Aktualności

NOC MUZEÓW 2024 | 18.05

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów już za pasem! 18 maja 2024 szykujemy dla Was cały wachlarz wydarzeń. Sprawdźcie, od którego miejsca zaczniecie Waszą nocną wędrówkę po gdańskich muzeach:

Oddział Sztuki Dawnej
GDZIE: ul. Toruńska 1, Gdańsk
KIEDY: 19:00–1:00

Bal u patrycjuszy
Zapraszamy was na bal! Naszymi gospodarzami będą gdańscy patrycjusze znani z bajecznych bogactw, dobrego gustu i niespożytych sił do zabawy. Zapewnią nam tańce, pokazy luksusowych dzieł sztuki i warsztaty, w czasie których będziecie mogli wyposażyć się w stylowe dodatki. Plotka głosi, że zdradzą także kilka skandali z wysokich sfer (ale sza, nie słyszeliście tego od nas).

19:30-00:00
Wielopokoleniowe tańce z DJ Viką
Wyjątkowa noc wymaga wyjątkowej oprawy. Tego wieczoru w dawnych klasztornych wnętrzach zagra dla nas Wirginia Szmyt, czyli DJ Vika – gwiazda klubów, parad seniorów i od niedawna także filmu. Dobra zabawa nie ma limitu wieku, czekamy więc na was wszystkich na parkiecie.

19:30-23:00
Warsztaty sitodruku
Jaka jest lepsza pamiątka z muzeum niż torba? Pomieści wiele i wytrzyma jeszcze niejedną wizytę. Podczas warsztatów będziecie mogli samodzielnie wykonać na niej sitodruk nawiązujący do dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nad stoiskiem czuwa: Pracownia Wschodnia.

19:30-23:00
Warsztaty biżuteryjne
Patrycjuszowski strój nie mógł obyć się bez okazałej biżuterii. W czasie wizyty w Oddziale Sztuki Dawnej koniecznie odnajdźcie stoisko, przy którym wykonacie jej współczesną, kolorową wersję. Nad stoiskiem czuwa pracownia Lignumki.

19:30-23:00
Luksus na pokaz
Luksus, blichtr i ekstrawagancja to słowa najlepiej opisujące gust dawnych gdańszczan. Nasi kustosze przygotowali dla was wyjątkowy pokaz dwóch nowych nabytków do kolekcji, które mają z nimi wiele wspólnego. Pierwszy to portret Bartłomieja Schachmanna – burmistrza, podróżnika, kolekcjonera i mecenasa, któremu Gdańsk zawdzięcza kilka wspaniałych budynków i dzieł sztuki. Drugi to zegar autorstwa Johanna Simona Betzmeyera, wykonany ze złoconego mosiądzu, granatów i czerwonego złota, wyposażony w równie kosztowny przenośny futerał.

Pokazy odbywają się co 15 min. Obowiązuje limit osób w jednym wejściu – max. 15 osób w grupie.

19:00-00:00
Gra muzealna „Lubieżni i kłótliwi
Na wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki” dzieła opowiadają nam o tym, jak chcieli widzieć siebie dawni gdańszczanie. Jest jednak jeden problem – nie zawsze byli aż tak pobożni i cnotliwi, za jakich chcieliby uchodzić. Muzealne sale pełne są skandali. Podążajcie ich tropem i przekonajcie się, kto był lubieżny, a kto kłótliwy. Gra 16+

19:00-00:00
Szukanki – zadania dla młodych koneserów sztuki
Lubicie buszować po zakamarkach? Macie oko do detali, zmysł poszukiwacza i dużo ciekawości? To dobrze się składa, bo mamy dla was kilka rzeczy do odnalezienia. Karty w dłoń i ruszajcie na odkrywanie muzeum! Zobaczycie najstarsze, najdziwniejsze, największe i najcenniejsze dzieła sztuki związane z dawnym Gdańskiem, jakie mamy w naszych zbiorach.

19:15–00:00
Skandaliczny spacer
Gdzie w muzeum odbywały się sekcje zwłok? Który portret przedstawia bohatera wielkiego miłosnego skandalu? Kto wpadł na pomysł zakonserwowania swojego ciała po śmierci? O wszystkim opowiedzą nasi edukatorzy i edukatorki, którzy odkryją przed wami muzealne tajemnice, skandale i historie z dreszczykiem. Wypatrujcie ich przy wybranych eksponatach. Koniecznie odwiedźcie wszystkie punkty!

