Aktualności

Oferta edukacyjna Muzeum Narodowego w Gdańsku

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Gdańsku dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

ODDZIAŁ SZTUKI DAWNEJ

Informacje praktyczne:
Miejsce: Oddział Sztuki Dawnej MNG, ul. Toruńska 1, Gdańsk
Termin: wtorek-piątek, godz. 11.15, 12.45, 14.15
Koszt zajęć: 150 zł od grupy, Akademia Gdańskich Lwiątek: 110 zł
Koszt biletów: 1 zł od ucznia(-nicy), dzieci do 7 lat bezpłatnie
Wstęp bezpłatny dla opiekuna(-ki): 1 opiekun(-ka) na 10 uczniów(-nic)
Czas trwania: max. 60 min (szkoły podstawowe) i max. 90 min (szkoły ponadpodstawowe)
Limit uczestników: max. 30 osób
Rezerwacja: zapisy@mng.gda.pl (z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem)

Przedszkole i zerówka

Wędrówka tropem uciekających eksponatów
Gdy pierwszy raz jesteście w muzeum wszystko może wydawać się zagadkowe lub niezrozumiałe. Po co właściwie są muzea? Skąd biorą się eksponaty? Jak się o nie dba? Aby zacząć przygodę z muzeum, zabierzemy cię w wędrówkę tropem uciekających eksponatów. Żeby dowiedzieć się, gdzie się podziały, będziecie musieli sprawdzić kilka muzealnych zakamarków i wykonać zadania. Zajęcia oparte na działaniach ruchowych.

Szkoły podstawowe

Piekło – niebo. O „Sądzie Ostatecznym” Hansa Memlinga (kl. I-III)
Kto to namalował? Czy to prawda, że ukradziono go ze statku? Dlaczego diabły mają skrzydła motyli? Dzieci zawsze zadają dużo pytań o nasz niezwykły tryptyk, a my znamy odpowiedź na (prawie) wszystkie z nich. Zapraszamy zatem na zajęcia, na których zaspokoimy głód wiedzy, a oprócz tego stworzymy wspólną rysunkową wizję piekła i nieba. Jak będzie ona wyglądać? To zależy tylko od kreatywności najmłodszych!

Co nam powie portret (kl. I-III)
W muzeum można czasem poczuć się nieswojo – nasze ruchy śledzi wiele par oczu. Należą do sportretowanych na obrazach osób. Nie ma się jednak czego obawiać! Zapewniamy, że portrety z naszych zbiorów są bardzo sympatyczne i z chęcią o sobie opowiedzą. Dowiecie się od nich ile jest rodzajów portretów, jak się do nich pozuje, z jakich okazji je zamawiano i co można z nich wyczytać. Zajęcia z częścią plastyczną.

Wędrówka tropem uciekających eksponatów (kl. I-III)
Gdy pierwszy raz jesteście w muzeum, wszystko może wydawać się zagadkowe lub niezrozumiałe. Po co właściwie są muzea? Skąd biorą się eksponaty? Jak się o nie dba? Aby zacząć przygodę z muzeum, zabierzemy cię w wędrówkę tropem uciekających eksponatów. Żeby dowiedzieć się, gdzie się podziały, będziecie musieli sprawdzić kilka muzealnych zakamarków i wykonać zadania. Zajęcia z elementami ruchowymi.

„Sąd Ostateczny” bez tajemnic (kl. IV-VIII)
Tryptyk Hansa Memlinga można poznawać na wiele sposobów. W trakcie zajęć opowiemy o jego burzliwej historii, wskażemy gdzie kryją się symbole i objaśnimy to, co zostało namalowane na  skrzydłach ołtarza, tak by Sąd Ostateczny nie miał dla Was już żadnych tajemnic! Zajęcia z częścią plastyczną.

Design z dawnych wieków (kl. IV-VIII)
Głównymi bohaterami zajęć będą rzemieślnicy. Dostarczali przedmiotów zarówno ekstrawaganckich i luksusowych, jak i tych przeznaczonych do codziennego użytku. Zastanowimy się jak przez stulecia zmieniała się ich forma i co łączy je ze współczesnym designem. Dowiemy się także co i jak wytwarzali, jaki mieli status w dawnej społeczności i jak funkcjonowały cechy. Zajęcia z częścią plastyczną.

