zapewnić je może odkrycie skarbu, lecz wpierw drużyny będą musiały wykonać wylosowane wcześniej zadania dotyczące odnalezienia poszczególnych dzieł sztuki znajdujących się w Muzeum. Następnie czeka ich druga część gry – będą musieli rozwiązać jakiś problem, wykorzystując w tym celu przyznane umiejętności. Podczas gry poczynania grup są punktowane, a liczba zdobytych punktów w dużej mierze będzie zależeć od pracy grupowej i zaangażowania.

Klasa w Gdańsku to warsztaty, które doskonale rozwijają wrażliwość dzieci na sztukę, ich wyobraźnię, a także umiejętność wspólnego działania. Naszym celem jest zachęcenie młodych podróżników do obcowania z kulturą przez naukę i dobrą zabawę w jednym! Jak dobrą? Uśmiechy dzieci od ucha do ucha po skończonych zajęciach mówią same za siebie!

Pod skrzydłami Memlinga, kl. 4–7

Zajęcia o niezwykłej historii niezwykłego obrazu zakończone kreatywną pracą plastyczną. Po części, w której uczestnicy poznają historię ołtarza, uczniowie zostają podzieleni na trzyosobowe grupy. Zadaniem uczestników będzie wykonanie własnych wersji „Sądu Ostatecznego”. Następnie każdy z powstałych tryptyków zostanie podzielony na trzy części, którymi dzieci się wymieniają, tworząc niepowtarzalne (i trochę przypadkowe) obrazy.

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – około 1 godz. 30 min
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.15–16.00, czwartek w godzinach 12.15–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.15–16.00
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet wstępu dla dziecka – 1 zł
 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • wszystkie zajęcia należy zamawiać telefonicznie: (058) 301 70 61 w. 216 i 252
 • grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • nie prowadzimy zajęć w weekendy

Kontakt:
Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Klasy gimnazjalne

Co artysta miał na myśli? – czyli po co w sztuce symbol, alegoria i atrybut

Czym jest symbol, alegoria, atrybut? Jakie są między nimi różnice i dlaczego artyści je stosowali zamiast ukazywać treści wprost? Na zajęciach odpowiemy na te pytania i dowiemy się, jak artyści wykorzystywali symbole, alegorie i atrybuty w swoich obrazach. Zajęcia składają się z prezentacji multimedialnej i części warsztatowej na ekspozycjach, dzięki czemu uczniowie mają okazję pracować bezpośrednio z dziełami sztuki i cennymi zabytkami. Lekcja muzealna stanowi znakomite uzupełnienie zajęć szkolnych. Warsztaty zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski, historia i wiedza o kulturze.

Co widzimy na obrazie? Analiza i interpretacja

Na podstawie wybranych dzieł sztuki malarstwa holenderskiego i flamandzkiego uczniowie ćwiczą umiejętność opisu obrazów, jednocześnie starając się zrozumieć ich treść. Warsztaty poprzedza prezentacja multimedialna, podczas której młodzież poznaje zasady kompozycji i środki artystyczne, m.in. światłocień, fakturę czy perspektywę, są również przypomniane gatunki malarskie. Lekcja muzealna w formie warsztatu stanowi znakomite uzupełnienie szkolnych zajęć. Warsztaty zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski i wiedza o kulturze.

Jacy byli dawni gdańszczanie?

Zajęcia odbywają się na ekspozycji malarstwa gdańskiego, dzięki czemu uczniowie mają bezpośrednią styczność z dziełami sztuki i cennymi zabytkami. W części wstępnej (prezentacja multimedialna) młodzież zapoznaje się z podstawowymi informacjami o historii XVII-wiecznego Gdańska, dowiaduje się, jacy byli i gdzie mieszkali dawni gdańszczanie oraz jakie były elementy stroju gdańskiego. Wyjaśnione zostają również pojęcia: reformacja, protestant, stany, portret, kreza, krynolina, patynki. Po prezentacji multimedialnej rozpoczyna się część warsztatowa, podczas której jest możliwość twórczego wykorzystania zdobytej wiedzy. Lekcja muzealna stanowi znakomite uzupełnienie lekcji w szkole. Zajęcia zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski, historia i wiedza o kulturze.

„Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

Zajęcia warsztatowe poświęcone jednemu z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w polskich zbiorach. Po poznaniu burzliwej historii tryptyku czeka uczniów praca własna z kartami zadań, które później zostaną szczegółowo omówione. Zadania dotyczą między innymi symboliki, scen biblijnych i motywów ikonograficznych, np. Stworzenie Ewy czy psychostasis (ważenie dusz przez Archanioła Michała). Zajęcia warsztatowe przybliżają uczniom świat sztuki dawnej, stanowią znakomite uzupełnienie lekcji w szkole. Zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski, historia i wiedza o kulturze.

Świat bohaterów, herosów i świętych

Biblia i mitologia stanowią niewyczerpalne źródło tematów, a postaci w nich występujące reprezentują najbardziej uniwersalne wartości, czytelne także w dzisiejszych czasach. Dzięki prezentacji multimedialnej poznamy najpopularniejsze motywy mitologiczne i biblijne pojawiające się w sztuce, odpowiemy na pytania, czym jest mit, co to jest mitologia i o czym mówi Biblia. W drugiej części zajęć spośród dzieł na naszych ekspozycjach muzealnych uczniowie będą mieli za zadanie odnaleźć te obrazy, rzeźby i obiekty rzemiosła artystycznego, które zawierają motyw biblijny bądź mitologiczny. Lekcja muzealna stanowi znakomite uzupełnienie zajęć szkolnych. Warsztaty zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski, historia i wiedza o kulturze.

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – około 1 godz. 30 min
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.15–16.00, czwartek w godzinach 12.15–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.15–16.00
 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł.
 • bilet wstępu dla młodzieży – 1 zł
 • grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • wszystkie zajęcia należy zamawiać telefonicznie: (058) 301 70 61 w. 216 i 252
 • nie prowadzimy zajęć w weekendy

Kontakt:
Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Szkoła ponadgimnazjalna

Jak czytać dzieło sztuki? Analiza i interpretacja

Na podstawie wybranych dzieł sztuki malarstwa holenderskiego i flamandzkiego uczniowie ćwiczą umiejętność opisu obrazów, jednocześnie starając się zrozumieć ich treść. Warsztaty poprzedza prezentacja multimedialna, podczas której młodzież poznaje zasady kompozycji i środki artystyczne, m.in. światłocień, fakturę czy perspektywę, są również przypomniane gatunki malarskie. Lekcja muzealna w formie warsztatu stanowi znakomite uzupełnienie szkolnych zajęć. Warsztaty zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski i wiedza o kulturze.

„Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

Zajęcia warsztatowe poświęcone jednemu z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w polskich zbiorach. Po poznaniu burzliwej historii tryptyku czeka uczniów praca własna z kartami zadań, które później zostaną szczegółowo omówione. Zadania dotyczą między innymi symboliki, scen biblijnych i motywów ikonograficznych, np. Stworzenie Ewy czy psychostasis (ważenie dusz przez Archanioła Michała). Zajęcia warsztatowe przybliżają uczniom świat sztuki dawnej, stanowią znakomite uzupełnienie lekcji w szkole. Zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski, historia i wiedza o kulturze.

