Zapraszamy na cykl otwartych wykładów towarzyszących wystawie „Olga Boznańska i… malarstwo polskie XIX i początku XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku”. Przyjrzymy się historii kolekcji, ewolucji form malarskich i idei artystycznych oraz zagadnieniom społecznym i sylwetkom wybitnych twórców epoki. Każde spotkanie to okazja do rozmowy i wspólnego odkrywania bogactwa polskiej sztuki czasu przełomów artystycznych, przemian społecznych i narodowych aspiracji.
Olga Boznańska to jedna z najwybitniejszych polskich artystek, której malarstwo, subtelne i oryginalne, nie wpisywało się jednoznacznie w żaden nurt artystyczny swoich czasów. Była artystką totalną, która swoje życie podporządkowała sztuce. W liście do swojego ojca napisała: „(…) to moje szczęście, (…) innego nie pragnę na świecie i w chwili, kiedy nie będę mogła malować, powinnam przestać żyć”.
Stworzyła swój indywidulany styl, który szybko znalazł uznanie w oczach krytyków. Adolf Basler tak napisał o Jej sztuce „Panna Boznańska (…) konsekwentnie swoją wizję malarską świata wypowiada w obrazach, czy są to portrety ludzkie, czy portret psa, czy martwa natura, czy też krajobraz. Tu ją intelektualne czynniki mało obchodzą: maluje tak, by sprawić największą rozkosz dla oka”. Jej zamglone, wibrujące i emanujące tajemniczą siłą obrazy uznawano za dzieła trudne, wymagające od widza wrażliwości i estetycznego wyrobienia. O portretach kobiecych Boznańskiej mówiono, że są magnetyczne i że jej sposób malowania jest taki sam jak charakter artystki: subtelny, lecz pełen siły. Dorobek Boznańskiej to ponad trzy tysiące obrazów, z których większość to portrety. Jest artystką znaną a jednak ciągle pozostającą tajemniczą.
Wykładać będzie: Małgorzata Paszylka-Glaza
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 22.10 (środa), godz. 18:00
- miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej, Pałac Opatów, ul. Cystersów 18, Gdańsk
- wejście od strony administracyjnej, zlokalizowane po lewej stronie od drzwi głównych
- koszt: bezpłatny
- zapisy: nie obowiązują wcześniejsze zapisy
- realizacja: dr Marta Cyuńczyk, Kacper Nadolski, Małgorzata Paszylka-Glaza