Szukanki (kl. IV-VIII)
Te zajęcia są dla Was, jeśli: macie oko do detali, zmysł poszukiwacza i dużo ciekawości. Te cechy będą Wam potrzebne do wykonania zadania. Jakiego? To ściśle tajne, wszystkiego dowiecie się na miejscu. Możemy jednak powiedzieć, że dzięki niemu poznacie najstarsze, najdziwniejsze, największe i najcenniejsze eksponaty związane z dawnym Gdańskiem, które mamy w naszym muzeum.

Szkoły ponadpostawowe

 „Sąd Ostateczny” bez tajemnic
Tryptyk Hansa Memlinga można poznawać na wiele sposobów – zagłębić się w jego burzliwą historię, podziwiać estetykę i niebywały kunszt artysty lub śledzić symbole i motywy ikonograficzne. W trakcie zajęć zajmiemy się wszystkimi tymi kwestiami. Opowiemy, wskażemy i objaśnimy, tak by Sąd Ostateczny nie miał dla Was już żadnych tajemnic! Lekcja muzealna z kartą zadań.

Pobożni i cnotliwi? Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Dawni gdańszczanie byli pobożnymi chrześcijanami i cnotliwymi członkami miejskiej społeczności. A przynajmniej chcieli, aby tak o nich myślano. Patrycjat i rada miasta nie ustawały w wysiłkach wykreowania wizerunku własnego oraz Gdańska, a potężnym narzędziem, które im w tym pomagało była sztuka. W trakcie zajęć sprawdzimy jak zmienił się Gdańsk i jego mieszkańcy od średniowiecza po czasy nowożytne. Dowiemy się jaki wpływ na te zmiany miała reformacja i nowożytne idee oraz co wspólnego ma czterystuletni portret ze współczesnymi mediami społecznościowymi.

Jak ugryźć sztukę?
Wizyta w muzeum kojarzy się tylko z przechodzeniem przez kolejne sale i oglądaniem starych przedmiotów, które nic nikomu nie mówią? A gdyby tak wgryźć się w sztukę? W czasie zajęć opowiemy o tym, jak patrzeć na dzieła sztuki, żeby je lepiej zrozumieć. Pokażemy i wyjaśnimy czym są gatunki malarskie, alegorie i symbole oraz środki artystyczne, takie jak kompozycja, perspektywa czy światłocień. Wiedzę wypróbujemy w praktyce ćwicząc analizę dzieł na ekspozycji.

MUZEUM HYMNU NARODOWEGO

Informacje praktyczne:
Miejsce: Muzeum Hymnu Narodowego, oddział MNG, Będomin 16, 83-422 Nowy Barkoczyn
Termin: wtorek-sobota w godz. 9.00-16.00, niedziele w godz. 10.00-16.00
Koszt zajęć: 150 zł od grupy, Akademia Gdańskich Lwiątek: 110 zł
Koszt biletów: 1 zł od ucznia(-nicy), dzieci do 7 lat bezpłatnie
Wstęp bezpłatny dla opiekuna(-ki): 1 opiekun(-ka) na 10 uczniów(-nic)
Czas trwania: 60 min
Limit uczestników: max. 30 osób
Rezerwacja: tel. 506 144 193, e-mail: kasa.mhn@mng.gda.pl (z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem)

Szkoły podstawowe

Józef Wybicki i jego czasy (kl. I-VIII)
Józef Wybicki jest autorem pieśni „Jeszcze Polska…” – to wiedzą wszyscy, ale czy wiecie, że był także politykiem, prawnikiem, generałem, gospodarzem i gorącym patriotą? Podczas zajęć dowiecie się, co wspólnego autor naszego hymnu miał z teatrem, geografią oraz z… papierem czerpanym. Zajęcia odbywają się w najstarszej części dworku Wybickiego, gdzie dzięki prezentowanym w historycznych wnętrzach meblom i pamiątkom będziecie mogli przenieść się wprost na czasów naszego bohatera.