Świat mitów i Biblii w sztuce

Biblia i mitologia stanowią niewyczerpalne źródło tematów, a postaci w nich występujące reprezentują najbardziej uniwersalne wartości, czytelne także w dzisiejszych czasach. Dzięki prezentacji multimedialnej poznamy najpopularniejsze motywy mitologiczne i biblijne pojawiające się w sztuce, odpowiemy na pytania, czym jest mit, co to jest mitologia i o czym mówi Biblia. W drugiej części zajęć spośród dzieł na naszych ekspozycjach muzealnych uczniowie będą mieli za zadanie odnaleźć te obrazy, rzeźby i obiekty rzemiosła artystycznego, które zawierają motyw biblijny bądź mitologiczny. Lekcja muzealna stanowi znakomite uzupełnienie zajęć szkolnych. Warsztaty zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski, historia i wiedza o kulturze.

Ukryte znaczenia sztuki – symbole, alegorie i atrybuty

Czym jest symbol, alegoria, atrybut? Jakie są między nimi różnice i dlaczego artyści je stosowali zamiast ukazywać treści wprost? Na zajęciach odpowiemy na te pytania i dowiemy się, jak artyści wykorzystywali symbole, alegorie i atrybuty w swoich obrazach. Zajęcia składają się z prezentacji multimedialnej i części warsztatowej na ekspozycjach, dzięki czemu uczniowie mają okazję pracować bezpośrednio z dziełami sztuki i cennymi zabytkami. Lekcja muzealna stanowi znakomite uzupełnienie zajęć szkolnych. Warsztaty zostały opracowane z uwzględnieniem podstawy programowej nauczania przedmiotów: język polski, historia i wiedza o kulturze.

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – około 1 godz. 30 min
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.15–16.00, czwartek w godzinach 12.15–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.15–16.00
 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł.
 • bilet wstępu dla młodzieży – 1 zł
 • grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • wszystkie zajęcia należy zamawiać telefonicznie: (058) 301 70 61 w. 216 i 252
 • nie prowadzimy zajęć w weekendy

Kontakt:
Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

MUZEALNE SZTUCZKI

Cykl warsztatów rodzinnych

Muzealne Sztuczki – Ze sztuką przez wieki!

Przez najbliższe dwa lata zapraszamy rodziny w podróż po świecie historii sztuki. Wspólnie będziemy wędrować przez epoki i kraje, odwiedzać jaskinie i pałace, poznawać artystów i ich wspaniałe dzieła. Opowiemy, jak się zmieniała sztuka w kolejnych stuleciach, kto i dlaczego stworzył najsłynniejsze dzieła sztuki i zabytki. Po naszym muzealnym kursie z pewnością staniecie się ekspertami, dla których Bizancjum, rokoko czy impresjonizm nie będą już tajemniczymi, niezrozumiałymi pojęciami!

20.01.2018, Sztuka prehistoryczna – Skalne bizony i pływacy

24.02.2018, Sztuka egipska – Co faraon zabierał w zaświaty?

24.03.2018, Sztuka grecka – Pomaluj świat na czarno lub czerwono!

21.04.2018, Sztuka rzymska – Cesarskie miasto

26.05.2018, Sztuka bizantyjska – Mozaikowy świat

23.06.2018, Sztuka ludów wędrującej Europy – O Wandalach, Gotach i Wikingach!

Przerwa wakacyjna

15.09.2018, Sztuka romańska – Opowieści z portali

20.10.2018, Sztuka gotycka – Światło kontra kamień

24.11.2018, Sztuka renesansowa – Człowiek renesansu!

08.12.2018, Sztuka rokokowa – Zabawy i ciastka

 

W 2019 roku program będzie kontynuowany.

 

Informacje praktyczne:
– BRAK WOLNYCH MIEJSC do końca 2018 r.
– terminy: 20.01, 24.02, 24.03, 21.04, 26.05, 23.06, 15.09, 20.10, 24.11, 08.12.2018, godz. 11.00 (warsztaty trwają do godz. 12.30)
– w czasie wakacji warsztatów nie będzie
– miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
– w zajęciach uczestniczą dzieci wraz z ich opiekunami
– opłata: dzieci do 7. roku życia – bilet bezpłatny; powyżej 8. roku życia – bilet za 1 zł, dorośli: 6 zł – bilet ulgowy

 

Przedszkole

Przygoda ze sztuką

Po co tutaj wiszą te wszystkie obrazy? Czy w muzeum jest nudno? A czy w muzeum można się bawić? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas pasjonującej gry muzealnej rodem z detektywistycznej powieści!

W pracowni artysty

Sztalugi, palety, farby i pędzle, ale też „resztki z obiadu”, pończochy, sieci rybackie – witamy w pracowni artysty! Podczas zajęć dowiemy się, jak wygląda miejsce, w którym powstają dzieła sztuki, i jakimi narzędziami posługuje się malarz, rzeźbiarz czy fotograf. Dodatkowo będziemy mieli okazję poczuć się niczym prawdziwi artyści!

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – około 60 min
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.15–16.00, czwartek w godzinach 12.15–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.15–16.00
 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł
 • bilet dla dziecka poniżej 7. roku życia – bezpłatny
 • wszystkie zajęcia należy zamawiać telefonicznie (58) 301 70 61 w. 216 i 252
 • zgłoszenia grup należy dokonywać z co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • w weekendy nie prowadzimy zajęć dla grup szkolnych

Kontakt:
Dział Edukacji Muzealnej
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Szkoła podstawowa

Abstrakcja

W jakim jesteś nastroju? Rozpiera Cię energia? Wyraź to za pomocą sztuki! Wyruszymy w podróż do najciekawszych zakątków historii sztuki. Podczas wycieczki po galerii dowiemy się, czym jest ta słynna ABSTRAKCJA! A w czasie warsztatów pójdą w ruch pędzle, pisaki, nożyczki i kleje – sami stworzymy kompozycję, oczywiście ABSTRAKCYJNĄ!

 Bajka, narracja, ilustracja / Szkoła podstawowa kl. 1–3

Baśnie, bajki i legendy – czymże byłyby bez wspaniałych ilustracji? W trakcie warsztatów damy się porwać fantazji, stworzymy niepowtarzalne odbitki smoków, rycerzy i księżniczek.

Cztery pory roku – Folklor

Natura oraz życie codzienne od zawsze stanowiły inspirację dla artystów. Tym tropem wyruszymy na wycieczkę po galerii. Spróbujemy odszukać stroje ludowe, przyjrzeć się życiu dawnej polskiej wsi i zmieniającym się kolorom pór roku. W ramach warsztatu proponujemy wykonanie „ekowianków”.

Parasolki, parasolki – happening / Szkoła podstawowa kl. 4–7

Podczas zajęć dowiemy się, czym jest happening i poznamy jego ciekawą historię. Śladami Tadeusza Kantora stworzymy kompozycję z parasoli.

Przygoda ze sztuką

Po co tutaj wiszą te wszystkie obrazy? Czy w muzeum jest nudno? A czy w muzeum można się bawić? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas pasjonującej gry muzealnej rodem z detektywistycznej powieści!

W pracowni artysty

Sztalugi, palety, farby i pędzle, ale też „resztki z obiadu”, pończochy, sieci rybackie – witamy w pracowni artysty! Podczas zajęć dowiemy się, jak wygląda miejsce, w którym powstają dzieła sztuki, i jakimi narzędziami posługuje się malarz, rzeźbiarz czy fotograf. Dodatkowo będziemy mieli okazję poczuć się niczym prawdziwi artyści!

 Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – około 60 min
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.15–16.00, czwartek w godzinach 12.15–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.15–16.00
 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł
 • bilet dla dziecka poniżej 7. roku życia – bezpłatny
 • wszystkie zajęcia należy zamawiać telefonicznie (58) 301 70 61 w. 216 i 252
 • zgłoszenia grup należy dokonywać z co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • w weekendy nie prowadzimy zajęć dla grup szkolnych

Kontakt:
Dział Edukacji Muzealnej
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252

Klasy gimnazjalne

Celebryci Młodej Polski

Celebryci to nie zjawisko końca XX w., bo już młodopolscy artyści bardzo świadomie budowali swój dekadencki wizerunek. Na zajęciach przyjrzymy się temu, jak wyglądało życie w Krakowie na przełomie wieków, oraz jego słynnym mieszkańcom, Jackowi Malczewskiemu, Stanisławowi Wyspiańskiemu, Oldze Boznańskiej, Włodzimierzowi Tetmajerowi, Leonowi Wyczółkowskiemu, Stanisławowi Przybyszewskiemu. Spróbujemy poszukać przyczyn powstania tego artystycznego fermentu, w którym nierozerwalnie sprzęgły się: sztuka, literatura i architektura. Na zajęciach uczniowie będą mogli przez chwilę poczuć się jak bywalcy krakowskiej kawiarni i stworzyć pracę plastyczną zainspirowaną ścianą w lokalu Turlińskiego.

Cztery pory roku – Folklor

Natura i życie codzienne od zawsze stanowiły inspirację dla artystów. Tym tropem wyruszymy na wycieczkę po galerii. Spróbujemy odszukać stroje ludowe, przyjrzeć się życiu dawnej polskiej wsi i zmieniającym się kolorom pór roku. W ramach warsztatu proponujemy wykonanie „ekowianków”.

Od nowoczesności do współczesności

Na zajęciach prześledzimy, gdzie się zaczyna nowoczesność, a gdzie współczesność. Na wybranych przykładach ze sztuki polskiej omówimy, jak się zmieniała forma dzieła sztuki, a dokładnie kolor. Prześledzimy, jakie zmiany w użyciu koloru wprowadzili: Aleksander Gierymski, Józef Pankiewicz czy formiści, a jak używali go abstrakcjoniści. Spróbujemy zanalizować dzieła sztuki i odpowiedź na pytanie, jak odczuwamy kolor i jak buduje on obraz.

Parasolki, parasolki – happening

Podczas zajęć dowiemy się, czym jest happening i poznamy jego ciekawą historię. Śladami Tadeusza Kantora stworzymy kompozycję z parasoli.

Przygoda ze sztuką

Po co tutaj wiszą te wszystkie obrazy? Czy w muzeum jest nudno? A czy w muzeum można się bawić? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas pasjonującej gry muzealnej rodem z detektywistycznej powieści!

Sztuka współczesna – co to jest?

Co to właściwie jest sztuka współczesna? Co przedstawia? Jak ją czytać? Na zajęciach spróbujemy odpowiedzieć na te i wiele innych pytań, które pomogą nam na koniec zinterpretować wybrane dzieła sztuki.

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – około 60 min
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.15–16.00, czwartek w godzinach 12.15–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.15–16.00
 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł
 • bilet dla dziecka poniżej 7. roku życia – bezpłatny
 • wszystkie zajęcia należy zamawiać telefonicznie (58) 301 70 61 w. 216 i 252
 • zgłoszenia grup należy dokonywać z co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • w weekendy nie prowadzimy zajęć dla grup szkolnych

Kontakt:
Dział Edukacji Muzealnej
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Szkoła ponadgimnazjalna

Celebryci Młodej Polski

Celebryci to nie zjawisko końca XX w., bo już młodopolscy artyści bardzo świadomie budowali swój dekadencki wizerunek. Na zajęciach przyjrzymy się temu, jak wyglądało życie w Krakowie na przełomie wieków, oraz jego słynnym mieszkańcom, Jackowi Malczewskiemu, Stanisławowi Wyspiańskiemu, Oldze Boznańskiej, Włodzimierzowi Tetmajerowi, Leonowi Wyczółkowskiemu, Stanisławowi Przybyszewskiemu. Spróbujemy poszukać przyczyn powstania tego artystycznego fermentu, w którym nierozerwalnie sprzęgły się: sztuka, literatura i architektura. Na zajęciach uczniowie będą mogli przez chwilę poczuć się jak bywalcy krakowskiej kawiarni i stworzyć pracę plastyczną zainspirowaną ścianą w lokalu Turlińskiego.

Od nowoczesności do współczesności

Na zajęciach prześledzimy, gdzie zaczyna się nowoczesność, a gdzie współczesność. Na wybranych przykładach ze sztuki polskiej omówimy, jak się zmieniała forma dzieła sztuki, a dokładnie kolor. Przyjrzymy się, jaką ewolucję przeszła forma dzieł, jakich środków używali artyści i co chcieli wyrazić. Prześledzimy, jakie zmiany w użyciu koloru wprowadzili: Aleksander Gierymski, Józef Pankiewicz czy formiści, a jak używali go abstrakcjoniści. Spróbujemy zanalizować dzieła sztuki i odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że widzimy kolory, jak je odczuwamy i jak budują one obraz.

Sztuka współczesna – co to jest?

Co to właściwie jest sztuka współczesna? Co przedstawia? Jak ją czytać? Jakie kierunki i tendencje się w niej zawierają? Jakich środków używali artyści? Czy dziecko mogłoby namalować obraz współczesny? Na zajęciach spróbujemy odpowiedzcie na te i jeszcze wiele pytań, które pomogą nam na koniec w analizie wybranych dzieł sztuki.

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – około 60 min
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.15–16.00, czwartek w godzinach 12.15–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.15–16.00
 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł
 • bilet dla dziecka poniżej 7. roku życia – bezpłatny
 • wszystkie zajęcia należy zamawiać telefonicznie (58) 301 70 61 w. 216
 • zgłoszenia grup należy dokonywać z co najmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • w weekendy nie prowadzimy zajęć dla grup szkolnych

Kontakt:
Dział Edukacji Muzealnej
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Przedszkole

ABC animacji (warsztat)

Termin: rok szkolny
Jak ożywa Reksio, kto nauczył chodzić pingwina Pik Poka, i jak to się dzieje, że Elza porusza ustami? Wspólnie nauczymy się podstawowych technik animacji.

Choinkowe łańcuchy (warsztat)

Termin: grudzień
Przedświąteczna zabawa dla najmłodszych. Kolorowe, papierowe, ciągnące się w nieskończoność ozdoby bożonarodzeniowe to manualne wyzwanie dla małych rączek.

Bajki regionu (warsztat)

Termin: rok szkolny
Zajęcia dla młodszych dzieci. Poznajmy niezwykłe bajki i opowieści z rejonu Pomorza (kaszubskie, kociewskie), które zainspirują nas do działań plastycznych.

Dekorowanie świątecznych pierników (warsztat)

Termin: grudzień
Magia świąt zaklęta w pachnących, tradycyjnych, korzennych pierniczkach. Każde dziecko będzie miało okazję do przyozdobienia przygotowanych wcześniej ciasteczek za pomocą kolorowych lukrów i posypek.

Filcowe brosze (warsztat)

Termin: rok szkolny
Warsztat nauki filcowania na mokro. Wspólnie wykonamy efektowne filcowe ozdoby w postaci barwnych kwiatów.

Kaszuby – wczoraj i dziś (lekcja)

Termin: rok szkolny
Zapraszamy do poznania bogactwa kaszubskiej kultury: barwnych strojów, charakterystycznego haftu, instrumentów muzycznych czy kaszubskiej mitologii. Lekcję wzbogacą wyjątkowe eksponaty, które rzadko są prezentowane na wystawach. Zajęcia poszerzą wiedzę o kulturze materialnej i duchowej regionu.

Maski karnawałowe (warsztat)

Termin: styczeń–luty
Szalone karnawałowe zabawy potrzebują niezwykłych strojów! Inspirując się tradycją i własną wyobraźnią, stworzymy maski idealne na przedszkolne bale.

