Aktualności

Dotacja celowa: Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku

W ramach realizacji zadania Muzeum Narodowe w Gdańsku zorganizuje trzy wystawy wraz z towarzyszącymi im działaniami edukacyjnymi i promocyjnymi:

Dokładnie! Madonna pod jodłami

kuratorzy cyklu: Agata Abramowicz, Jacek Friedrich
29 kwietnia – 25 czerwca 2023
lokalizacja: Oddział Sztuki Dawnej; Gdańsk, ul. Toruńska 1

Kontynuacja cyklu wystawienniczego prezentującego wybrane, pojedyncze dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz innych instytucji. Każdorazowo wystawa jednego dzieła obudowana jest bogatym programem edukacyjnym oraz popularyzatorskim, które umożliwiają przyjrzenie się dziełom z nowych, także nieoczywistych perspektyw. Pierwsza z odsłon w 2023 roku prezentuje dzieło Lucasa Cranacha starszego „Madonna pod jodłami” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Kuratorem tej edycji projektu jest Piotr Birecki.

Looking Through Objects. Kobiety we współczesnym polskim dizajnie

kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Gian Luca Amadei, Dario Lombardi
termin: 12 maja – 6 sierpnia 2023
lokalizacja: NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki; Gdańsk ul. Jaracza 14

Na wystawie znajdą się starannie wyselekcjonowane obiekty autorstwa kilkunastu polskich twórczyń, a także zdjęcia, teksty kuratorskie, fragmenty wywiadów i poszerzone opisy tych obiektów. Elementem wiodącym będą prace projektantek ilustrujące zmiany, jakie dokonały się w ostatniej dekadzie zarówno w Polsce, jak i ich osobistych doświadczeniach. Wystawa powstała w ramach dwuletniego projektu „Looking Through Objects”, realizowanego przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w ramach dotacji przyznanej w programie „Kultura Inspirująca” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2021-2022 na projekt złożyły się wystawa czasowa z publikacją towarzyszącą wystawie, publikacją naukową oraz program seminaryjny i popularyzatorski. Jego głównym celem – w pierwszej, realizowanej w Tallinie odsłonie – było zaprezentowanie zagranicznej publiczności przedmiotów stworzonych przez czołowe polskie projektantki. Za pomocą różnorodnych form przekazu polski dizajn ukazany został jako narzędzie społecznej i kulturowej zmiany. Wystawa, którą zaprezentujemy polskiej publiczności w NOMUS-ie, pokazywana była w Muzeum Sztuk Stosowanych i Dizajnu w Tallinie od 17 czerwca do 25 września 2022 roku.

Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku

kuratorka: Magdalena Mielnik
termin: 28 lipca – 26 listopada 2023
lokalizacja: Oddział Zielona Brama; Gdańsk, Długi Targ 24

Ekspozycja będzie poświęcona gdańskiemu środowisku malarskiemu w XIX wieku. Punktem wyjścia do jej stworzenia staną się wystawy organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Gdańsku, prezentowane wówczas w Zielonej Bramie. Wystawa będzie organizowana we współpracy z Muzeum Gdańska, w którym pokazane zostaną XIX-wieczne widoki miasta. Ekspozycji towarzyszyć będzie konferencja dotycząca sztuki XIX-wiecznego Gdańska organizowana we współpracy z Muzeum Gdańska. Do wystawy wydrukowany zostanie ilustrowany przewodnik.

Dotacja celowa w kwocie 670 000 zł na wydatki bieżące ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach realizacji zadania: Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

flaga i godło Polski

logotyp mkidn

adminDotacja celowa: Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku