Przed wojną w zbiorach gdańskiego Muzeum Rzemiosł znajdowało się ponad 200 obiektów ze szkła.
Była to imponująca i różnorodna kolekcja, obejmująca dzieła z różnych epok i stylów – od naczyń z czasów Cesarstwa Rzymskiego, przez średniowieczne czarki typu Maigelein, szkła weneckie, rubinowe i mleczne malowane emalią, aż po barokowe szklanice, puchary i kielichy oraz szkła czeskie i śląskie zdobione szlifem i rytem. Nie brakowało też wyrobów z XIX wieku i secesyjnych form.
W kolekcji znajdowały się również m.in. kwatery okienne z witrażami pochodzącymi z gdańskich kamienic – wiele z nich przedstawiało herby patrycjuszowskich rodów.
Niestety, ze względu na braki w archiwalnej dokumentacji, nie wiemy dokładnie, ile obiektów liczyła cała kolekcja. Udało się ją częściowo odtworzyć na podstawie zachowanych inwentarzy, fotografii i spisów ewakuacyjnych.
Szkło, kruche z natury, miało niewielkie szanse przetrwać wojnę. A jednak – część zbioru ocalała i dziś znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Niektóre naczynia zachowały nawet oryginalne nalepki z numerami inwentarzowymi!
Podczas spotkania będzie można poznać historię tej wyjątkowej kolekcji, która przez lata bardzo rzadko była pokazywana publiczności.
Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „(Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku” w ramach projektu „Badanie polskich strat wojennych”.
Informacje praktyczne:
▪️ 20.05 (wtorek)
▪️ godz. 17:30
▪️ Oddział Sztuki Dawnej MNG
▪️ ul. Toruńska 1, Gdańsk
▪️ prowadzenie: Magdalena Podgórzak
Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.