O psie i kocie (lekcja)

Termin: rok szkolny
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje jak pies i kot. Dziś wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? Motywy literackie, symbolika, zwierzęta w historii społeczeństw i regionów.

Robimy kartki okolicznościowe (warsztat)

Termin: rok szkolny
Przywracamy zapomniany zwyczaj tworzenia kartek okolicznościowych! Wielkanoc czy Boże Narodzenie, Dzień Kobiet, Dzień Mamy, Dzień Babci i Dziadka… każda okazja jest dobra!

Robimy lampiony (warsztat)

Termin: rok szkolny
Nastrojowe lampiony na każdą porę roku i różne okazje. Szczególnie cenne w długie jesienne i zimowe wieczory. Przygotowywane z użyciem różnych materiałów i technik.

Rytmy Ziemi (warsztaty)

Termin: rok szkolny
Warsztaty bębniarskie, czyli muzyczna podróż dookoła świata. W ciekawej, interaktywnej formie poznamy rytmy i dźwięki z różnych kontynentów.

Zabawy naszych pradziadków (pokaz)

Termin: rok szkolny
Aktywne zajęcia dla najmłodszych. Dzieci zapoznają się z zabawami ich rówieśników sprzed 80 lat, takimi jak: zabawa ruchowa Król Lul, wielkanocna zabawa jajami tzw. walatka czy bożonarodzeniowe maszkarony.

Zrób sobie latawiec (warsztat)

Termin: rok szkolny
Latawce to pochodząca z Azji zabawa na świeżym powietrzu. Nauczymy się wykonywać je z najprostszych materiałów: bibułki i listewek oraz sznurka 

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji: 45 min
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.00–16.00, czwartek w godzinach 12.00–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.00–16.00
 • czas trwania warsztatu: 1–2 godz.
 • koszt lekcji muzealnych – 50 zł (grupy do 30 osób)
 • cena warsztatu: 120 zł (grupy do 25 osób)
 • cena warsztatu malarstwa na szkle – 180 zł
 • cena pokazu – 80 zł
 • bilet wstępu dla dzieci – 1 zł
 • bilet wstępu dla dzieci do lat 7 – bezpłatny
 • grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • nie prowadzimy zajęć w weekendy

Kontakt:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. +48 (058) 552 41 39 w. 104, 105, fax 552 46 37
e-mail: etnograf@mng.gda.pl

Szkoła podstawowa

ABC animacji (warsztat)

Termin: rok szkolny
Jak ożywa Reksio, kto nauczył chodzić pingwina Pik Poka, i jak to się dzieje, że Elza porusza ustami? Wspólnie nauczymy się podstawowych technik animacji.

Anielskie święta (warsztat)

Termin: grudzień
Od lat w czasie adwentu w domach powstają rodzinne pracownie tradycyjnego rękodzieła. Inspirując się twórczością ludową, wykonamy anielskie ozdoby z opłatków, bibuły, kolorowego papieru czy słomy.

Andrzejkowe wróżby (pokaz)

Termin: listopad
Andrzejkowe zabawy wykorzystujące ludowe wróżby z użyciem wody, słomy, jabłek, wełny czy nawet butów. Tradycyjne zwyczaje, z których wiele przetrwało do naszych czasów.

Bajki regionu (warsztat)

Termin: rok szkolny
Zajęcia dla młodszych dzieci. Poznajmy niezwykłe bajki i opowieści z rejonu Pomorza (kaszubskie, kociewskie), które zainspirują nas do działań plastycznych.

Dekorowanie świątecznych pierników (warsztat)

Termin: grudzień
Magia świąt zaklęta w pachnących, tradycyjnych, korzennych pierniczkach. Każde dziecko będzie miało okazję do przyozdobienia przygotowanych wcześniej ciasteczek za pomocą kolorowych lukrów i posypek.

Filcowe brosze (warsztat)

Termin: rok szkolny
Warsztat nauki filcowania na mokro. Wspólnie wykonamy efektowne filcowe ozdoby w postaci barwnych kwiatów.

Kaszuby – wczoraj i dziś (lekcja)

Termin: rok szkolny
Zapraszamy do poznania bogactwa kaszubskiej kultury: barwnych strojów, charakterystycznego haftu, instrumentów muzycznych czy kaszubskiej mitologii. Lekcję wzbogacą wyjątkowe eksponaty, które rzadko są prezentowane na wystawach. Zajęcia poszerzą wiedzę o kulturze materialnej i duchowej regionu.

Kaszubskie malarstwo na szkle (warsztat)

Termin: rok szkolny
Warsztaty prowadzone przez twórcę ludowego od lat zajmującego się tradycyjnym malarstwem na szkle. Poznamy zasady, według jakich wykonuje się obrazy na szkle, i samodzielnie wykonamy własne dzieła.

Krótka historia dobranocki (warsztat)

Termin: wrzesień – grudzień
Historia dobranocki w pigułce. Kim była Gąska Balbinka, czym różnią się Jacek i Agatka od Świnki Peppy i jakie bajki oglądali nasi rodzice?

Mali scenarzyści (warsztat)

Termin: wrzesień – grudzień
Na wystawie dowiemy się, jak powstają scenariusze do ulubionych bajek i wspólnie wymyślimy własny odcinek dobranocki. Każdy kadr może mieć mnóstwo znaczeń!

Maski karnawałowe (warsztat)

Termin: styczeń – luty
Szalone karnawałowe zabawy potrzebują niezwykłych strojów! Inspirując się tradycją i własną wyobraźnią, stworzymy maski idealne na szkolne bale.

Mój pierwszy storyboard (warsztat)

Termin: wrzesień – grudzień
Dowiemy się, czym jest storyboard, a następnie nauczymy się konstruować rysunkową opowieść. Stworzymy planszę storyboard ulubionej bajki.

Obrzędowość bożonarodzeniowa (lekcja)

Termin: grudzień
Co oznacza nazwa Gody? Kim są kolędnicy? Skąd pochodzi choinka? Z czego wykonywano dawniej ozdoby świąteczne? W czasie lekcji obejrzymy film „A wczora z wieczora” na temat kolędników na Kaszubach. Znaczenie kultury i tradycji w kształtowaniu tożsamości narodowej, regionalnej, etnicznej.

Obrzędowość wielkanocna (lekcja)

Termin: marzec – kwiecień
Jaką magię kryje w sobie okres wielkanocny? Z czym jest związany podkurek i zaklinanie urodzaju w Środę Popielcową? Po co Śmierciucha i Judasz? Jaka jest symbolika palmy wielkanocnej? Czym się różni pisanka od kraszanki? Znaczenie kultury i tradycji w kształtowaniu tożsamości narodowej, regionalnej, etnicznej.

Ożywić rysunek (warsztat)

Termin: rok szkolny
Praktyczna szkoła animacji dla każdego. Nauczymy się, jak w prosty sposób stworzyć ruchomą bajkę dzięki użyciu magicznych książeczek – flipbooków.

Od wełny do kłębka (pokaz)

Termin: rok szkolny
Barwna opowieść o tym, jak powstaje wełniana nić i co z niej dawniej robiono, wzbogacona pokazem na żywo gręplowania wełny oraz przędzenia na kołowrotku.

O psie i kocie (lekcja)

Termin: rok szkolny
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje jak pies i kot. Dziś wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? Motywy literackie, symbolika, zwierzęta w historii społeczeństw i regionów.

Palma wielkanocna (warsztat)

Termin: marzec – kwiecień
Tradycyjne polskie palmy wielkanocne wykonamy z gałązek wierzby, borówki czy bukszpanu oraz dekoracji z bibuły.

Rękodzieło, decoupage i dizajn kaszubski (warsztat)

Termin: rok szkolny
Własnoręcznie wykonamy anioły, zakładki do książek, podstawki, zabawki i wiele innych drobiazgów zdobionych motywami kaszubskimi.

