Aktualności

Zakup obrazu Louisa Friedricha Rudolfa Sy „Portret młodej Warmiaczki” (1854 r.)

Miło nam poinformować o zakupie do kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku obrazu Louisa Friedricha Rudolfa Sy „Portret młodej Warmiaczki” (1854 r.) Obraz został nabyty dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o.

Jest to dzieło autorstwa jednego z najważniejszych malarzy gdańskich XIX wieku. Sy mieszkał i pracował w Gdańsku od 1845 roku do śmierci w 1887. Był portrecistą, ale też twórcą malowideł do Dworu Artusa. Jest także autorem kopii „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga.

Louis Sy to postać niezwykle istotna dla Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od 1872 r. do śmierci był kustoszem i konserwatorem w Muzeum Miejskim. Niestety, jego dzieła znajdujące się w zbiorach przedwojennego muzeum nie przetrwały II wojny światowej.

Zakupiony obraz, sygnowany i datowany, jest wyjątkowo cenny. Uwagę zwraca nie tylko jego jakość artystyczna, ale też tematyka. Przedstawia młodą kobietę – Warmiaczkę – w kaplicy przy figurze maryjnej. Fascynujący jest właśnie ten regionalistyczny charakter dzieła, który stanowi świadectwo zainteresowania niemieckiego artysty – mieszkającego w protestanckim Gdańsku – katolicką, częściowo polską kulturą Warmii.

Mecenasem obrazu jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Logotyp Portu Lotniczego Gdańsk

 

Postać kobiety w stroju regionalnym

 

adminZakup obrazu Louisa Friedricha Rudolfa Sy „Portret młodej Warmiaczki” (1854 r.)