19:00–00:30
„Dzieła utracone”
Pokazy filmów opowiadających zawiłe historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w wyniku II wojny światowej.

19:00–00:30  
Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów
Gdańszczanie słynęli ze swojego zamiłowania do nauki i otwartości na świat. Nie mniej słynna była ich żyłka do handlu. Jeśli chcecie połączyć zdobywanie wiedzy z ubiciem dobrego interesu, sprawdźcie, co przygotowaliśmy na wyprzedaży książek i katalogów.
📚 Pełen spis publikacji Muzeum Narodowego w Gdańsku, dostępnych podczas Nocy Muzeów 👉 POBIERZ

19:00–00:30
Strefa barowa „Red Light”
Z ogromu emocji na balu łatwo opaść z sił. Odświeżycie je w strefie barowej, o którą zadba „Red Light”.


NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki / Gdańska Galeria Fotografii
GDZIE: ul. Jaracza 14, Gdańsk
KIEDY: 19:00–1:00

19:00-22:00
Przegląd portfolio
Fotografujecie amatorsko lub zawodowo i chcielibyście poddać swoje prace ocenie profesjonalistów? Przynieście swoje teczki i porozmawiajcie z prowadzącymi – Agnieszką Babińską (fotografia klasyczna i inscenizowana) i Dominikiem Kulaszewiczem (fotografia kreacyjna i reklamowa). Jak przygotować teczkę? Powinna zawierać 20-30 prac w formie odbitek lub wydruków fotograficznych. Czas przewidziany na ocenę teczki to 15 min. Wydarzenie 18+. Obowiązują zapisy: zapisy@mng.gda.pl

20:00-21:00
Performance Sekcji działań performatywnych ASP Gdańsk
Performance przygotowany przez Sekcję działań performatywnych jest wyrazem krytycznej obserwacji rzeczywistości okiem młodych osób. Zapraszają nas do spotkania z ich wrażliwością i obszarami, które zwracają ich szczególną uwagę: od utowarowienia jednostki, przez bezradność wobec światowych konfliktów zbrojnych i trwających podziałów, po narracje o niezgodzie na pełnienie opresyjnych ról społecznych.

21:30-00:30
DJ-set POISE
Artystyczny kolektyw muzyczny POISE eksploruje przestrzeń języka audiowizualnego, dając głos osobom kobiecym, queerowym i niereprezentowanym na trójmiejskiej scenie klubowej. Kolektyw powstał z potrzeby stworzenia gruntu, który nie gubi wartości, zaprasza wszystkich i zapewnia bezpieczną przestrzeń. Zagrają: DiV4 oraz LAVΣN.


Zielona Brama
GDZIE: Długi Targ 24, Gdańsk
KIEDY: 18:00–1:00

18:00–1:00
Wystawa „Polski Gdańsk w roku 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego”
Widoki Gdańska jako arcydzieło polskiej propagandy wizualnej? Co więcej, zlecone oficjalnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych? Taką historię ma opublikowana w 1928 roku teka graficzna, w której Jan Gumowski przedstawił zabytkową architekturę Gdańska. Zarówno pobyt artysty w mieście, jak i przygotowanie grafik, sfinansowały polskie władze. Same widoki dobrano zaś w taki sposób, by jak najsilniej podkreślić związki dawnego Gdańska z Polską.

W Noc Muzeów zapraszamy na otwarcie wystawy „Polski Gdańsk w roku 1928. Teka graficzna Jana Gumowskiego”. Zaprezentujemy na niej litografie oraz oryginalne rysunki ołówkiem stanowiące ich pierwowzór. Rysunki zostały pozyskane do zbiorów w 2021 roku i po raz pierwszy zostaną pokazane publicznie.


Oddział Etnografii
GDZIE: Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19, Gdańsk
KIEDY: 19:00–1:00

19:00–20:00
Aktywne odkrywanie wystawy czasowej „Schronienie: dobrostan” dla rodzin
Do aktywnego i uważnego odkrywania wystawy czasowej „Schronienie: dobrostan” zapraszamy dzieci z opiekunami. Edukacyjna ścieżka zwiedzania przygotowana do wystawy zostanie wzbogacona o specjalne detektywistyczne zadanie – z lupami i latarkami wyruszymy na poszukiwanie leśnych stworzeń. Prowadzenie: Urszula Kokoszka

20:00–21:30
Warsztaty Zielarski notatnik
Zapraszamy na przygodę z botaniką. W trakcie warsztatów dowiecie się, jak prawidłowo zbierać i suszyć kwiaty i zioła. Wykonacie też specjalny zeszyt na roślinne okazy, który będzie czekać na wypełnienie zebranymi przez was okazami. Warsztaty będą okazją do skupienia się na działaniu i lekcją uważności. Warsztaty otwarte, bez limitu wiekowego. Prowadzenie: Elżbieta Konieczna Karuzela Pasji.