Robimy kartki okolicznościowe (warsztat)

Termin: rok szkolny
Przywracamy zapomniany zwyczaj tworzenia kartek okolicznościowych! Wielkanoc czy Boże Narodzenie, Dzień Kobiet, Dzień Mamy, Dzień Babci i Dziadka… każda okazja jest dobra!

Robimy lampiony (warsztat)

Termin: rok szkolny
Nastrojowe lampiony na każdą porę roku i różne okazje. Szczególnie cenne w długie jesienne i zimowe wieczory. Przygotowywane z użyciem różnych materiałów i technik.

Rzeźbienie w glinie (warsztat)

Termin: rok szkolny
Pod kierunkiem twórcy ludowego stworzymy gliniane figurki i niewielkie formy plastyczne, wsłuchując się w barwną gawędę o rzeźbieniu.

Rytmy Ziemi (warsztaty)

Termin: rok szkolny
Warsztaty bębniarskie, czyli muzyczna podróż dookoła świata. W ciekawej, interaktywnej formie poznamy rytmy i dźwięki z różnych kontynentów.

Zabawy naszych pradziadków (pokaz)

Termin: rok szkolny
Aktywne zajęcia dla najmłodszych. Dzieci zapoznają się z zabawami ich rówieśników sprzed 80 lat, takimi jak: zabawa ruchowa Król Lul, wielkanocna zabawa jajami tzw. walatka czy bożonarodzeniowe maszkarony.

Zrób sobie latawiec (warsztat)

Termin: rok szkolny
Latawce to pochodząca z Azji zabawa na świeżym powietrzu. Nauczymy się wykonywać je z najprostszych materiałów: bibułki i listewek oraz sznurka.

 Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji: 45 min
 • czas trwania warsztatu: 1–2 godz.
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.00–16.00, czwartek w godzinach 12.00–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.00–16.00
 • cena lekcji muzealnych – 50 zł (grupy do 30 osób)
 • cena warsztatu: 120 zł (grupy do 25 osób)
 • cena warsztatu malarstwa na szkle: 180 zł
 • cena pokazu: 80 zł
 • bilet wstępu dla dzieci – 1 zł
 • bilet wstępu dla dzieci do lat 7 – bezpłatny
 • grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • nie prowadzimy zajęć w weekendy

 Kontakt:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. +48 (058) 552 41 39 w. 104, 105, fax 552 46 37
e-mail: etnograf@mng.gda.pl

Klasy gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne

Animacja poklatkowa (warsztat)

Termin: rok szkolny
Doskonalenie umiejętności plastycznych, pobudzanie kreatywności przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Efektem będzie stworzenie krótkiego filmu animowanego w technice poklatkowej. Obowiązkowo należy przynieść własne telefony komórkowe.

Andrzejkowe wróżby (pokaz)

Termin: listopad
Andrzejkowe zabawy wykorzystujące ludowe wróżby z użyciem wody, słomy, jabłek, wełny czy nawet butów. Tradycyjne zwyczaje, z których wiele przetrwało do naszych czasów.

Anielskie święta (warsztat)

Termin: grudzień
Od lat w czasie adwentu w domach powstają rodzinne pracownie tradycyjnego rękodzieła. Inspirując się twórczością ludową, wykonamy anielskie ozdoby z opłatków, bibuły, kolorowego papieru czy słomy.

Dokończ tę historię (warsztat)

Termin: wrzesień – grudzień
Warsztaty wspierające nauczanie literackie i kulturowe. Dwie rywalizujące grupy tworzą dalszy ciąg zadanej fabuły. Którą z nich wybierze producentka filmowa do realizacji? Tajniki relacji twórca – producent.

Filcowe brosze (warsztat)

Termin: rok szkolny
Warsztat nauki filcowania na mokro. Wspólnie wykonamy efektowne filcowe ozdoby w postaci barwnych kwiatów.

Kaszuby – wczoraj i dziś (lekcja)

Termin: rok szkolny
Zapraszamy do poznania bogactwa kaszubskiej kultury: barwnych strojów, charakterystycznego haftu, instrumentów muzycznych czy kaszubskiej mitologii. Lekcję wzbogacą wyjątkowe eksponaty, które rzadko są prezentowane na wystawach. Zajęcia poszerzą wiedzę o kulturze materialnej i duchowej regionu.

Kaszubskie malarstwo na szkle (warsztat)

Termin: rok szkolny
Warsztaty prowadzone przez twórcę ludowego od lat zajmującego się tradycyjnym malarstwem na szkle. Poznamy zasady, według jakich wykonuje się obrazy na szkle, i samodzielnie wykonamy własne dzieła.

Krótka historia animacji (warsztat)

Termin: wrzesień – grudzień
Historia ruchomych obrazów od Arthura Melbourne-Coopera przez Tadeusza Wilkosza do Wesa Andersona. Zajęcia poszerzają wiedzę uczniów dotyczącą historii światowej kultury plastycznej.

Obrzędowość bożonarodzeniowa (lekcja)

Termin: grudzień
Co oznacza nazwa Gody? Kim są kolędnicy? Skąd pochodzi choinka? Z czego wykonywano dawniej ozdoby świąteczne? W czasie lekcji obejrzymy film „A wczora z wieczora” na temat kolędników na Kaszubach. Znaczenie kultury i tradycji w kształtowaniu tożsamości narodowej, regionalnej, etnicznej.

Obrzędowość wielkanocna (lekcja)

Termin: marzec – kwiecień
Jaką magię kryje w sobie okres wielkanocny? Z czym jest związany podkurek i zaklinanie urodzaju w Środę Popielcową? Po co Śmierciucha i Judasz? Jaka jest symbolika palmy wielkanocnej? Czym się różni pisanka od kraszanki? Znaczenie kultury i tradycji w kształtowaniu tożsamości narodowej, regionalnej, etnicznej.

Opowiem Ci bajkę: piszemy scenariusz (warsztat)

Termin: wrzesień – grudzień
Warsztaty wspierające nauczanie literackie i kulturowe. Analiza elementów składających się na scenariusz filmowy (fabuła, bohater, suspens) i wspólne stworzenie scenariusza bajki.

O psie i kocie (lekcja)

Termin: rok szkolny
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje jak pies i kot. Dziś wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? Motywy literackie, symbolika, zwierzęta w historii społeczeństw i regionów.

Palma wielkanocna (warsztat)

Termin: marzec – kwiecień
Tradycyjne polskie palmy wielkanocne wykonamy z gałązek wierzby, borówki czy bukszpanu oraz dekoracji z bibuły.

Rękodzieło, decoupage i dizajn kaszubski (warsztat)

Termin: rok szkolny
Własnoręcznie wykonamy anioły, zakładki do książek, podstawki, zabawki i wiele innych drobiazgów zdobionych motywami kaszubskimi.

Rytmy Ziemi (warsztaty)

Termin: rok szkolny
Warsztaty bębniarskie, czyli muzyczna podróż dookoła świata. W ciekawej, interaktywnej formie poznamy rytmy i dźwięki z różnych kontynentów.

Informacje praktyczne:

 • czas trwania lekcji – 45 min
 • czas trwania warsztatu: 1–2 godz.
 • w sezonie letnim: od wtorku do piątku w godzinach 10.00–16.00, czwartek w godzinach 12.00–16.00
 • w sezonie zimowym: od wtorku do piątku w godzinach 9.00–16.00
 • koszt lekcji muzealnych – 50 zł (grupy do 30 osób)
 • cena warsztatu – 120 zł (grupy do 25 osób)
 • cena warsztatu malarstwa na szkle – 180 zł
 • cena pokazu – 80 zł
 • bilet wstępu dla dzieci – 1 zł
 • bilet wstępu dla dzieci do lat 7 – bezpłatny
 • grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • nie prowadzimy zajęć w weekendy

 

Program towarzyszący wystawie czasowej Odkryj Gdańsk z NIEMAPĄ

 

Kto w lesie mieszka?

