Aktualności

Zakup obrazu Eduarda Hildebrandta „Dzieci na brzegu” (1855 r.)

Zakup obrazu Eduarda Hildebrandta (1817 Gdańsk – 1868 Berlin) „Dzieci na brzegu” (1855 r.) jest już drugim dziełem nabytym dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Eduard Hildebrandt był uznanym pejzażystą, a krajobrazy morskie stanowiły najbardziej cenioną część twórczości pochodzącego z Gdańska malarza. Najczęściej pokazywał widok morza przy pochmurnym niebie albo podczas zachodu słońca. Podobnie jest w tym przypadku, promienie światła przeświecając przez zachmurzone niebo oświetlają spokojne morze. Na brzegu w lekkim półcieniu pokazana jest ożywiająca całość kompozycji scena rodzajowa: grupa dzieci pod czujnym okiem matki przygląda się pełznącym po brzegu krabom. W tle widoczne dwie łodzie i zgromadzone przy nich postaci.Obraz prawdopodobnie przedstawia krajobraz skandynawski. W 1856 roku, po śmierci młodszego brata Fritza artysta wyruszył w podróż do Norwegii, na Przylądek Północny, wracając odwiedził także Szwecję.

Kolekcja obrazów Hildebrandta była budowana przez przedwojenne Muzeum Miejskie w Gdańsku (Stadtmuseum Danzig) i należała do jednej z najważniejszych w zbiorach tego muzeum. Utracony podczas II wojny światowej pejzaż „Das blaue wunder” („Niebieskie cuda”) był uważany za sztandarowe dzieło tej kolekcji (dwa obrazy, w tym wspomniane „Niebieskie cuda” figurują w spisie strat wojennych Muzeum Miejskiego). Obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego, instytucji kontynuującej działalność Muzeum Miejskiego w Gdańsku, znajduje się kolekcja prac Eduarda Hildebrandta, w skład której wchodzą trzy obrazy, dwa szkice olejne, sześć rysunków i akwarel.

Zakupione dzieło Hildebrandta jest znakomitym uzupełnieniem kolekcji prac artysty. Obecnie jest prezentowany na wystawie „Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku” gdzie zostały pokazane wszystkie znajdujące się w naszej kolekcji prace malarza.

Mecenasem obrazu jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Logotyp Portu Lotniczego Gdańsk

adminZakup obrazu Eduarda Hildebrandta „Dzieci na brzegu” (1855 r.)