Gdańskie ślady Szekspira. Chodowiecki & Limon

Uniwersytet Gdański i Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszają na wystawę Gdańskie ślady Szekspira. Echoes of Shakespeare in Gdańsk: Chodowiecki & Limon. Wernisaż wystawy odbędzie się w dzień urodzin Profesora Jerzego Limona, 24 maja 2022 r. o godz. 17.00, natomiast wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 25 maja do 31 lipca 2022 roku w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Kuratorkami wystawy są Alicja Andrzejewska-Zając i Joanna Kamień.

Wystawa odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych i naukowych „Jerzy Limon: INSPIRACJA – DIALOG – POLEMIKA”, organizowanych przez Uniwersytet Gdański, Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

Na dwujęzyczną (polsko i angielskojęzyczną) ekspozycję składać się będzie 80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona, inspirowanych twórczością Szekspira. Dzieła Chodowieckiego prezentowane na wystawie to m.in. cykle ilustracji do Hamleta, Makbeta, Króla Henryka IV, Wesołych Kumoszek z Windsoru czy Koriolana. Wśród prac z kolekcji Jerzego Limona są zarówno bardzo stare oryginalne ryciny i grafiki (m.in. kolorowa grafika Petera Willera Der Stadthoff z ok. 1650 roku, prezentująca Szkołę Fechtunku w Gdańsku); kolorowa rycina do sztuki Jak wam się podoba, grafika do Otella oraz współczesne rysunki, obrazy i dzieła takich twórców, jak Kiejstut Bereźnicki, Andrzej Markowicz, Rafał Olbiński, Marian Kołodziej, czy Andrzej Taranek.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog, zawierający teksty organizatorów wystawy, muzealników, teatrologów i szekspirologów, a także filmowa kompilacja komentarzy Profesora Jerzego Limona, przygotowana na podstawie wygłaszanych przez niego wcześniej wykładów o Szekspirze.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Gdańska i współorganizowana przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

  • Link do katalogu: https://tiny.pl/96h7x
  • Wstęp na wystawę bezpłatny od 25 maja 2022.
  • Godziny otwarcia: wtorek–piątek 10.00–17.00, sobota 10.00–15.00, niedziela i poniedziałek nieczynne.
  • Od 1 lipca 2022 r.: wtorek–piątek 10.00–15.00, w soboty, niedziele i poniedziałki nieczynne.

Gdańskie ślady Szekspira. Kuratorzy: Alicja Andrzejewska-Zając & Joanna Karnień. Echoes of Shakespear in Gdańsk: Chodowiecki & Limon 25.05-31.07.2022 Wystawa prac Daniela Chodowieckiego ze zbiorów MNG oraz kolekcji szekspirowskiej Jerzego Limona


Data

25 maj 2022 - 31 lip 2022

Lokalizacja

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk

Informacje

Godziny otwarcia

10:00 - 17:00
Wtorek-Piątek
10:00 - 15:00
Sobota
Nieczynne -
Niedziela, Poniedziałek