13.07.2018, godz. 11.00
warsztat prowadzony przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gdańsk
dla rodzin z dziećmi
Las to nie tylko drzewa. To także dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W trakcie warsztatów poznamy tajemnice przyrody, nauczymy się rozpoznawać wybrane gatunki ptaków i ssaków, a także rysować liście. Zajęcia poprowadzi Witold Ciechanowicz, leśnik, doświadczony edukator w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” Nadleśnictwa Gdańsk.

Gdy rodzice byli dziećmi

14.07.2018, godz. 11.00
warsztat prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności
dla rodzin z dziećmi w wieku 6–11 lat
Jak myślicie, czy coś, co udaje czekoladę, może być smaczne? Czy irysy to rodzaj kwiatów, a kukułki to gatunek ptaków? O łakociach i nie tylko… Na zajęciach odbędziemy podróż do krainy dzieciństwa Waszych rodziców. Wejdziemy między półki sklepowe, bliżej poznamy codzienność PRL-u.

Gdy rodzice byli dziećmi

28.07.2018, godz. 11.00
warsztat prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności
dla rodzin z dziećmi w wieku 6–11 lat
Jak myślicie, czy coś, co udaje czekoladę, może być smaczne? Czy irysy to rodzaj kwiatów, a kukułki to gatunek ptaków? O łakociach i nie tylko…
Na zajęciach odbędziemy podróż do krainy dzieciństwa Waszych rodziców. Wejdziemy między półki sklepowe, bliżej poznamy codzienność PRL-u.

Informel – plama i ekspresja

22.08.2018, godz. 11.00
warsztat prowadzony przez CSW „Łaźnia”
dla rodzin z dziećmi od 6. roku życia
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z pojęciem informelu oraz jego odmianami. Celem działania nie będzie namalowanie konkretnego i pełnego dzieła, a przyjrzenie się i doświadczenie samego procesu tworzenia. Szczególnie ważne w wyborze tematu prac będą emocjonalność oraz postrzeganie otaczającego świata przyrody.

Informacje praktyczne:
Bilety: warsztaty są bezpłatne, obowiązują bilety do muzeum (oprócz piątków):
8 zł dorośli, 1 zł  dzieci i młodzież do 26 roku życia, bezpłatnie – dzieci do 7 roku życia
Rezerwacja: liczba osób na warsztatach ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr 58/552 12 71 wew. 101

Kontakt:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. +48 (058) 552 41 39 w. 104, 105, fax 552 46 37
e-mail: etnograf@mng.gda.pl

Program towarzyszący wystawie czasowej Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku”:

 • 23.05.2018 (środa), godz. 17.00, dr Aleksandra Jaśniewicz Oblicza portretu w Gdańsku

Informacje praktyczne:
– cena biletu wstępu – 1 zł
– czas trwania spotkania – 1 godzina
– miejsce: 1. piętro, Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24, Gdańsk

Oprowadzanie po wystawie dla seniorów. O zabytkach opowiadają pracownicy Działu Edukacji Muzealnej.

 • 25.05.2018 (piątek), godz. 12.00, Pokorne żony i pewni siebie mężowie, czyli o relacjach damsko-męskich w dawnym Gdańsku
 • 22.06.2018 (piątek), godz. 12.00, Bohaterowie, skandaliści, naukowcy – kim byli dawni gdańszczanie
 • 20.07.2018 (piątek), godz. 12.00, Zakodowane treści, czyli o czym naprawdę mówią portrety

Informacje praktyczne:
– cena biletu wstępu – 1 zł
– czas trwania spotkania – 1 godzina
– w budynku znajduje się winda
– miejsce: 1. piętro, Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24, Gdańsk

Program edukacyjny do wystawy czasowej „Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku” – lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej:

 • Po co nam portret (szkoła podstawowa, klasy 1–3)
  Jeśli chcemy kogoś uwiecznić, po prostu robimy zdjęcie. Ale jak radzili sobie ludzie, kiedy jeszcze nie wymyślono aparatów? Zamawiali portrety. Jak wyglądało tworzenie obrazu i czy łatwo było pozować? Przekonacie się na zajęciach.
 • W tajemnym świecie portretów (szkoła podstawowa, od klasy 4)
  Wydaje się, że stworzenie portretu jest łatwe – wystarczy namalować daną osobę i już, bo przecież na portretach nie dzieje się zbyt wiele, nie ma bitew ani innych ciekawych wydarzeń. Ale to tylko pozory! Przed portrecistą stało niełatwe zadanie – musiał nie tylko przedstawić swojego modela tak, żeby się jak najlepiej prezentował, ale też zmieścić na obrazie całą jego historię. Jak malarzom się to udawało? Odpowiedź poznacie na zajęciach.
 • Ciało i dusza, czyli w świecie portretu (licea, technika)
  Portret jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno? Portret to nie tylko przedstawienie osoby, która go zamówiła. To opowieść o niej – o epoce, w której żyła i konwenansach, którym podlegała, o jej statusie, guście i zainteresowaniach, a także o przebiegu jej życia. W trakcie zajęć omówimy najważniejsze pojęcia związane z malarstwem portretowym, uczniowie poznają też wymowny język gestów, dzięki którym będą mogli opowiedzieć swoją własną historię.

Informacje praktyczne:
– zajęcia są przeznaczone dla dzieci i młodzieży szkolnej
– miejsce: Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24, Gdańsk
– czas trwania lekcji: maksymalnie 1 godzina
– termin: od wtorku do piątku w godz. 10.00–16.00
– koszt lekcji muzealnej – 50 zł od grupy
– cena biletu wstępu – 1 zł od osoby
– grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
– zapisy: Oddział Sztuki Dawnej (58) 301 70 61 wew. 216 i 252, e-mail: edukacja@mng.gda.pl
– zgłoszenia grup należy dokonywać najlepiej z dwutygodniowym wyprzedzeniem

Kontakt:
Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
tel. +48 (58) 301 70 61 wew. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Ferie letnie z portretem w roli głównej. Warsztaty rodzinne przygotowane w ramach programu edukacyjnego do wystawy czasowej „Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku”:

 • 17.07.2018 (wtorek), godz. 11.00, Miny i pozy
  Ludzie są bardzo różni: jedni uwielbiają przygody, drudzy wolą spędzić czas z nosem w książce. Czy da się to wszystko pokazać na „niemym” portrecie? Oczywiście, że tak, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Wszelkie tajniki sztuki portretowej poznacie na naszych zajęciach.
 • 18.07.2018 (środa), godz. 11.00, W warsztacie portrecisty
  Jak długo trzeba pozować do portretu? Do czego w warsztacie były potrzebne szkło powiększające, sadza i gwoździe? Co robił malarz, jeśli portret się nie spodobał? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, zapraszamy na wystawę.
 • 19.07.2018 (czwartek), godz. 11.00, Portret współczesny
  Dawniej portrety głównie malowano, chociaż można je było także wyrzeźbić, wyhaftować lub ułożyć na mozaice. Dzisiaj wystarczy wyciągnąć telefon i zrobić selfie. Na zajęciach wnikliwie przyjrzymy się temu, jak artyści malowali swoich modeli, i stworzymy ich współczesny odpowiednik. Za pomocą jakich materiałów i technik będziemy tworzyć portrety? Zdradzimy na zajęciach!