Śladami Mazurka Dąbrowskiego (kl. I-VIII)
Jest rok 1791, Józef Wybicki mieszka we włoskim Reggio nell’Emilia i właśnie napisał tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Jeszcze nie wie, jak niezwykle potoczą się jej losy. Jej tytuł zostanie zmieniony na „Jeszcze Polska nie zginęła”, a potem na „Mazurek Dąbrowskiego”. Pieśń stanie się bardzo popularna wśród żołnierzy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i przedostanie się do będącej pod zaborami Polski, dając ludziom nadzieję na odzyskanie niepodległości. Na zajęciach dowiecie się gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach powstał „Mazurek Dąbrowskiego”. Prześledzimy jego losy aż do czasów współczesnych.

Szkoły ponadpodstawowe

 Losy Mazurka Dąbrowskiego
„Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, znana później pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego”, została hymnem dopiero 130 lat po jej napisaniu. Co działo się przez ten czas? Była cenzurowana, zmieniana, a nawet zakazana! W trakcie zajęć poznacie burzliwe losy pieśni „Jeszcze Polska…” od okresu powstania listopadowego, Wiosny Ludów, przez czas żałoby narodowej i powstania styczniowego oraz następujących po nim represji, aż do uznania jej za hymn narodowy oraz jej dalsze losy do XXI wieku.

 Józef Wybicki i jego czasy
Okres, w którym żył Józef Rufin Wybicki, przeszedł do historii jako epoka oświecenia. Był to czas rozwoju nauki i rozumu, ale też gwałtownych przemian społecznych, gospodarczych i politycznych. Rewolucje doprowadzały do upadku stare monarchie i budowały nowe mocarstwa. Zmiany nie ominęły także Rzeczypospolitej. Właśnie na tle tej pełnej zmian epoki opowiemy Wam o postaci Józefa Wybickiego: publicysty, działacza społecznego, konfederata i uczestnika insurekcji oraz polityka, który zapisał się na kartach polskiej historii jako autor Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, znanego dzisiaj pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego”.

MUZEUM TRADYCJI SZLACHECKIEJ

Informacje praktyczne:
Miejsce: Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią, oddział MNG, Waplewo Wielkie, 82-410 Stary Targ
Termin: wtorek-piątek w godz. 10.00-18.00
Koszt zajęć: 150 zł od grupy
Koszt biletów: 1 zł od ucznia(-nicy), dzieci do 7 lat bezpłatnie
Wstęp bezpłatny dla opiekuna(-ki): 1 opiekun(-ka) na 10 uczniów(-nic)
Czas trwania: 60 min
Limit uczestników: max. 30 osób
Rezerwacja: zapisy@mng.gda.pl (z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem)

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe

Z rycerza szlachcicem (szkoły podstawowe: kl. IV-VI i VII-VIII, szkoły ponadpodstawowe)
Zapraszamy Was do pałacu w Waplewie Wielkim. To dawna siedziba hrabiów Sierakowskich herbu Ogończyk. Zwiedzając zakamarki dworu sprawdzimy, jak wyglądało życie szlacheckiej rodziny. Dowiemy się też kilku ciekawych rzeczy na temat samej szlachty, np. skąd właściwie się wzięła, jak rozróżnić herby i co wspólnego ma perski sarmata z polskim szlachcicem.

Czy człowiek może mieć korzenie? (szkoły podstawowe: kl. IV-VI, VII-VIII, szkoły ponadpodstawowe)
Czy wiecie, że rodzina nie kończy się na rodzicach, wujkach i dziadkach? W swojej rodzinie możecie mieć też stryjków, świekry, bratanków i siostry cioteczne. Skąd się tego dowiedzieć? Z drzewa genealogicznego. W trakcie warsztatów prześledzimy drzewo genealogiczne rodziny Sierakowskich, poznając kolejne stopnie pokrewieństwa, a potem sami ruszymy śladami naszych własnych przodków.

Zajęcia dostosowane są do grupy wiekowej. Dla szkół podstawowych przewidziana jest praca plastyczna.

adminOferta edukacyjna Muzeum Narodowego w Gdańsku