22:00–23:30
Koncert zespołu Chrust
Chrust to grupa muzyczna grająca nowoczesną muzykę etniczną. Karol Konop, Dariusz Mrozek i Małgorzata Oleszczuk zadebiutowali w 2021 roku. Trzy zupełnie inne osobowości reprezentujące swoje ulubione style muzyczne (folk, electro, rock) dają w połączeniu niepowtarzalne, współczesne brzmienie. Twórczość grupy oparta jest o polską muzykę tradycyjną i słowiańską, a ich koncerty są niczym bomba energetyczna zawierająca liczne mantry, hipnotyzujące melodie ubrane w białe zaśpiewy, agresywne partie perkusyjne i nietuzinkowe brzmienia elektroniczne.


Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
GDZIE: Będomin 16, 83-422 Nowy Barkoczyn
KIEDY: 18:00–24:00

Noc ziemniaka
Kunegunda Wybicka uwielbiała kwiaty. Sprowadziła ostatnio sadzonki egzotycznych kwiatów zwanych z włoska tartuffo. Nie może doczekać się pierwszych kwiatów, które, jak opowiadały jej przyjaciółki, są przepiękne. Józef dostał właśnie przesyłkę od nowej administracji pruskiej, w której gubernator von Klotz nakazuje obsadzić jedno z jego pól „ziemnymi jabłkami”. Podobno transport sadzonek został już do niego wysłany. Von Klotz ostrzega w liście Wybickiego, by strzegł ich jak największego skarbu, bo sam Cesarz pokłada w tej roślinie wielkie nadzieje. Tymczasem w dworze Grzegorz robi porządki. Ciężka praca wzmaga apetyt i Grzegorzowi coraz bardziej w brzuchu burczy. Chyba będzie musiał znaleźć coś do przekąszenia…

Tak zaczyna się gra terenowa „Skarb Cesarza”, której bohaterem będzie motyw przewodni tegorocznej Nocy Muzeów, czyli… ziemniak. To tylko początek atrakcji, które przygotowaliśmy dla was na ten wyjątkowy wieczór.

18:00–24:00
Gra terenowa „Skarb Cesarza”
Gry i zabawy parkowo-dworskie
Pokazy rzemiosł dawnych
Kiermasz książki muzealnej

22:00
Ognisko


Muzeum Tradycji Szlacheckiej
GDZIE: Waplewo Wielkie, 82-410 Stary Targ

KIEDY: 17:00–23:00

17:00-23:00
Oprowadzania po Pałacu
Jakie obrazy miały inspirować do rozmów podczas posiłków w jadalni? Skąd wzięła się nazwa Sali Gdańskiej? Do czego służyły „naczynia nocne” w sypialniach? W co grali goście pałacu? W trakcie Nocy Muzeów odpowiemy na wszystkie wasze pytania. Dołączcie do nas na wieczornych oprowadzaniach po pałacu i poznajcie tajemnice codziennego życia rodziny Sierakowskich. 

17:00-23:00
Gra muzealna
Obrazy, rzeźby, porcelana, meble, numizmaty a nawet dzieła sztuki ze Wschodu – to wszystko składało się na wspaniałe zbiory sztuki gromadzone przez kolejne pokolenia rodziny Sierakowskich, zamieszkujących pałac w Waplewie. Historia odbiła na zbiorach swoje piętno, rosły, kurczyły się i zmieniały miejsce. A jak wyglądają teraz? Dowiecie się tego po wyruszeniu na detektywistyczną przygodę razem z grą w poszukiwaniu zaginionych i ocalałych obiektów z kolekcji Sierakowskich.

18:00, 20:00, 22:00
Prezentacja portretu Idalii z Pociejów Sołtanowej
W Noc Muzeów zaprezentujemy jedno z odnalezionych dzieł z kolekcji Sierakowskich. Dotychczas uznawany za zaginiony obraz to portret Idalii z Pociejów Sołtanowej, matki Marii z Sołtanów Sierakowskiej, właścicielki Waplewa. Jego autorem jest Aleksander Molinari (1772-1831), portrecista cieszący się uznaniem wśród szlachty i arystokracji.

adminNOC MUZEÓW 2024 | 18.05