Informacje praktyczne:
– termin: 17–19 lipca, od wtorku do czwartku
– zajęcia rozpoczną się w Oddziale Zielona Brama (ul. Długi Targ 24), część plastyczna odbędzie się w Oddziale Sztuki Dawnej (ul. Toruńskiej 1). W związku z czasem potrzebnym na przejście między tymi oddziałami zajęcia trwają do godz. 14.00
– warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, uczestniczą w nich zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie
– koszt zajęć: udział dziecka w warsztatach – 1 zł, opiekunowie – 6 zł (bilet ulgowy), dzieci do lat 7 – bezpłatnie
– można się zapisać na pojedynczy warsztat lub cały cykl
– liczba miejsc ograniczona
– zapisy: Oddział Sztuki Dawnej (58) 301 70 61 wew. 216 i 252, e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Kontakt:
Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
tel. +48 (58) 301 70 61 w. 216 i 252
e-mail: edukacja@mng.gda.pl

Szkoła podstawowa

Od ciemnej komnaty do pudełka z lustrem

Jak wynaleziono fotografię? Z jakich elementów zbudowany jest aparat? Co ma wspólnego „ciemna komnata” i współczesny aparat fotograficzny? Jak powstaje zdjęcie? W dobie szybkiej i cyfrowej fotografii zatrzymamy się na chwilę i wrócimy do czasów pierwszych eksperymentów z „rysowania światłem”.

Informacje praktyczne:
– miejsce: Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama), ul. Długi Targ 24, Gdańsk
– terminy: lekcje odbywają się w poniedziałki w godzinach 10-15, od wtorku do piątku w godzinach 9-10
– uczestnicy: zajęcia są przeznaczone dla grup młodzieży szkolnej (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne)
– grupy maksymalnie 25-osobowe
– czas trwania lekcji – 60 minut
– koszt lekcji muzealnej: 30 zł
– bilet wstępu: 1 zł
– rezerwacja: zgłoszenia grup należy dokonywać z tygodniowym wyprzedzeniem: tel. 58 307-59-12 w. 117 lub ggf@mng.gda.pl

Trzej muszkieterowie fotografii – czyli kto jest ojcem fotografii?

Chociaż wynalezienie fotografii zostało ogłoszone w 1839 roku, elementy do jej powstania znane były już w Starożytności i Średniowieczu. Dodatkowo, zjawiskiem fotografii i eksperymentowaniem w tej dziedzinie zajmowali się mieszkańcy Europy, Azji i Półwyspy Arabskiego. Podczas zajęć poszukamy odpowiedzi na pytanie, kto właściwie wynalazł fotografię i odwiedzimy dawne atelier fotograficzne.

Informacje praktyczne:
– miejsce: Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama), ul. Długi Targ 24, Gdańsk
– terminy: lekcje odbywają się w poniedziałki w godzinach 10-15, od wtorku do piątku w godzinach 9-10
– uczestnicy: zajęcia są przeznaczone dla grup młodzieży szkolnej (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne)
– grupy maksymalnie 25-osobowe
– czas trwania lekcji – 60 minut
– koszt lekcji muzealnej: 30 zł
– bilet wstępu: 1 zł
– rezerwacja: zgłoszenia grup należy dokonywać z tygodniowym wyprzedzeniem: tel. 58 307-59-12 w. 117 lub ggf@mng.gda.pl

Klasy gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne

Od ciemnej komnaty do pudełka z lustrem

Jak wynaleziono fotografię? Z jakich elementów zbudowany jest aparat? Co ma wspólnego „ciemna komnata” i współczesny aparat fotograficzny? Jak powstaje zdjęcie? W dobie szybkiej i cyfrowej fotografii zatrzymamy się na chwilę i wrócimy do czasów pierwszych eksperymentów z „rysowania światłem”.

Informacje praktyczne:
– miejsce: Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama), ul. Długi Targ 24, Gdańsk
– terminy: lekcje odbywają się w poniedziałki w godzinach 10-15, od wtorku do piątku w godzinach 9-10
– uczestnicy: zajęcia są przeznaczone dla grup młodzieży szkolnej (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne)
– grupy maksymalnie 25-osobowe
– czas trwania lekcji – 60 minut
– koszt lekcji muzealnej: 30 zł
– bilet wstępu: 1 zł
– rezerwacja: zgłoszenia grup należy dokonywać z tygodniowym wyprzedzeniem: tel. 58 307-59-12 w. 117 lub ggf@mng.gda.pl

Trzej muszkieterowie fotografii – czyli kto jest ojcem fotografii?

Chociaż wynalezienie fotografii zostało ogłoszone w 1839 roku, elementy do jej powstania znane były już w Starożytności i Średniowieczu. Dodatkowo, zjawiskiem fotografii i eksperymentowaniem w tej dziedzinie zajmowali się mieszkańcy Europy, Azji i Półwyspy Arabskiego. Podczas zajęć poszukamy odpowiedzi na pytanie, kto właściwie wynalazł fotografię i odwiedzimy dawne atelier fotograficzne.

Informacje praktyczne:
– miejsce: Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama), ul. Długi Targ 24, Gdańsk
– terminy: lekcje odbywają się w poniedziałki w godzinach 10-15, od wtorku do piątku w godzinach 9-10
– uczestnicy: zajęcia są przeznaczone dla grup młodzieży szkolnej (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne)
– grupy maksymalnie 25-osobowe
– czas trwania lekcji – 60 minut
– koszt lekcji muzealnej: 30 zł
– bilet wstępu: 1 zł
– rezerwacja: zgłoszenia grup należy dokonywać z tygodniowym wyprzedzeniem: tel. 58 307-59-12 w. 117 lub ggf@mng.gda.pl

Program towarzyszący wystawie czasowej Then&Now (Wczoraj i dziś). Wystawa alternatywnych technik fotografii

Warsztaty techniczne: Zbuduj własną camerę obscura

Nawiązując do obecnie trwającej wystawy szlachetnych technik fotograficznych, a także z okazji światowego dnia fotografii otworkowej (przypadającego na ostatnią niedzielę kwietnia) zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowych warsztatach. Właściwie będzie to podróż do samych początków fotografii. Na zajęciach zbudujemy pierwowzór aparatu fotograficznego oraz dowiemy się czym właściwie jest camera obscura i do czego początkowo była wykorzystywana.

Informacje praktyczne:
– miejsce: Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama), ul. Długi Targ 24, Gdańsk
– terminy: lekcje odbywają się do 27 kwietnia 2018, w poniedziałek w godzinach 10-15, od wtorku do piątku w godzinach 9-10
– uczestnicy: zajęcia są przeznaczone dla grup młodzieży szkolnej (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne)
– grupy maksymalnie 20-osobowe
– czas trwania warsztatów – 60 minut
– koszt lekcji muzealnej: 30 zł
– bilet wstępu: 1 zł
– rezerwacja: zgłoszenia grup należy dokonywać z tygodniowym wyprzedzeniem: tel. 58 307-59-12 w. 117 lub ggf@mng.gda.pl

Szkoła podstawowa

Józef Wybicki i jego czasy

Lekcja ukazuje postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Wybicki jest przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Lekcja odbywa się w najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego budynku.

Patron mojej szkoły – Józef Wybicki

Lekcja jest adresowana do uczniów szkół podstawowych, których patronem jest Józef Wybicki. W całości jest poświęcona jego życiu, działalności kulturalnej i politycznej. Zajęcia rozpoczynają się od obejrzenia portretu Józefa Wybickiego, omówienia jego herbu oraz przeczytania cytatów z pamiętników autora hymnu. Następnie uczniowie zapoznają się z życiem prywatnym Józefa Wybickiego – dowiedzą się, jak żył, gdzie chodził do szkoły, w jakich ważnych wydarzeniach uczestniczył. Lekcja jest wzbogacona multimediami – uczniowie przeanalizują drzewo genealogiczne Wybickich oraz prześledzą wędrówki swojego patrona po całej Europie.

Polskie symbole narodowe

Lekcja poświęcona najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania Mazurka Dąbrowskiego i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz historią polskiego herbu.

Śladami Mazurka Dąbrowskiego

Lekcja muzealna przypomina, kto jest autorem Mazurka Dąbrowskiego, oraz wyjaśnia, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach powstała ta pieśń. Uczestnicy zajęć mają także możliwość prześledzenia jej losów aż do czasów współczesnych.

Informacje praktyczne:

 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 40 osób
 • lekcje: od wtorku do soboty w godzinach 9.00–16.00, niedziele w godzinach 10.00–16.00
 • rezerwacja lekcji pod numerem telefonu +48 (058) 687 71 83
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł
 • bilet dla dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatny

Kontakt:
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
83-422 Nowy Barkoczyn, Gmina Nowa Karczma
tel. +48 (058) 687 71 83

Klasy gimnazjalne

Losy Mazurka Dąbrowskiego

Lekcja prezentuje burzliwe losy polskiego hymnu. Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później znana pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego, została hymnem dopiero 130 lat po jej napisaniu. W tym czasie pieśń była niejednokrotnie cenzurowana, zmieniana, a nawet zakazywana. Uczniowie mają okazję się dowiedzieć, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach powstała Pieśń Legionów oraz jaką rolę odgrywała w okresie napoleońskim. Przez losy kolejnych powstań: listopadowego, krakowskiego, Wiosnę Ludów, styczniowego, rewolucję 1905 roku i powstania śląskie, ukazujemy rolę tej żołnierskiej pieśni w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków aż do utworzenia niepodległego państwa polskiego i uznaniu Mazurka Dąbrowskiego za hymn narodowy. Następnie prezentujemy los Polaków i hymnu podczas II wojny światowej aż do czasów współczesnych.

Polskie symbole narodowe

Orzeł Biały, barwa biało-czerwona oraz hymn Mazurek Dąbrowskiego – lekcja prezentuje symbole polskiej państwowości w rozwoju historycznym, niezwykle silnie związane z naszą tradycją narodową. Celem zajęć jest możliwie najszersze i skuteczne spopularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych.

Polski orzeł wojskowy

To świetna okazja, by poznać historię polskiego orła wojskowego, począwszy od 1791 roku (czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego) po obecnie obowiązujące orły wojskowe. Podczas lekcji można obejrzeć liczne eksponaty, w tym bardzo rzadkie orły z okresu II wojny światowej: jenieckie i powstańcze.

Życie i działalność polityczna Józefa Wybickiego

Opowiemy o życiu twórcy hymnu, począwszy od dzieciństwa w będomińskim dworku, poprzez naukę u stryja Franciszka i w Kolegium Jezuickim w Starych Szkotach, praktykę prawniczą, konfederację barską, rozbiory, Konstytucję 3 maja, powstanie kościuszkowskie, walki Legionów Polskich, okres Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego aż do śmierci Wybickiego w Manieczkach. Uczniowie zapoznają się z twórczością Józefa Wybickiego, którą prezentował m.in. na słynnych obiadach czwartkowych, „wejdą” w jego życie rodzinne, poznają jego sympatie polityczne i zasady, jakimi się kierował w życiu.

Informacje praktyczne:

 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 40 osób
 • lekcje: od wtorku do soboty w godzinach 9.00–16.00, niedziele w godzinach 10.00–16.00
 • rezerwacja lekcji pod numerem telefonu +48 (058) 687 71 83
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł
 • bilet dla dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatny

Kontakt:
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
83-422 Nowy Barkoczyn, Gmina Nowa Karczma
tel. +48 (058) 687 71 83

Szkoły ponadgimnazjalne

Losy Mazurka Dąbrowskiego

Lekcja prezentuje burzliwe losy polskiego hymnu. Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później znana pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego, została hymnem dopiero 130 lat po jej napisaniu. W tym czasie pieśń była niejednokrotnie cenzurowana, zmieniana, a nawet zakazywana. Uczniowie mają okazję się dowiedzieć, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach powstała Pieśń Legionów oraz jaką rolę odgrywała w okresie napoleońskim. Przez losy kolejnych powstań: listopadowego, krakowskiego, Wiosnę Ludów, styczniowego, rewolucję 1905 roku i powstania śląskie, ukazujemy rolę tej żołnierskiej pieśni w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków aż do utworzenia niepodległego państwa polskiego i uznaniu Mazurka Dąbrowskiego za hymn narodowy. Następnie prezentujemy los Polaków i hymnu podczas II wojny światowej aż do czasów współczesnych.

Polskie symbole narodowe

Orzeł Biały, barwa biało-czerwona oraz hymn Mazurek Dąbrowskiego – lekcja prezentuje symbole polskiej państwowości w rozwoju historycznym, niezwykle silnie związane z naszą tradycją narodową. Celem zajęć jest możliwie najszersze i skuteczne spopularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych.

Polski orzeł wojskowy

To świetna okazja, by poznać historię polskiego orła wojskowego, począwszy od 1791 roku (czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego) po obecnie obowiązujące orły wojskowe. Podczas lekcji można obejrzeć liczne eksponaty, w tym bardzo rzadkie orły z okresu II wojny światowej: jenieckie i powstańcze.

Życie i działalność polityczna Józefa Wybickiego

Opowiemy o życiu twórcy hymnu, począwszy od dzieciństwa w będomińskim dworku, poprzez naukę u stryja Franciszka i w Kolegium Jezuickim w Starych Szkotach, praktykę prawniczą, konfederację barską, rozbiory, Konstytucję 3 maja, powstanie kościuszkowskie, walki Legionów Polskich, okres Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego aż do śmierci Wybickiego w Manieczkach. Uczniowie zapoznają się z twórczością Józefa Wybickiego, którą prezentował m.in. na słynnych obiadach czwartkowych, „wejdą” w jego życie rodzinne, poznają jego sympatie polityczne i zasady, jakimi się kierował w życiu.

 Informacje praktyczne:

 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 40 osób
 • lekcje: od wtorku do soboty w godzinach 9.00–16.00, niedziele w godzinach 10.00–16.00
 • rezerwacja lekcji pod numerem telefonu +48 (058) 687 71 83
 • koszt lekcji muzealnej – 50 zł
 • bilet dla dzieci i młodzieży – 1 zł
 • bilet dla dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatny

Kontakt:
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
83-422 Nowy Barkoczyn, Gmina Nowa Karczma
tel. +48 (058) 687 71 83

Szkoła podstawowa, klasy gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne

Z wizytą w dworze szlacheckim

W ramach zwiedzania uczniowie są zapoznawani z historią miejsca, zbiorów i ludzi będących właścicielami pałacu. W zależności od pogody oprowadzanie obejmuje także wizytę w zabytkowym parku. Ponadto, po ustaleniach z proboszczem istnieje możliwość zwiedzenia kaplicy rodowej hrabiów Sierakowskich, znajdującej się na obrzeżu parku waplewskiego. Oprowadzanie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty.

Informacje praktyczne:

 • grupy nie mogą liczyć więcej niż 30 osób
 • oprowadzania od wtorku do piątku w godzinach 10.00–16.00
 • grupy należy zgłaszać z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • rezerwacja lekcji pod numerem telefonu +48 (055) 277 15 68
 • bilet wstępu dla dzieci i młodzieży – bezpłatny

Kontakt:
Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią
82-410 Stary Targ
tel. +48 (055) 277 15 68

adminEdukacja